Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Jesteśmy obecnie jednym z czołowych dostawców innowacyjnych, efektywnych kosztowo i energetycznie rozwiązań w zakresie projektowania, budowy, utrzymania, wytworzenia lub magazynowania zielonej energii w Polsce. Koronnym przykładem takiej realizacji jest >>Rzezawa 60<<, jedna z największych farm fotowoltaicznych na terenie kraju. Cały czas rozwijamy nasze portfolio projektów realizowanych wspólnie z estońskim inwestorem Sunly, który prężnie działa na rynku OZE i magazynowania energii w Polsce oraz w krajach bałtyckich. W planach mamy budowę kolejnych wielkopowierzchniowych elektrowni słonecznych o łącznej mocy nawet 4-krotnie przewyższającej ten projekt, prowadzimy także rozmowy z innymi partnerami” - mówił Kacper Łazowski, prezes zarządu ALSEVA EPC.
Inwestycja „Rzezawa 60MW” została zrealizowana przez dewelopera i producenta energii - firmę Sunly oraz na jej zlecenie - Grupę ALSEVA. Fundusz Sunly nabył pakiet kontrolny ALSEVA w ubiegłym roku, a w farmę fotowoltaiczną Rzezawa zainwestował 33 miliony EURO i jest to, jak dotychczas, jego największy projekt tego typu w Polsce.
„Postrzegamy Polskę jako bardzo atrakcyjny rynek z dużym potencjałem wzrostu w przyszłości. Razem z lokalnym zespołem, który także dostrzega szanse, możemy w nadchodzących latach zwiększyć produkcję czystej energii w regionie” - dodał Priit Lepasepp, założyciel i dyrektor generalny Sunly.
Wybudowana w Rzezawie farma fotowoltaiczna dysponuje mocą 60 MW oraz zapewnia średnioroczną produkcję energii wynoszącą blisko 65.000 MWh. Jest w stanie zaspokoić roczne zapotrzebowanie energetyczne 80-tysięcznego miasta - zasilając ok. 30.000 gospodarstw domowych, a także miejską infrastrukturę.
Elektrownia słoneczna „Rzezawa 60” powstała na terenie o powierzchni 50 hektarów, czyli większym niż Błonia w Krakowie. Obejmuje ona także 8,5 km zrealizowanej linii kablowej wysokiego napięcia. Skala projektu wymagała wykorzystania aż 625,5 km kabla - więcej niż dzieli Kraków i Gdańsk - oraz 1.700 ton stali.
Inwestycja wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, w tym zdalną kontrolę pracy, a do jej zaprojektowania został wykorzystany zaawansowany model matematyczny. Dzięki temu zastosowano nachylenie paneli wynoszące 20° względem gruntu oraz odległość międzyrzędową 2,5 m, co pozwala na maksymalną optymalizację działania elektrowni słonecznej.
We współpracy z Politechniką Krakowską ALSEVA stworzyła program do obliczania pojemności i optymalnego doboru magazynów energii. Stanowi to duży krok ku stabilizacji polskiego systemu elektroenergetycznego. Kolejnym etapem będzie budowa takiego magazynu energii.
Grupa ALSEVA wraz z inwestorem Sunly aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej w Polsce, realizując projekty ukierunkowane na rozwój energetyki zeroemisyjnej. Farmy słoneczne, takie jak „Rzezawa 60”, mają bowiem neutralny wpływ na środowisko, a produkcja energii ze słońca jest zeroemisyjna. Wytworzenie 1 MWh z węgla kamiennego oznacza emisję CO2 na poziomie 342 kg, a w przypadku fotowoltaiki jest to jedynie 43 g w całym cyklu życia farmy. Pozwala to ograniczyć emisję dwutlenku węgla aż o 48 720 ton rocznie.
Działalność Grupy ALSEVA, która wspólnie z inwestorem Sunly rozwija blisko 70 projektów fotowoltaicznych w całej Polsce, wpisuje się w zieloną transformację i coraz szersze zastosowanie OZE. ALSEVA jako jedyna w Polsce całkowicie samodzielnie projektuje, buduje, utrzymuje, serwisuje i wytwarza pochodzącą z różnych źródeł zieloną energię.
KONTAKT:
Jagoda Romanowska
tel. 518 945 040
e-mail: jagoda.romanowska@alseva.pl
Źródło informacji: ALSEVA
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.09.2023, 10:34 |
Źródło informacji | ALSEVA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu