Pobierz materiał i Publikuj za darmo
We wrześniowo-październikowej edycji Instrumentu europejskie firmy złożyły 2542 wnioski o dofinansowanie. 277 przedsiębiorstw pozyskało granty. Doświadczenie z poprzednich programów europejskich pomaga osiągnąć sukces - liderami w pozyskiwaniu dotacji na innowacje są Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania.
Do tej pory opublikowane zostały wyniki 3 rozdań Instrumentu dla MŚP w ramach programu Horyzont 2020. W każdym z konkursów konsekwentnie najwięcej wniosków o dofinansowanie pochodziło z przedsiębiorstw z największych krajów członkowskich. Najbardziej aktywnym krajem we wszystkich rozdaniach okazały się Włochy, a tuż za nimi: Hiszpania, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.
Granty z europejskiego programu wspierającego innowacje Instrument dla MŚP przyznawane są dla projektów w dwóch fazach rozwojowych. Pomysły w Fazie 1 mogą pozyskać dotację w wysokości 50 tysięcy euro. Projekty bardziej rozwinięte, wpisujące się w wymagania Fazy 2 mogą liczyć na większe wsparcie: do 5 milionów euro w sektorze zdrowie oraz do 2,5 miliona euro w pozostałych sektorach.
W Fazie 1 liderami wciąż Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania.
W rozdaniu wrześniowo-październikowym złożono 1944 wnioski, z czego tylko 237 spełniało wszystkie wymagane kryteria. Prawie 9 milionów euro zostało rozdzielone między 178 najlepszych projektów, które będą realizowane przez 199 firm z 25 krajów. Najwięcej grantów pozyskały firmy z Włoch - 36, Hiszpanii - 31 oraz Wielkiej Brytanii - 19. Żadne z polskich przedsiębiorstw nie otrzymało dotacji.
W obu dotychczasowych rozdaniach Fazy 1 najlepiej wypada Hiszpania, gdzie dofinansowania pozyskały łącznie aż 72 firmy. Bardzo dobrze wyglądają również Włochy z 59 firmami nagrodzonymi i Wielka Brytania z 46. Te trzy kraje mają imponujące wyniki - zdobyły łącznie prawie 50% budżetu Fazy 1. Druga połowa budżetu została rozdzielona między pozostałe 22 kraje.
"Od lat współpracujemy z firmami hiszpańskimi przy programach finansowanych bezpośrednio z Komisji Europejskiej. Bardzo ważny jest mocny pomysł, ale bez dobrego zaprezentowania się, wręcz zareklamowania we wniosku, nie ma co liczyć na dotację - mówi Alicja Grzegorzek z Ateknea Solutions, międzynarodowej firmy pomagającej pozyskać dotacje z Instrumentu. - Hiszpanie najpierw przeprowadzają dokładny research, żeby upewnić się, że pomysł jest innowacyjny w skali europejskiej. Przygotowują solidny biznesplan i mają jasny pomysł na komercjalizację. Bardzo często korzystają ze wsparcia firm, które specjalizują się w pisaniu wniosków - żeby wniosek formalnie i merytorycznie był na wysokim poziomie. Wyniki mają najlepsze w Europie".
Pierwsze wyniki dla projektów w Fazie 2
Było to pierwsze ogłoszenie wyników dla projektów w Fazie 2, w której złożono 580 wniosków. Ponad 108 milionów euro trafi do 78 przedsiębiorstw z 18 krajów. Poza grantem każda z firm będzie mogła skorzystać z 12 dni bussines coachingu.
Najskuteczniejsze, podobnie jak w Fazie 1, okazały się tzw. stare kraje unii europejskiej - aż 70% budżetu trafiło do: Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Szwecji i Niemiec. Pozostałymi 30 milionami euro podzieliły się przedsiębiorstwa z 12 krajów, w tym Polski. Wielka Brytania, pomimo eurosceptycznego wizerunku, jest największym beneficjentem tej fazy z grantami o łącznej wartości 17 milionów euro. Polskie konsorcjum firm OptiNav i SKA pozyskało dotację w wysokości 0,6 miliona euro.
Polska na tle innych krajów
Polskie MŚP z każdym konkursem są coraz aktywniejsze w staraniach o dofinansowanie z Instrumentu dla MŚP. W trzech konkursach Fazy 1 polskie MŚP złożyły ponad 260 wniosków, a w ramach Fazy 2 były to 32 wnioski. Na 333 projekty Fazy 1 sfinansowane w całej Europie tylko 1 wniosek pochodzi z Polski. W przypadku Fazy 2, w której beneficjentami zostało 78 MŚP z różnych krajów europejskich, tylko 2 są polskimi firmami, które wspólnie będą realizować jeden projekt.
"Wielu ekspertów załamuje ręce nad słabymi wynikami polskich firm w Instrumencie. W dużej mierze wynikają one to z braku doświadczenia - polscy przedsiębiorcy przygotowują wnioski do Instrumentu analogicznie, jak na poziomie krajowym. A to niestety nie wystarcza, bo konkurują z dużo bardziej doświadczonymi graczami z całej Europy - mówi Grzegorzek. - Trudno tu kogokolwiek winić, nasi przedsiębiorcy nie mieli okazji przejść przez programy europejskie i poznać ich specyfiki. Brakuje również wsparcia firm doradczych mających realne doświadczenie z poprzednich programach Komisji Europejskiej, nie tylko przy pisaniu wniosków. Doświadczenie z poziomu krajowego to zbyt mało".
Nabór wniosków do obu faz Instrumentu jest ciągły, daty graniczne rozdzielają poszczególne konkursy. W 2015 roku przewidziane są 4 daty: 18.03, 17.06, 17.09, 16.12.
Opracowano na podstawie materiałów Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/research/index.cfm?pg=newsalert&year=2015&na=na-090115-2
Informacje o Ateknea Solutions:
Ateknea Solutions jest grupą czterech firm badawczo-innowacyjnych, która od ponad 15 lat wspiera przedsiębiorstwa z Europy Zachodniej przy pozyskiwaniu unijnych dofinansowań oraz realizacji projektów. Zespół Ateknea to ponad 130 doświadczonych ekspertów: inżynierów, menedżerów projektu, deweloperów i naukowców. Firma ma biura regionalne w Barcelonie, Brukseli, Budapeszcie, Krakowie i Valettcie. W 2014 roku Ateknea Solutions rozpoczęła aktywną działalność na polskim rynku.
Naszym priorytetem jest profesjonalna pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom w kompleksowej realizacji projektów R+D+I (Badania, Rozwój, Innowacje) od startu projektu do jego zakończenia. Nasi eksperci udzielają pełnego wsparcia technicznego niezbędnego do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań na rynek. Pomożemy również w napisaniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie i zapewnimy obsługę administracyjną całego procesu.
Więcej informacji:
www.ateknea.com
facebook.com/
linkedin.com/company/ateknea
twitter.com/ateknea
youtube.com/user/Ateknea
KONTAKT:
Alicja Grzegorzek
Ateknea Dyrektor Regionalna na Polskę
Ateknea Solutions
tel. kom. +48 668 203 256
e-mail: alicja.grzegorzek@ateknea.com
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.01.2015, 16:03 |
Źródło informacji | Ateknea Solutions Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polenergia S.A.: rekordowy wzrost zysku na poziomie EBITDA w wysokości 30 proc. po trzech kwartałach br. PAP
„Polenergia S.A. osiągnęła po trzech kwartałach tego roku rekordowy wzrost zysku na poziomie EBIDTA o 30 proc. i wzrost zysku netto o prawie 40 proc., osiągając prawie 300 mln zł” - poinformował Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergia S.A. podczas konferencji podsumowującej wyniki finansowe Grupy Polenergia za trzeci kwartał 2024 r.- 26.11.2024, 14:58
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Wpłata na IKZE do końca roku może przynieść ponad 3000 zł zwrotu podatku PAP
Koniec roku to ostatni moment na zapewnienie sobie ulgi podatkowej. Można to zrobić m.in. poprzez wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Zasilenie IKZE do końca grudnia może przynieść zwrot podatku przekraczający 3000 zł.- 26.11.2024, 10:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Samochód dla dużej rodziny - co wybrać, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo?
Wybór samochodu dla dużej rodziny to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Liczba miejsc, przestrzeń bagażowa, bezpieczeństwo czy koszty eksploatacji - wszystko to ma znaczenie, gdy zależy nam na wygodzie i ochronie bliskich podczas codziennych podróży i dłuższych wyjazdów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które odpowiadają na potrzeby rodzin. Od przestronnych SUV-ów po funkcjonalne vany. Jakie cechy powinien mieć idealny samochód rodzinny?- 26.11.2024, 09:47
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „WARTA”