Newsletter

Ekovoltis na PSEW 2023: zielona przyszłość przed OZE pod warunkiem poprawy opłacalności dla wytwórców

22.06.2023, 13:56aktualizacja: 22.06.2023, 15:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/kadr z filmu
PAP/kadr z filmu
„Do 2040 roku w Europie znacznie ograniczymy w miksie energetycznym udział węgla oraz gazu, w efekcie rynek energii ze źródeł odnawialnych siłą rzeczy musi się intensywnie rozwijać” - ocenił Piotr Ostaszewski, prezes spółki Ekovoltis, w trakcie dorocznej konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.

Ekovoltis jest spółką obrotu zieloną energią i pełni rolę pośrednika w obrocie energią pozyskiwaną wyłącznie ze źródeł odnawialnych (OZE). Łączy zatem wytwórców z konsumentami, którym zależy na wykorzystaniu zielonej energii. Oferuje rozwiązania dla firm zarówno z sektora MŚP, jak również dla dużych odbiorców.

Firma otrzymała niedawno wyróżnienie w postaci Orła Polskiego Biznesu.

„Jest to dla nas szczególne wyróżnienie, bo płynie ono również od przedsiębiorstw. W stosunkowo krótkim czasie udało nam się pozyskać dla nich energię z ponad 200 wielkoformatowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych” - zaznaczył Piotr Ostaszewski.

Jednocześnie dodał, że spółka działa na rynku dopiero od czerwca ubiegłego roku, więc osiągnięcie tego wyniku w tak krótkim czasie zostało zauważone przez kapitułę konkursu. Prezes Ekovoltis odniósł się również do kwestii chwilowo ujemnych cen energii na fixingu drugim, które pierwszy raz pojawiły się na polskiej giełdzie, niepokojąc uczestników rynku.

„Po pierwsze ujemna cena energii była na fixingu drugim, który nie jest domyślnym dla naszej giełdy. Po drugie sytuacja miała miejsce w niedzielę i trwała raptem cztery godziny. Ujemne ceny mogą się jednak pojawiać w przyszłości, szczególnie w okresach letnich” - zauważył. Na szczęście wytwórcy mogą się na taką ewentualność zabezpieczyć, sprzedając energię w cenie stałej, wynikającej z ustaleń ze spółką obrotu.

Jednocześnie Piotr Ostaszewski przyznał, że tzw. „cap price”, czyli maksymalna cena energii ustalona przez państwo, jest obecnie na bardzo niskim poziomie. Wyraził również nadzieję, że w 2024 roku wytwórcy będą mogli sprzedawać energię po cenach rynkowych. Samą opłacalność generowania energii z OZE da się jeszcze poprawić, a warunkiem tego ma być między innymi uwolnienie magazynów energii, które miałyby stanąć przy farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, co spowodowałoby wypłaszczenie cen dla konsumentów.

Prezes Ekovoltis wspomniał o coraz większym zaangażowaniu przedsiębiorców w pozyskiwanie energii z OZE. Dzieje się tak, jego zdaniem, nie tylko ze względu na rosnącą odpowiedzialność społeczną, ale również same łańcuchy dostaw, które wymuszają na dużym biznesie stosowanie zielonej energii. 

Nacisk przychodzi również ze strony samych inwestorów. Do świadomości przedsiębiorców przedostaje się coraz częściej raportowanie niefinansowe ESG, a tam ślad węglowy pozostawiany przez energię elektryczną pozyskiwaną do działalności ma przecież ogromne znaczenie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 22.06.2023, 13:56
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ