Newsletter

Deep Isolation zdobywa zamówienie na badanie możliwości składowania odpadów promieniotwórczych w głębokich odwiertach w Słowenii

31.08.2021, 09:16aktualizacja: 31.08.2021, 09:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

LONDYN, 31 sierpnia 2021 r. /PRNewswire/ -- Deep Isolation, czołowy dostawca innowacyjnych rozwiązań w zakresie przechowywania i składowania wypalonego paliwa jądrowego i wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych, ogłosił zdobycie nowego zamówienia na przeprowadzenie studium wykonalności odwiertów głębokich dla ARAO, słoweńskiej organizacji odpowiadającej za gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi.

W ramach opracowania przeprowadzona zostanie analiza możliwości umieszczenia w składowisku głębokim wypalonego paliwa jądrowego pochodzącego ze słoweńskiego reaktora badawczego TRIGA II znajdującego się w Instytucie Jožefa Stefana w Lublanie. Reaktor pochodzący z lat sześćdziesiątych XX wieku, jeden z 66 reaktorów tego typu na świecie, wytwarza promieniotwórcze izotopy na potrzeby badań medycznych i kształcenia. Jego zamknięcie planowane jest na rok 2043.

„Jesteśmy zainteresowani potencjałem głębokich odwiertów w zakresie zapewnienia bezpiecznych rozwiązań składowania wypalonego paliwa jądrowego w Słowenii, przy niższych kosztach w stosunku do tradycyjnych składowisk głębokich - powiedział Leon Kegel, dyrektor Działu Planowania i Rozwoju w ARAO. - Badamy już tę kwestię w elektrowni jądrowej Krško w ramach odrębnego projektu realizowanego z udziałem Deep Isolation i członków ERDO (European Repository Development Organisation - Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania). Projekt TRIGA II umożliwia ARAO przeprowadzenie oceny potencjału składowania paliwa pochodzącego ze słoweńskiego reaktora badawczego”.

Rozwiązanie obejmujące składowanie w głębokich odwiertach (Deep Borehole Disposal; DBD) opracowane przez Deep Isolation, łączy sprawdzone techniki wiercenia kierunkowego z opatentowanymi technologiami i procesami, które mogą być zastosowane na wielu podłożach geologicznych. Studium to obejmie ocenę danych dotyczących wypalonego paliwa pochodzącego z reaktora, kosztorys wykonania odwiertów w podłożu granitowym i łupkowym oraz ramy czasowe robót.

Deep Isolation wykonała również inne studia wykonalności zaawansowanych projektów jądrowych, w tym dla EPRI (USA) i Fermi Energia (Estonia).

„Paliwo pochodzące z reaktora badawczego jest interesującym rynkiem dla Deep Isolation, a kwestia unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych pozostaje nadal nierozwiązana - powiedział Chris Parker, dyrektor zarządzający Deep Isolation EMEA Ltd. - Reaktory badawcze znajdują się w większej liczbie krajów niż kompletne elektrownie. Słowenia jest nowym nabywcą na rynku i przewidujemy, że prace te wykażą, że DBD jest oszczędnym rozwiązaniem”.

W minionych latach spółka Deep Isolation umocniła swoją pozycję dostawcy godnego zaufania i innowacyjnego rozwiązania, które coraz częściej jest brane pod uwagę jako alternatywa dla (lub uzupełnienie) tradycyjnych składowisk głębokich. Spółka obecnie prowadzi rozmowy z przedstawicielami wielu krajów na trzech kontynentach w sprawie wyboru opcji DBD.

Deep Isolation

Deep Isolation, spółka z siedzibą w Berkeley w Kalifornii, jest czołowym innowatorem rozwiązań przechowywania i składowania odpadów promieniotwórczych. Założona z pasji do zarządzania środowiskiem naturalnym, pomysłowości naukowej i przedsiębiorczości, firma Deep Isolation opracowała opatentowane rozwiązanie oparte na wierceniu kierunkowym i zaangażowaniu społeczności w celu bezpiecznej izolacji odpadów promieniotwórczych pod ziemią.

Źródło: Deep Isolation

KONTAKT:

Kari Hulac

e-mail: kari@deepisolation.com

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.08.2021, 09:16
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii