Newsletter

Czas na zmiany - trwa Res Publica Festival

26.06.2015, 12:53aktualizacja: 26.06.2015, 12:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Res Public Festival 3
Res Public Festival 3
"Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia potrzebują radykalnych zmian. Bez nich demokracja będzie się zapadać" - ocenił prof. Marcin Król podczas Res Publica Festival - pierwszej w Europie Środkowej konferencji poświęconej strategiom innowacji i kreatywności.

W swoim wystąpieniu pt. "Bądźmy radykalni" prof. Król podkreślił, że obecna sytuacja społeczna i ekonomiczna wymaga radykalizmu. "Można zmienić system bankowy czy ekonomiczny, można dążyć do jego poprawy, jednak bardzo pożądany jest pewien rodzaj podejścia radykalnego i jednocześnie ogólnego. Trzeba zmienić podstawę rzeczy, którą jest idea demokratyczna" - mówił Marcin Król.

Według niego większość społeczeństwa błędnie uważa, że demokracja w obecnym stanie jest najlepszym rozwiązaniem. "Partie polityczne, obecna praktyka reprezentacji, która polega na tym, że większość z nas nie ma poczucia reprezentacji oraz nierówności muszą zostać zmienione" - postulował.

Zdaniem profesora w tworzeniu nowych zmian bardzo dużą rolę odgrywa Internet, który może stać się swoistą platformą wymiany opinii na temat każdej politycznej decyzji. Dzięki niemu każdy będzie mógł pokazać brak akceptacji dla tego, co oferuje obecny świat polityki.

Jeśli obecny stan rzeczy się nie zmieni, dojdzie do rozprzestrzenienia populizmu w polityce, który może przejąć kontrolę nad państwem. "Moim zdaniem niezbędny jest ruch na kształt rewolucji. Bez pożądania radykalnych zmian, demokracja będzie się zapadać" - skonkludował profesor.

Po wystąpieniu Marcina Króla do wspólnej debaty zasiedli: Włodzisław Duch - wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Karla Wursterowá - dyrektor Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Gergely Böszörményi Nagy, Design Terminal, jeden z liderów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Marta Poślad z Google. Uczestnicy dyskutowali na temat zmian i innowacji, których potrzebuje Europa Centralna. 

"Staramy się być innowacyjni, jednak w rankingach zajmujemy coraz niższe pozycję" - stwierdził wiceminister. Włodzisław Duch wskazał, że problemy te biorą się głównie z wciąż niskich środków przeznaczanych na naukę.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się, że przyszłość Europy Środkowo-Wschodniej zależy od innowacji, jednak obecnie działania na tym polu przedsiębiorstw, polityków i instytucji wymagają zintensyfikowanej współpracy i większych działań praktycznych.

Według dyrektor Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego działania wspólnoty wyszehradzkiej, które obecnie opierają się o współpracę resortów spraw zagranicznych powinny zostać pogłębione. Współpraca ta wymaga poszerzania o ministerstwa edukacji i finansów oraz stworzenia zrównoważonego programu.

"Ludzie zajmujący się innowacjami rozmawiają jedynie między sobą, tak samo jest w polityce. Innowacje napotykają na dwa poważne problemy rekrutacji w polityce i kultury ich finansowania" - podkreślał Gergely Böszörményi Nagy.

"Potencjał przedsiębiorców, którzy mogą działać w ramach społeczeństwa stoi przed barierą polityków często pozbawionych ambicji intelektualnych, oraz brakiem możliwości pełnej swobody działania na otwartym rynku" - dodał.

Według niego, ważne jest nie tyle dofinansowanie biznesu, ale wsparcie dla przedsiębiorstw, które nie boją się podejmowania ryzyka.

Res Publica Festival odbywa się w Warszawie 25 - 26 czerwca w ramach Warsaw Innovation Days.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.06.2015, 12:53
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ