Newsletter

EKG 2023: milion Polaków korzysta codziennie z infrastruktury wybudowanej przez STRABAG

27.04.2023, 13:06aktualizacja: 27.04.2023, 13:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/C. Piwowarski (1)
Fot. PAP/C. Piwowarski (1)
Co łączy legendarny Hotel Marriott w Warszawie, most drogowy w Toruniu, odnowioną ulicę Piotrkowską i bulwary w Malborku? Wszystkie te inwestycje zrealizował STRABAG, druga co do wielkości firma budowlana w Polsce, świętująca właśnie 35-lecie obecności w naszym w kraju.

Porównanie dzisiejszej infrastruktury Polski z tą sprzed ponad trzech dekad robi piorunujące wrażenie. Z państwa, w którym właściwie nie istniały drogi szybkiego ruchu, a szeroko pojęta infrastruktura (mosty, dworce, szpitale) była w opłakanym stanie, przeobraziliśmy się w kraj szybko doganiający, a w niektórych aspektach wręcz prześcigający najbardziej rozwinięte regiony UE. Znaczący udział w tym sukcesie ma STRABAG, którego przedstawiciele podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego podsumowywali dotychczasową obecność firmy w Polsce.

„Deloitte, jedna z głównych firm realizujących profesjonalne usługi doradcze na świecie, opublikowała raport przedstawiający wpływ spółki STRABAG na rozwój polskiej gospodarki. Okazuje się, że każdego dnia z obiektów wybudowanych przez nas w Polsce korzysta ponad milion osób, a spółka prowadzi średnio 600 realizacji rocznie” - podkreślał Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG.

Blisko 25% wybudowanych w Polsce dróg ekspresowych i autostrad powstało przy zaangażowaniu firmy STRABAG. Oznacza to, że co czwarty kilometr dróg szybkiego ruchu w Polsce został wybudowany przez spółkę. Przyczyniają się one do rozwoju gospodarki, skracając czas i koszt podróży oraz transportu towarów, czego efektem jest rozwój relacji handlowych z sąsiadującymi państwami oraz wyrównywanie szans między poszczególnymi regionami Polski.

„Nasz dorobek stanowi także 120 obiektów mostowych, m.in. nad Wisłą w Toruniu oraz w ciągu Trasy Nowohuckiej w Krakowie (S7) czy nad Nogatem w Malborku. Do tego należy dodać ponad 300 km linii kolejowych oraz setki obiektów użyteczności publicznej i obiektów komercyjnych, takich jak szpitale czy dworce” - tłumaczył Waldemar Wójcik, członek zarządu firmy.

Dzięki inżynierom, fachowcom i ekipom budowlanym spółki Polska również pięknieje, czego przykładem są malborskie bulwary czy plac Pięciu Rogów w Warszawie, a jej miasta stają się coraz bardziej funkcjonalne (dworzec kolejowy w Katowicach, nowa linia tramwajowa na ulicy Kasprzaka na stołecznej Woli).

„Nie do przecenienia jest nasz wkład w potencjał całej polskiej gospodarki, szacowany na 7,3 mld złotych. Generujemy więc ok. 0,3% PKB naszego kraju. Poza prawie 7 tys. miejsc pracy bezpośrednio w spółce przyczyniamy się także do istnienia dodatkowych 53 tys. etatów u naszych 5 tys. partnerów, podwykonawców czy dostawców” - zauważył Wojciech Trojanowski.

To właśnie pracownicy, jak przekonywali podczas EKG przedstawiciele zarządu spółki, stanowią największy kapitał i wartość marki STRABAG. Większość z nich, dzięki bliskiej współpracy firmy z uniwersytetami czy politechnikami, podejmuje w niej pracę jeszcze w trakcie studiów, chociażby w ramach praktyk, aby następnie pozostać na lata.

„Jestem dumny z tego, że nazywa się nas często najlepszym pracodawcą w sektorze budowlanym. To zasługa nie tylko wysokich zarobków (25-procentowo wyższych niż średnia dla dużych firm), ale także przyjaznej i partnerskiej atmosfery. Swym pracownikom oferujemy szeroki zakres benefitów, m.in. szkolenia, dofinansowanie kursów czy pomoc w zdobywaniu kolejnych uprawnień” - powiedział Waldemar Wójcik.

STRABAG stawia również na zrównoważony rozwój - kwestię kluczową zwłaszcza dla tzw. „budowlanki”, która odpowiada za znaczną część światowej emisji dwutlenku węgla, pyłów i marnotrawstwa zasobów. Firma deklaruje, że do 2040 roku chce osiągnąć pełną neutralność klimatyczną.

„Już teraz realizujemy 250 innowacyjnych projektów, wspierając osiąganie celów zrównoważonego rozwoju całego sektora: druk budynków w technologii 3D, wykorzystanie asfaltu wiążącego tlenki azotu, instalowanie fotowoltaiki na placach budowy. Stawiamy również na maksymalną digitalizację całego łańcucha naszych działań, stanowiąc dla innych firm na rynku wzór do naśladowania” - zaznaczył Wojciech Trojanowski.  

Cały raport można znaleźć pod tym linkiem.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbywa się w dniach 24-26 kwietnia. Należy do największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. W tegorocznej edycji bierze udział około 11 tys. uczestników.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.04.2023, 13:06
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii