Newsletter

Gwarancje BGK - o „Czyste Powietrze” będzie łatwiej

28.06.2021, 12:24aktualizacja: 28.06.2021, 14:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/P. Sierpiński - kadr z filmu
Fot. PAP/P. Sierpiński - kadr z filmu
Połowa z nas (46 proc.) twierdzi, że smog jest poważnym problemem w naszej okolicy. Jak wynika z badań, zła jakość powietrza przyczynia się do zapadania na przewlekłe choroby. Wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Co więcej, w świetle uchwał antysmogowych, musimy w najbliższych latach zrezygnować z ogrzewania domów starymi i nieefektywnymi piecami, tzw. „kopciuchami”. BGK, bank z misją, dba o zdrowie Polaków i dołącza z gwarancjami do programu „Czyste Powietrze”, by pomóc w wymianie pieców na ekologiczne źródła ciepła oraz termomodernizacji domów.

Pierwsze banki kredytujące już podpisały umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wkrótce klienci będą mogli złożyć w jednym okienku wniosek o kredyt z gwarancją BGK, a następnie wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze”, która spłaci część kredytu. Oznacza to, że już niedługo każdy zainteresowany będzie miał szansę otrzymać kredyt bankowy na sfinansowanie przedsięwzięcia z programu „Czyste Powietrze” jeszcze przed jego rozpoczęciem. Osoby starające się o dofinansowanie z „Czystego Powietrza” nie będą musiały finansować z własnych środków wymiany tzw. kopciucha lub termomodernizacji domu, aby otrzymać dotację, która spłaci część kapitału kredytu.

„Ogrzewanie paliwami stałymi w domach odpowiada za 44 proc. całkowitej emisji szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5. Dla porównania sektor energetyczny odpowiada tylko za 5 proc. zanieczyszczeń. Tzw. kopciuchy są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Powinniśmy zatem rezygnować z ogrzewania mieszkań nieefektywnymi i nieekologicznymi piecami. Jako polski bank rozwoju BGK dba o zrównoważony rozwój kraju oraz zdrowie Polaków i dlatego dołączamy do programu >>Czyste Powietrze<<. Gwarancje BGK zabezpieczają spłatę do 80 proc. wartości kredytu. Dzięki gwarancji BGK kredyt z dotacją z programu >>Czyste Powietrze<< może być tańszy, zaciągnięty na wyższą kwotę, czy też mieć dłuższy niż standardowo okres spłaty. Działając wspólnie i systemowo poprawimy jakość powietrza, którym oddychamy i zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych. Musimy działać teraz, aby zapewnić dobrą jakość życia obecnemu i przyszłym pokoleniom” - mówi Beata Daszyńska Muzyczka, prezes zarządu BGK.

„Kredyt >>Czyste Powietrze<< z dotacją na częściową spłatę kapitału oraz gwarancją BGK można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość może wynieść nawet 100 tys. zł. Poza wymianą kotła (pieca), kredyt z dotacją pomoże sfinansować przeprowadzenie termomodernizacji budynku czy też montaż instalacji OZE. Z pozyskanych środków warto poprawić efektywność energetyczną budynku, przede wszystkim przez ocieplenie ścian i wymianę stolarki drzwiowej i okiennej. Wymiana starego pieca lub kotła nie wyeliminuje problemu utraty ciepła, gdyż przez nieocieplone ściany zewnętrzne, możemy tracić nawet do 40 proc. energii cieplnej. Nowe urządzenie grzewcze, nawet to wysokosprawne - niskoemisyjne, w nieocieplonym domu nie będzie w pełni efektywnym rozwiązaniem. Termomodernizacja budynku, przeprowadzona we właściwy sposób, przynosi znaczne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego” - zaznacza wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

„Konsekwentnie rozwijamy nasz największy i najważniejszy projekt proekologiczny, służący skutecznej walce ze smogiem. Dołączenie banków do programu >>Czyste Powietrze<< to ważny krok dla setek tysięcy polskich gospodarstw domowych. Dla Polaków to kolejne ułatwienie w sięganiu po wsparcie na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych. Dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu będzie znacznie większa, ponieważ banki mogą proponować lepsze warunki finansowania inwestycji” - dodaje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

„Z satysfakcją odnotowuję fakt, że sektor bankowy wykonał kolejny krok milowy w ramach programu >>Czyste Powietrze<<. Już w lipcu pierwsze banki zaoferują możliwość ubiegania się za ich pośrednictwem o dotację z programu oraz kredyt z gwarancjami z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Oferta dostępna jest dla właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych zainteresowanych pozyskaniem finansowania na modernizację, których rezultatem będzie ograniczenie smogu i poprawa jakości powietrza w Polsce. Należy podkreślić, że dzięki gwarancjom banki są w stanie zaoferować korzystne warunki finansowania, np.: poprzez wydłużenie okresu kredytowania, zwiększenie dostępnej kwoty kredytu lub obniżenie jego ceny. Zaangażowanie banków we wdrażanie programu to praktyczny przykład społecznej odpowiedzialności sektora bankowego, który uwzględnia cele społeczne i ochrony środowiska w realizacji swoich strategii biznesowych” - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Wśród banków, których wnioski o przyznanie limitów na dotacje na lata 2021-2022 w ścieżce bankowej programu „Czyste Powietrze” zostały zaakceptowane przez NFOŚiGW, znalazły się: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa. Umowę dotyczącą udzielania kredytów z gwarancją BGK podpisały w pierwszej kolejności: Alior Bank S.A. i BOŚ S.A. i BNP Paribas Bank Polska S.A. Termin udostępnienia możliwości korzystania z gwarancji zależy od decyzji banku kredytującego.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju - jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Amsterdamie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.

Źródło informacji: BGK

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.06.2021, 12:24
Źródło informacji BGK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii