Newsletter

EKG 2023: polski wzrost gospodarczy i tysiące miejsc pracy zależą od przyszłości polskiej budowlanki

26.04.2023, 14:52aktualizacja: 26.04.2023, 15:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Techniczna recesja, wysoka inflacja, rosyjska agresja na Ukrainę - wszystkie te czynniki istotnie wpływają na kondycję polskiego sektora budowlanego. Tymczasem, jak przekonywał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Waldemar Wójcik z firmy STRABAG, przyszłość tego sektora, odpowiadającego za ponad 5 proc. krajowego PKB, ma istotne znaczenie dla wzrostu gospodarczego całej polskiej gospodarki.

Członek zarządu drugiej, co do wielkości, firmy budowlanej na polskim rynku wziął udział w panelu eksperckim poświęconym rozwojowi polskiej infrastruktury podczas prestiżowego wydarzenia ekonomicznego w Katowicach.

„O ile jako firma optymistycznie patrzymy w przyszłość, posiadając 90-procentowe zapełnienie portfela inwestycyjnego i szukając już kolejnych projektów, o tyle popieramy postulaty formułowane przez cały nasz sektor” - mówił Waldemar Wójcik, członek zarządu STRABAG.

Wspomniane postulaty dotyczą przede wszystkim zmian w prawie - branża oczekuje korekty waloryzacji zamówień publicznych. Ich zdaniem obecna stawka jest nieadekwatna do ryzyka ciążącego na wykonawcach inwestycji infrastrukturalnych. Rynek dalej jest rozchwiany, a przekładanie ryzyka na wykonawcę wydaje się nieproporcjonalne. Po drugie, warto pomyśleć nad certyfikacją wykonawców w zakresie wykluczeń i możliwości wykonawczych firm.

„Sektor budowlany jest swoistym wehikułem rozwoju gospodarczego całego kraju. Dość powiedzieć, że sam STRABAG generuje 1/300 polskiego PKB i tysiące miejsc pracy u siebie i swych podwykonawców, dlatego kondycja finansowa tej branży ma więcej niż istotne znaczenie” - podkreślił Waldemar Wójcik.

Podczas EKG przedstawiony został raport dotyczący wpływu STRABAG na całą polską gospodarkę. Wynika z niego, że ponad 24 proc. dróg ekspresowych i autostrad powstało przy zaangażowaniu firmy - a to przecież nie koniec tej wielkiej, budowlanej inicjatywy komunikacyjnej. Co więcej, każdego dnia z obiektów wybudowanych przez STRABAG w Polsce korzysta ponad milion osób, a spółka prowadzi średnio 600 realizacji rocznie.

„Naszą ambicją jest też walka z wykluczeniem komunikacyjnym poszczególnych miast, miasteczek, całych regionów kraju. Dlatego w ostatnich latach STRABAG szczególnie angażuje się w inwestycje związane z kolejnictwem: czy to budowę nowych dworców, czy też tworzenie kolejnych linii” - zaznaczył ekspert. 

Poza oczekiwaniem na zmiany w polskim prawodawstwie, polski rynek budowlany wypatruje również funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Unijne środki pozwoliłyby mu przygotować się do wielkiego, inwestycyjnego boomu, jaki towarzyszyć będzie odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych będących konsekwencją agresji Rosji na naszego sąsiada.

„Dziś wojna za wschodnią granicą dla wielu przedsiębiorstw stanowi kłopot, chociażby z perspektywy odejścia z rynku pracy wielu wykwalifikowanych pracowników, którzy postanowili bronić niepodległości swojego kraju. Jednak oby, jak najszybciej, zaangażujemy się w odtwarzanie infrastruktury Ukrainy, co będzie projektem dużo bardziej ambitnym i wymagającym, niż doganianie >>Zachodu<< przez Polskę w ostatnich dekadach” - ocenił przedstawiciel firmy STRABAG.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbywa się w dniach 24-26 kwietnia. Należy do największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. W tegorocznej edycji bierze udział około 11 tys. uczestników.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.04.2023, 14:52
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii