Newsletter

CIS: Senat podjął uchwałę w 100-lecie Szkoły Orląt i w 85. rocznicę bitwy o Anglię (komunikat)

16.07.2025, 12:13aktualizacja: 16.07.2025, 12:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Senatu informuje:

16 lipca Senat przez aklamację podjął uchwałę w 100-lecie Szkoły Orląt i w 85. rocznicę bitwy o Anglię.

W uchwale w 85. rocznicę bitwy o Anglię i w stulecie Szkoły Orląt Senat RP składa hołd „bohaterskim polskim lotnikom, których postawa jest powodem niegasnącej dumy i zarazem inspiracją dla obecnego i przyszłych pokoleń”, a także podkreśla zasługi twórców Szkoły Orląt, pokoleń instruktorów i całego personelu, „których służba i praca przyniosła, i nadal przynosi do dziś znakomite efekty wyszkolenia”.

Senatorowie przypominają historię i dokonania polskiego szkolnictwa lotniczego i niezaprzeczalny wkład polskich lotników w pierwsze zwycięstwo nad III Rzeszą: „w listopadzie 1925 r. w Grudziądzu rozpoczęła działalność Oficerska Szkoła Lotnictwa, przeniesiona po półtora roku do Dęblina, gdzie jako Lotnicza Akademia Wojskowa – istnieje do dziś, kształcąc kolejne pokolenia elity polskich sił powietrznych”.

Przypominają także, że „już w okresie międzywojennym, zaliczona do czołówki europejskich szkół lotniczych, zapewniła mistrzowskie wyszkolenie ponad sześciuset obserwatorom i niemal trzystu pięćdziesięciu pilotom. Spośród wychowanków «dęblińskiej skrzydlatej szkoły» ponad stu uczestniczyło w bitwie o Anglię, a 29 z nich sięgnęło podczas drugiej wojny światowej po laur asa myśliwskiego, uzyskując co najmniej pięć zestrzeleń”.

„Absolwenci Szkoły Orląt stanowili trzon Polskich Sił Powietrznych, zapisując szczególnie piękną kartę w bitwie o Anglię. Należeli do największej sojuszniczej grupy lotników, którzy za sterami legendarnych Hurricane’ów i Spitfire’ów wykazali się doskonałym instynktem myśliwskim i wybitnym kunsztem pilotażu. W 1940 r., w trzymiesięcznych zmaganiach nad „samotną wyspą nadziei”, walcząc z mającą miażdżącą przewagę liczebną Luftwaffe, polscy lotnicy wnieśli znaczący wkład w zwycięstwo i udaremnili niemieckie plany podboju Anglii. Pozbawieni Ojczyzny odpłacali niemieckim lotnikom za popełnione zbrodnie, za bestialskie ostrzeliwanie uciekającej ludności cywilnej w 1939 r. Dowiedli niezachwianej woli walki, niezrównanej odwagi, wytrwałości oraz patriotyzmu najwyższej próby, okupionego śmiercią 29 bohaterów” – czytamy w uchwale.

Senatorowie dziękują także „wszystkim osobom, stowarzyszeniom i instytucjom zaangażowanym w kraju i za granicą w organizację przedsięwzięć upamiętniających wkład polskich lotników w zwycięstwo wolności nad zbrodniczym totalitaryzmem”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ has/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.07.2025, 12:13
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ