Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W rezolucji przyjętej w grudniu, Parlament Europejski opowiedział się za środkami wspierającymi małe i średnie przedsiębiorstwa w radzeniu sobie z kryzysem i podwójnym wyzwaniem cyfryzacji i odchodzenia od paliw kopalnych.
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) są kręgosłupem gospodarki: 24 miliony małych i średnich przedsiębiorstw w UE-27 to 99% firm w UE. Przed pandemią wytwarzały ponad połowę PKB UE i zatrudniały ok. 100 milionów pracowników. Unia Europejska musi pomóc im przetrwać kryzys wywołany przez COVID-19.
Rezolucja przyjęta przez Parlament w grudniu podkreśla, że strategia dla MŚP zaproponowana przez Komisję Europejską powinna zostać zaktualizowana, aby wziąć pod uwagę pandemię, ponieważ została opublikowana 10 marca 2020 - na dzień przed ogłoszeniem przez WHO stanu pandemii COVID-19.
Niektóre z propozycji Komisji Europejskiej mają na celu zwiększenie dostępu MŚP do rynków poza UE oraz rozszerzenie programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców, który umożliwia aspirującym przedsiębiorcom uczyć się od doświadczonych biznesmenów z całego świata.
Posłowie wzywają również do dostosowania strategii MŚP do strategii przemysłowej, europejskiej strategii w zakresie danych oraz Europejskiego Zielonego Ładu, aby aktywnie zaangażować MŚP w transformację w kierunku bardziej ekologicznej i cyfrowej Europy i wspierać je w tej zmianie. Małe przedsiębiorstwa mają zasadnicze znaczenie dla konkurencyjności i dobrobytu Europy, ekosystemów przemysłowych, suwerenności gospodarczej i technologicznej oraz odporności na wstrząsy zewnętrzne.
Sektory takie jak turystyka, turystyka, hotelarstwo, kultura, kreatywność, transport, targi i wydarzenia, które w dużej mierze składają się z MŚP, zostały najsilniej dotknięte kryzysem koronawirusowym.
Ograniczyć biurokrację
MŚP potrzebują więcej zasobów, aby stawić czoła skomplikowanym wymogom biurokratycznym. Zbyt duże obciążenia administracyjne i regulacyjne utrudniają im rozwój, stwierdzili posłowie, wzywając do ustanowienia planu działania z konkretnymi i obowiązującymi celami dla usprawnienia i ułatwienia przepisów.
Nadmierne obciążenia administracyjne wpływają na potencjał wzrostu MŚP w całej Unii: według badania biznesowego Eurochambres z 2019 r., procedury administracyjne stanowią poważne wyzwanie dla co najmniej 78% MŚP.
Skomplikowane formalności, z którymi muszą mierzyć się MŚP, a w szczególności mikroprzedsiębiorstwa, utrudniają im uzyskanie płynności dla podstawowego funkcjonowania. Posłowie wyrazili zaniepokojenie w sprawie trudności w dostępie do linii finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W związku z tym opowiedzieli się za tymczasowym złagodzeniem przepisów UE o pomocy państwa.
Innowacje i dostęp do rynku
Parlament chce również, aby MŚP były uwzględniane w inwestycjach na rzecz innowacji. Obejmuje to potrzebę opracowania inicjatyw pilotażowych przyspieszających wdrażanie przez MŚP rozwiązań w zakresie e-handlu, ponieważ pandemia popchnęła je w kierunku cyfrowych modeli biznesowych. Jak dotąd tylko 17% MŚP z powodzeniem zintegrowało technologię cyfrową ze swoją działalnością. Potrzebują wsparcia, aby wykorzystać możliwości innowacji i zmaksymalizować synergię z programami UE.
Posłowie wzywają Komisję Europejską i państwa członkowskie do inwestowania w gospodarkę opartą na danych, sztuczną inteligencję, inteligentną produkcję, Internet rzeczy (IoT) i informatykę kwantową oraz do zapewnienia silnej obecności MŚP w tych dziedzinach.
Obecnie ok. 600 000 MŚP eksportuje poza UE. Firmy chcące wejść na globalny rynek poprawią własną konkurencyjność tylko jeśli będą wspierane na poziomie lokalnym i międzynarodowym, zauważyli posłowie.
mp/
Źródło informacji: EuroPAP News
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.01.2021, 10:00 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE