Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"W roku 2020 - zapewne przewozy węgla będą niższe niż w 2019 roku, ale jak duży będzie to spadek, trudno jest na tę chwilę określić, gdyż pełne dane przewozowe poznamy w styczniu przyszłego roku" - czytamy w odpowiedzi na poselską interpelację.
W materiale podano, że w roku 2015 PKP Cargo przewiozło 57,8 mln ton węgla, w roku 2016 - 53,7 mln ton, w 2017 - 51,7 mln ton, a w roku 2018 - 51,2 mln ton.
W odpowiedzi na interpelację czytamy, że od wielu lat obserwujemy w Polsce spadek produkcji węgla.
"O ile jeszcze w 2000 roku wydobycie krajowe tego paliwa przekraczało 100 mln ton, to w 2015 roku wyniosło tylko 72 mln ton, a w 2019 spadło do 62 mln ton. Ten rok ma być jeszcze gorszy, gdyż prognozuje się, że kopalnie wyprodukują około 54 mln ton surowca" - wyjaśnia resort aktywów państwowych.
Dodano, że tych spadków nie rekompensuje import węgla i w efekcie "wszyscy tradycyjni przewoźnicy kolejowi, w tym i PKP Cargo, otrzymują coraz mniej zleceń na transport węgla. Część przedsiębiorstw notuje nawet znacznie większe spadki przewozów niż PKP Cargo".
"Trzeba podkreślić, że jest to w prostej linii efekt polityki klimatyczno-energetycznej UE, która powoduje stopniowe odchodzenie w Polsce od energetyki węglowej. Spada więc popyt na to paliwo ze strony elektrowni, a co za tym idzie spółka otrzymuje z roku na rok coraz mniej węgla do przewiezienia. Ten trend będzie stały, a w kolejnych latach trzeba się spodziewać kolejnych spadków wydobycia, gdyż do 2050 roku mają zostać zamknięte wszystkie kopalnie węgla kamiennego w Polsce" - dodano. (PAP)
autor: Łukasz Pawłowski
pif/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.12.2020, 12:54 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu