Newsletter

EKG: Polska wesprze ukraińskich zawodników EuroSkills 2023

26.04.2022, 15:19aktualizacja: 26.04.2022, 15:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
WorldSkills Poland zorganizuje w Polsce zawody EuroSkills 2023. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego został podpisany list intencyjny ws. polskiego wsparcia ukraińskich zawodników i ekspertów, biorących udział w zawodach w przyszłym roku.

W ramach tego konkursu zostaną wybrani m.in. najlepsi spawacze, kucharze czy technolodzy mody oraz inni przedstawiciele zawodów z prawie 30 branż. 

EuroSkills i WorldSkills to konkursy, w których rywalizuje 31 państw z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej, czyli WorldSkills. Towarzyszą im prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. To największe tego rodzaju zawody na świecie.

„WorldSkills to inicjatywa współorganizowania mistrzostw świata dyscyplin zawodowych. Łączy ona umiejętności praktyczne z wiedzą nt. konkretnych dyscyplin. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich oraz studenci do 25 roku życia” – tłumaczył prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Międzynarodowe inicjatywy organizowane pod egidą WorldSkills pozwalają młodym ludziom rozwijać ich talenty w różnych zawodach i branżach. W ramach tych działań edukacja łączy się z technologią i biznesem oraz stwarza dobre warunki rozwoju dla uczestników.

„Inicjatywa umożliwia wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także ułatwia nawiązywanie kontaktów i budowanie partnerstw edukacyjno-rynkowych” – tłumaczył dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Początkowo konkurs miał odbywać się w Sankt Petersburgu. Jednak z powodu wojny w Ukrainie podjęto decyzję o zmianie lokalizacji. Rozważano dwa państwa - Polskę i Niemcy. Finalnie wyróżnienie przypadło Polsce, która w ciągu pół roku zobowiązała się zorganizować to duże przedsięwzięcie. Konkurs odbędzie się w Gdańsku lub Poznaniu. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, wraz z innymi partnerami, uczelniami i instytucjami, zdecydowała się także pomóc w udziale w konkursie ukraińskim zawodnikom i ekspertom. Aby zrealizować ten cel, 25 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego został podpisany list intencyjny ws. wsparcia ukraińskich zawodników oraz ekspertów EuroSkills 2023. W liście została wyrażona gotowość do wsparcia szkoleń i treningów wybranych zawodników ukraińskich, a także sfinansowania udziału ukraińskiej drużyny w przyszłorocznych zawodach na szczeblu europejskim.

Sygnatariuszami listu intencyjnego zostali dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prof. dr hab. Piotr Goliński, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Łukasz Gałczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., dr hab. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomiczno-biznesowych w Polsce. W dniach 25 – 27 kwietnia, podczas 150 sesji z udziałem tysiąca prelegentów, poruszane są najbardziej aktualne tematy istotne dla rozwoju gospodarki kraju, regionu i całego kontynentu.  

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 26.04.2022, 15:19
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii