Newsletter

„Cool streets“ w Wiedniu czyli metody na upał w mieście

29.07.2020, 12:09aktualizacja: 29.07.2020, 12:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© PID/ Christian Fürthner
© PID/ Christian Fürthner
Wiedeń idzie o krok dalej i nie tylko tworzy kolejne ulice „Cool streets“, które mają zapewnić ochłodę w lecie i stworzyć miejsce odpoczynku dla mieszkańców Wiednia, lecz udostępnia do tego aplikację mobilną.

Wiedeń, jako jedno z miast europejskich najbardziej dotkniętych kryzysem klimatycznym, musi spodziewać się szczególnie dużej liczby gorących dni. Aby umożliwić ochłodzenie w środku miasta w gorące letnie dni, miasto tworzy tymczasowe „Cool streets“ w osiemnastu dzielnicach miasta. Ponadto jeszcze w tym roku na stałe przeprojektowane zostaną cztery ulice, znajdą się tam nowe drzewa, lżejszy asfalt i elementy cieniujące lub wodne.

„Cool streets“ w Wiedniu

Od 22 lipca do 20 września osiemnaście wiedeńskich ulic zamieni się tymczasowo w tzw. „Cool streets“. Przestrzeń ta ma zapewnić chłodzenie w lecie i stworzyć miejsce odpoczynku dla mieszkańców Wiednia. To nowy pomysł austriackiej stolicy na walkę z ociepleniem klimatu i lokalnymi wyspami ciepła. Pomysł uzupełniony został przez aplikację mobilną, która podpowie, gdzie uciec przed upałem w mieście. Poinformuje o tym aplikacja „Cooles Wien“, która pokaże, co jest najbliżej miejsca, w którym się właśnie znajdujemy. Aplikacja uwzględni m.in. 175 mgiełek wodnych, 1000 pitników, 1000 parków oraz 63 darmowych miejsc do kąpieli.

Projekt „Cool streets“ testowano w ubiegłym roku na trzech ulicach w Wiedniu. Pojawiły się wtedy m.in. nowe miejsca do siedzenia czy mgiełki wodne. Projekt powstał na bazie specjalnie stworzonej mapy cieplnej. Pokazuje ona, które obszary miasta są najbardziej dotknięte upałami i tam też wprowadzane są zmiany.

Ofensywa środków chłodzących

Do tego miasto przygotowało ofensywę środków, które zapewnić mają latem ochłodę. „Nasza oferta jest kompleksowa, bezpłatna i zróżnicowana dla wszystkich grup wiekowych i wszystkich dzielnic“ - mówi Ulli Sima, członek zarządu miasta ds. ochrony klimatu. W ramach największej ofensywy chłodniczej w Wiedniu dostępnych jest 175 natrysków przeciwmgielnych i „letnich rozprysków“ na hydrantach wodnych, węże natryskowe w gorących miejscach takich jak np. Schwarzenbergplatz, 7 wodnych placów zabaw, 94 place zabaw z elementami wodnymi, takimi jak fontanny naziemne i gry wodne, kurtyny wodne, 1000 fontann z wodą do picia, 50 mobilnych, 3-metrowych fontann wraz z prysznicami przeciwmgielnymi.

Coraz więcej parków

Ofertę uzupełniają parki i tereny zielone. Parki są na bieżąco budowane lub przeprojektowywane, obecnie w Wiedniu znajduje się około 1000 parków, a w najbliższych latach zostanie dodanych 16 hektarów powierzchni parkowej. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat przeprojektowano 126 parków i wybudowano 18 zupełnie nowych, w tym bardzo duże obiekty, takie jak Seepark w Donaustadt o powierzchni 44600 m2, czy Helmut Zilk Park o powierzchni 67700 m2. Od 2015 r. powstało lub zostało przeprojektowane ponad 474500 m2 terenów zielonych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.07.2020, 12:09
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ