Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W rezolucji przyjętej w grudniu, Parlament Europejski opowiedział się za środkami wspierającymi małe i średnie przedsiębiorstwa w radzeniu sobie z kryzysem i podwójnym wyzwaniem cyfryzacji i odchodzenia od paliw kopalnych.
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) są kręgosłupem gospodarki: 24 miliony małych i średnich przedsiębiorstw w UE-27 to 99% firm w UE. Przed pandemią wytwarzały ponad połowę PKB UE i zatrudniały ok. 100 milionów pracowników. Unia Europejska musi pomóc im przetrwać kryzys wywołany przez COVID-19.
Rezolucja przyjęta przez Parlament w grudniu podkreśla, że strategia dla MŚP zaproponowana przez Komisję Europejską powinna zostać zaktualizowana, aby wziąć pod uwagę pandemię, ponieważ została opublikowana 10 marca 2020 - na dzień przed ogłoszeniem przez WHO stanu pandemii COVID-19.
Niektóre z propozycji Komisji Europejskiej mają na celu zwiększenie dostępu MŚP do rynków poza UE oraz rozszerzenie programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców, który umożliwia aspirującym przedsiębiorcom uczyć się od doświadczonych biznesmenów z całego świata.
Posłowie wzywają również do dostosowania strategii MŚP do strategii przemysłowej, europejskiej strategii w zakresie danych oraz Europejskiego Zielonego Ładu, aby aktywnie zaangażować MŚP w transformację w kierunku bardziej ekologicznej i cyfrowej Europy i wspierać je w tej zmianie. Małe przedsiębiorstwa mają zasadnicze znaczenie dla konkurencyjności i dobrobytu Europy, ekosystemów przemysłowych, suwerenności gospodarczej i technologicznej oraz odporności na wstrząsy zewnętrzne.
Sektory takie jak turystyka, turystyka, hotelarstwo, kultura, kreatywność, transport, targi i wydarzenia, które w dużej mierze składają się z MŚP, zostały najsilniej dotknięte kryzysem koronawirusowym.
Ograniczyć biurokrację
MŚP potrzebują więcej zasobów, aby stawić czoła skomplikowanym wymogom biurokratycznym. Zbyt duże obciążenia administracyjne i regulacyjne utrudniają im rozwój, stwierdzili posłowie, wzywając do ustanowienia planu działania z konkretnymi i obowiązującymi celami dla usprawnienia i ułatwienia przepisów.
Nadmierne obciążenia administracyjne wpływają na potencjał wzrostu MŚP w całej Unii: według badania biznesowego Eurochambres z 2019 r., procedury administracyjne stanowią poważne wyzwanie dla co najmniej 78% MŚP.
Skomplikowane formalności, z którymi muszą mierzyć się MŚP, a w szczególności mikroprzedsiębiorstwa, utrudniają im uzyskanie płynności dla podstawowego funkcjonowania. Posłowie wyrazili zaniepokojenie w sprawie trudności w dostępie do linii finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W związku z tym opowiedzieli się za tymczasowym złagodzeniem przepisów UE o pomocy państwa.
Innowacje i dostęp do rynku
Parlament chce również, aby MŚP były uwzględniane w inwestycjach na rzecz innowacji. Obejmuje to potrzebę opracowania inicjatyw pilotażowych przyspieszających wdrażanie przez MŚP rozwiązań w zakresie e-handlu, ponieważ pandemia popchnęła je w kierunku cyfrowych modeli biznesowych. Jak dotąd tylko 17% MŚP z powodzeniem zintegrowało technologię cyfrową ze swoją działalnością. Potrzebują wsparcia, aby wykorzystać możliwości innowacji i zmaksymalizować synergię z programami UE.
Posłowie wzywają Komisję Europejską i państwa członkowskie do inwestowania w gospodarkę opartą na danych, sztuczną inteligencję, inteligentną produkcję, Internet rzeczy (IoT) i informatykę kwantową oraz do zapewnienia silnej obecności MŚP w tych dziedzinach.
Obecnie ok. 600 000 MŚP eksportuje poza UE. Firmy chcące wejść na globalny rynek poprawią własną konkurencyjność tylko jeśli będą wspierane na poziomie lokalnym i międzynarodowym, zauważyli posłowie.
mp/
Źródło informacji: EuroPAP News
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.01.2021, 10:00 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Hot dog - król szybkiej przekąski. Jak Circle K zapoczątkował hot dogową rewolucję na polskich stacjach paliw?
Hot dog to dla wielu kierowców nie tylko szybka przekąska, ale symbol podróży i wygodnego przystanku w trasie. Dla młodych kierowców klasyczna bułka z parówką w trasie to norma i może nie mieścić im się w głowach, że jeszcze na początku lat 90. wakacyjna podróż zaczynała się od przygotowania kanapek we własnym domu. Jak w takim razie hot dog trafił na polskie stacje paliw?- 04.07.2025, 14:58
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Circle K Polska
-
Image
Wakacyjna mobilność w firmie? Z leasingiem rozwiniesz biznes w podróży
Lato to czas wyjazdów, urlopów i większej mobilności. Dla wielu przedsiębiorców to także moment, gdy firma może „ruszyć” do przodu - niezależnie od lokalizacji. Praca zdalna i hybrydowa stały się nowym standardem, który na dobre zagościł na rynku. Wakacyjna swoboda może oznaczać większą produktywność, ale tylko wtedy, gdy masz odpowiedni sprzęt. Dobra wiadomość? Niezbędne wyposażenie mobilne sfinansujesz w leasingu bez wydawania gotówki.
- 04.07.2025, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: LeaseLink
-
Image
Raport Santander TFI: Polacy coraz więcej inwestują, ale ich cele i wartości warunkuje przynależność pokoleniowa PAP
Pozytywne emocje i dobra zabawa z jednej strony, rozsądne i przemyślane decyzje z drugiej. Polaków inwestujących swe środki na rynku cechuje, w zależności od daty urodzenia, cała gama odmiennych oczekiwań oraz celów. Banki i instytucje finansowe muszą uwzględniać tę różnorodność przy opracowywaniu produktów, usług i kanałów komunikacji odpowiednich dla każdego pokolenia klientów. Cel jest wspólny: wzrost liczby inwestorów indywidualnych, ponieważ w Polsce, patrząc na nasze PKB, inwestycji i inwestorów powinno być kilkakrotnie więcej - mówi Marcin Groniewski, prezes zarządu Santander TFI S.A.- 04.07.2025, 09:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ