Newsletter

CAPTOR THERAPEUTICS SA (21/2023) Informacja o otrzymaniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o dofinansowanie zawartej z NCBiR dotyczącej projektu CT-02

06.06.2023, 21:29aktualizacja: 06.06.2023, 21:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 21/2023

Zarząd Captor Therapeutics S.A. z siedzibą we Wrocławiu ("Spółka") informuje, że 6 czerwca 2023 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ("NCBiR") doręczyło Spółce oświadczenie o rozwiązaniu umowy o dofinansowanie w trybie natychmiastowym wraz z wezwaniem do zwrotu środków. Oświadczenie dotyczy projektu CT-02 (POIR.01.01.01-00-0741/19: opracowanie i rozwój nietoksycznych ligandów ligaz oraz ich zastosowanie w terapii chorób autoimmunologicznych i nowotworów układu krwionośnego).

NCBiR wskazał w oświadczeniu, że rozwiązanie umowy POIR.01.01.01-00-0741/19 z 1 czerwca 2020 r. ("Umowa") w trybie natychmiastowym uzasadnione jest w szczególności tym, że zakres prac wykonanych przez Spółkę w ramach projektu jest niezgodny z zakresem prac, który był pierwotnie zaplanowany we wniosku o dofinansowanie i Umowie oraz, że w okresie objętym kontrolą NCBiR, nie osiągnięto pierwotnie zaplanowanych celów projektu. Dodatkowo, zdaniem NCBiR, uzasadnione jest również przypuszczenie, że cele projektu przedstawione w złożonym ponad 3 lata temu wniosku o dofinansowanie oraz Umowie nie zostaną osiągnięte. W związku z rozwiązaniem Umowy, NCBiR wezwał Spółkę do zwrotu, w terminie 14 dni, całości otrzymanego dofinansowania w kwocie 6.388.361,19 zł wraz z należnymi odsetkami.

Spółka stoi na stanowisku, że informacje zawarte w piśmie NCBiR, w tym ocena eksperta NCBiR o przebiegu projektu, są nieprawidłowe oraz nieuzasadnione. Spółka prowadziła prace projektowe zgodnie z aktualnym stanem wiedzy naukowej, który został przedstawiony NCBiR w kompleksowej propozycji zmiany realizacji projektu w celu zachowania jego innowacyjności. Propozycja ta nie została zaakceptowana przez NCBiR. Ponadto NCBiR nie zaakceptował wniosku Spółki o wybranie innych ekspertów, którzy mieliby odpowiednią wiedzę, która, zdaniem Spółki, pozwoliłaby obiektywnie ocenić postęp i realizację projektu, a także potrzebę zmiany pierwotnych założeń projektowych, które były przedstawiane na etapie zawierania Umowy.

W związku powyższym, Spółka analizuje pod kątem prawnym skuteczność i merytoryczne podstawy wypowiedzenia Umowy złożonego przez NCBiR oraz istnienie obowiązku zwrotu środków. Spółka zamierza w szczególności pozyskać niezależne opinie o przebiegu prac projektu w świetle niezasadnej, zdaniem Spółki, oceny przedstawionej przez NCBiR. W przypadku decyzji o zastosowaniu się do wezwania zwrotu środków, Spółka posiada niezbędne środki, aby dokonać takiego zwrotu, przy czym kwota zwrotu powinna zostać pomniejszona o kwotę 348.987,91 zł (względem kwoty wskazanej przez NCBiR), która została już zwrócona przez Spółkę w 2022 r. w związku z wynikami wcześniejszego audytu.

Zdaniem Spółki, projekt CT-02 przebiega lepiej niż pierwotnie zakładano i oprócz związków dających nadzieję leczenia pacjentów cierpiących na choroby autoimmunologiczne, takie jak dna moczanowa, nieswoiste zapalenie jelita grubego, czy nefropatia toczniowa, w ramach realizacji projektu opracowano również drugą klasę związków pokonujących barierę krew-mózg, która może znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych. W konsekwencji powyższego, Spółka planuje kontynuować projekt CT-02, a niewielkie wartościowo wydatki niezbędne do jego komercjalizacji zostaną sfinansowane ze środków własnych. Spółka spodziewa się, że w nadchodzących miesiącach otrzyma wyniki badania in vivo potwierdzające prawidłowość koncepcji, co jest kluczowym czynnikiem niezbędnym do rozpoczęcia komercjalizacji. Po uzyskaniu ww. wyników badań, Spółka nie planuje ponoszenia dalszych istotnych wydatków w związku z tym projektem, w tym podczas trwania rozmów dotyczących jego komercjalizacji.

Pozostałe projekty realizowane przez Spółkę i finansowane przez NCBiR podlegają bieżącej ocenie dokonywanej przez NCBR i Spółka nie ma wiedzy, żeby istniały jakiekolwiek zastrzeżenia co do kwestionowania postępów prac w pozostałych projektach.

Spółka będzie informować o dalszych kwestiach związanych z projektem CT-02 oraz przedmiotem niniejszego raportu zgodnie z wymogami prawa.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.06.2023, 21:29
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ