Newsletter

EKG 2023: realne, że Polska wejdzie na ścieżkę atomu już w 2033 roku

25.04.2023, 10:18aktualizacja: 25.04.2023, 11:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ C.Piwowarski
PAP/ C.Piwowarski
Polska zaczyna na poważnie przygotowywać się do realizacji jednego, a może kilku projektów, związanych z energetyką jądrową. Na Pomorzu Polskie Elektrownie Jądrowe i Westinghouse chcą w III kwartale tego roku podpisać kontrakt na prace projektowe pierwszej polskiej elektrowni atomowej, zaś 2025 rok - to termin zakończenia przez ZE PAK i PGE badań lokalizacyjnych w okolicach Pątnowa w Wielkopolsce.

Fakt, że przyszłość energetyki atomowej w Polsce to jeden z głównych tematów poruszanych podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, nie powinien zaskakiwać. Ma ona bowiem nie tylko przynieść bezpieczeństwo i spadek emisji gazów cieplarnianych, ale przede wszystkim tanią energię, niezbędną do utrzymania przez naszą gospodarkę konkurencyjności. 

„Z Katowic popłynął głos za tym, aby atomu było jak najwięcej — nie tylko w postaci zaplanowanych przez rząd sześciu do dziewięciu GW, gdyż potrzeby polskiej gospodarki już w najbliższym czasie znacząco ten limit przekroczą” – przekonywał Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl i moderator debaty poświęconej energetyce jądrowej podczas EKG 2023. 

W dyskusji udział wzięli przedstawiciele wszystkich stron zaangażowanych w prowadzenie dwóch kluczowych projektów atomowych w Polsce. Najbardziej zaawansowanym z nich jest ten realizowany na Pomorzu na zlecenie spółki Polskie Elektrownie Jądrowe przez amerykański Westinghouse w technologii AP1000. 

„W trzecim kwartale tego roku planujemy z amerykańskimi partnerami podpisać kontrakt na prace projektowe dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Preferowanym przez nas modelem współpracy będzie stworzenie konsorcjum, aby wszystkie strony umowy, czyli PEJ, Westinghouse oraz firma inżynieryjna Bechtel, występowały wspólnie i razem dzieliły się odpowiedzialnością” – tłumaczył Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.

Chęć realizacji projektu w terminie i budżecie deklarował również Mirosław Kowalik, prezes zarządu Westinghouse. Podkreślał, że budowa elektrowni jądrowej to niezwykle skomplikowany proces, a prace projektowe nad przyszłym obiektem potrwają co najmniej dwa lata.

„Sam projekt jest podstawą do uruchomienia innych działań związanych z budową odpowiedniej infrastruktury, uzyskaniem pozwoleń i licencji, przygotowaniem specyfikacji dostawy głównych komponentów” – wyjaśniał Mirosław Kowalik.

Osoby śledzące tworzenie się polskiej energetyki jądrowej uważnie przyglądają się również losom przyszłej inwestycji atomowej w wielkopolskim Pątnowie, w którą zaangażowani są specjaliści z Korei Południowej. Inicjatywa PGE i ZE PAK jest na wstępnym etapie rozwoju, gdyż pierwsze porozumienie o współpracy zostało podpisane w 2022 roku.

„Najbliższe dwa lata poświęcimy badaniom lokalizacyjnym i środowiskowym, a do 2035 roku inwestycja powinna zostać ukończona. Mają to być dwa reaktory APR 1400, które zapewnią moc 2,8 GW. Zaspokoją około 12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii elektrycznej w Polsce” – powiedział Lechosław Rojewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych w PGE Polskiej Grupie Energetycznej S.A.

Uczestniczący w debacie Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, ocenił jako realne wejście Polski na ścieżkę atomu w 2033 roku.

„Doświadczenie innych krajów wskazuje, że budowa bloków jądrowych zajmuje około 8 lat — mamy więc nawet około dwóch lat zapasu. Są to jednak bardzo trudne i skomplikowane projekty, którym często towarzyszą opóźnienia” – zauważył przedstawiciel rządu.

Adam Guibourgé-Czetwertyński dodał, że w przyszłości atom powinien zaspokajać około 30 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, co w połączeniu z potencjałem OZE stworzy podstawy suwerenności i niezależności energetycznej Polski. 

„Elektrownie jądrowe to nie cel sam w sobie — stwarzają one szansę na pobudzenie całej gospodarki, dlatego już przy podpisywaniu stosownych umów należy pamiętać o interesach polskich przedsiębiorców, dostawców, podwykonawców. Każda złotówka zostawiona w Polsce stanowić będzie wartość dodaną dla rozwoju innych branż i sektorów” – powiedział Bogdan Pilch z Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.04.2023, 10:18
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii