Pobierz materiał i Publikuj za darmo
• Przedmiotowe portfolio obejmuje parki Sompolno i Opalenica, w których rozwijane są instalacje OZE o łącznej mocy 58.6 MW. Oba parki są podłączone do polskiej sieci elektroenergetycznej, a Sompolno oferuje pionierskie w Polsce rozwiązanie hybrydowe.
• Uzgodniona sprzedaż jest spójna ze strategią rotacji aktywów Grupy Greenvolt. Celem Grupy Greenvolt jest sprzedaż w tym roku co najmniej 200 MWp łącznie.
Greenvolt Power, spółka należąca do Grupy Greenvolt, specjalizująca się w wielkoskalowych projektach wiatrowych i fotowoltaicznych, osiągnęła porozumienie z ENERGA WYTWARZANIE w sprawie sprzedaży portfolio projektów OZE w Polsce. Sprzedaż projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 58.6 MW jest zgodna z planem strategicznym rotacji aktywów Grupy Greenvolt.
Aktywa te mają szacunkowo produkować 111 GWh rocznie i zostały sprzedane za łączną kwotę 107 mln euro. Za budowę portfela i doprowadzenie do fazy operacyjnej odpowiada Greenvolt Power.
Umowa została podpisana z ENERGA WYTWARZANIE, z Grupy ENERGA (część Grupy ORLEN), która jest jedną z czterech największych firm energetycznych w Polsce. Podstawowa działalność Grupy ENERGA obejmuje wytwarzanie, sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej i cieplnej oraz obrót gazem.
ENERGA WYTWARZANIE jest liderem Linii Biznesowej Wytwarzanie w Grupie ENERGA, zarządza aktywami odnawialnymi takimi jak 45 elektrowni wodnych, 6 farm wiatrowych i 6 instalacji fotowoltaicznych.
Przedmiotowe portfolio obejmuje projekt Opalenica, na który składają się trzy parki fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW oraz Sompolno, z instalacjami wiatrowymi o mocy 26MW, instalacjami fotowoltaicznymi o mocy 10 MW.
Projekt Opalenica wejdzie w fazę eksploatacji komercyjnej w grudniu 2023 r. a Sompolno w czerwcu 2024 r.
„Te dwa projekty, znajdujące się obecnie w końcowej fazie budowy, są doskonałym przykładem kompetencji Grupy Greenvolt w rozwijaniu wysokiej jakości projektów OZE w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami maksymalizującymi moce produkcyjne, co jest cenione przez kupujących - w tym przypadku przez Energę” - stwierdza João Manso Neto.
„Widzimy, że apetyt inwestorów na rozwijane przez nas projekty OZE rośnie” - dodaje prezes Grupy Greenvolt, zaznaczając, że firma w ramach osiągania celów strategicznych planuje sprzedać do końca tego roku aktywa wiatrowe i fotowoltaiczne o wartości 200 MW.
Polska jest dla Grupy Greenvolt jednym z głównych rynków w rozwoju strategii promocji, rozwoju i budowy dużych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Spółka ma obecnie w realizacji instalacje o mocy 6,9 GW - z czego 3,4 GW znajduje się w Polsce, a 2,9 GW jest w zaawansowanej fazie rozwoju do końca roku.
Oprócz promocji wielkoskalowych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych na kilku rynkach europejskich i amerykańskich, Grupa Greenvolt jest również obecna w strategicznym segmencie rozproszonego wytwarzania energii, działając w segmencie biznesowym i mieszkaniowym w sześciu regionach geograficznych. Jeśli chodzi o produkcję energii z biomasy resztkowej, Greenvolt Power jest aktywny na rynkach Portugalii i Wielkiej Brytanii.
Źródło informacji: Greenvolt
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.07.2023, 17:00 |
Źródło informacji | Greenvolt |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE