Newsletter

Ekspert: napięcia związane z globalizacją mogą doprowadzić do odwrotu od tego zjawiska

10.04.2019, 12:54aktualizacja: 10.04.2019, 12:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Narastające napięcia związane z globalizacją mogą w konsekwencji doprowadzić do odwrotu od globalizacji we współczesnym świecie – ostrzega dr Leszek Mosiejko z SGH.

Autor wykładu „Globalizacja a zamykanie się gospodarek” opublikowanego w ramach Prasowej Akademii Pieniądza” przypomina, że proces globalizacji należy do kluczowych kierunków zmian ekonomicznych w ostatnich kilkudziesięciu latach. „Jest to proces dynamiczny i z tego powodu trudno jest jednoznaczne określić kierunki dalszego rozwoju globalizacji. Globalizacja stanowi wyzwanie dla państw, społeczeństw i pojedynczych ludzi, otwierając nowe możliwości ich rozwoju i funkcjonowania we współczesnym świecie” – przekonuje ekspert.

Mosiejko zwraca przy tym uwagę na narastające napięcia związane z globalizacją, które mogą w konsekwencji doprowadzić do odwrotu od globalizacji we współczesnym świecie. Wśród czynników, które mogą do tego doprowadzić ekspert wymienia zamykanie się gospodarki USA – światowego lidera gospodarczego i dotychczasowego lidera globalizacji, wzrost napięć politycznych między państwami prowadzący do wojen, a także nasilenie się tendencji protekcjonistycznych w zagranicznej polityce ekonomicznej krajów o dużym udziale w handlu międzynarodowym.

„Z powyższych czynników na szczególną uwagę zasługuje odwrót Stanów Zjednoczonych od globalizacji oraz tendencje protekcjonistyczne w zagranicznej polityce ekonomicznej jednakże tylko tych krajów, które charakteryzują się relatywnie dużym udziałem w handlu międzynarodowym, do których zalicza się m.in. Wielka Brytania” – wskazuje dr Mosiejko.

Ekspert zauważa, że do krajów których występują tendencje antyglobalizacyjne związane z ochroną swojej gospodarki, należy też Wielka Brytania, która ogłosiła swój zamiar opuszczenia struktur Unii Europejskiej – brexit.

„Konsekwencje brexitu są trudne do przewidzenia, jednakże można przypuszczać, że będą miały one wpływ na takie dziedziny życia gospodarczego jak: handel, rynek pracy, wielkość PKB oraz inwestycje zagraniczne” – zauważa dr Mosiejko.

Dostęp do wykładu „Globalizacja a zamykanie się gospodarek” oraz pozostałych materiałów przygotowanych w ramach Prasowej Akademii Pieniądza jest możliwy po bezpłatnej rejestracji na platformie e-learningowej dostępnej pod adresem www.pap21.pl.

Aktualnie na stronie dostępnych jest 9 szkoleń z testami sprawdzającymi. Docelowo zostanie opublikowanych 10 szkoleń.

Uczestnicy, którzy zaliczą online wszystkie 10 testów sprawdzających otrzymają certyfikat wydany przez PAP i NBP.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.04.2019, 12:54
Źródło informacji Kurier PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ