Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przyjęcie 7 lipca przez Sejm RP ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii to dobry sygnał dla branży wiatrowej. Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt zawiera zapisy, które mają na celu dalsze zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii. Ma też dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o promowanie stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Ustawa wdraża bowiem dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (tzw. dyrektywę „REDII”), niemniej jednak zawiera również kilka elementów, które ułatwią dalszy rozwój energetyki wiatrowej w Polsce.
Rząd stawia na morskie farmy wiatrowe
Z punktu widzenia branży morskiej energetyki wiatrowej, kluczowym elementem ww. projektu ustawy jest zwiększenie ambicji w zakresie rozwoju sektora offshore. Decyzja zwiększająca dopuszczalną ilość morskich farm wiatrowych, które będą mogły powstać w ramach przewidzianego w przepisach systemu wsparcia z 10,9 GW do 17,9 GW to krok w dobrą stronę, który umożliwi nie tylko dostarczenie większych wolumenów, czystej i taniej energii, ale przede wszystkim umożliwi rozwój przemysłu offshore w Polsce. Kluczowe bowiem w tym zakresie jest posiadanie długoterminowej, ambitnej perspektywy rozwoju sektora offshore – dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, taka wizja została stworzona.
Gwarancje pochodzenia
Ważną zmianą w projekcie ustawy jest zagwarantowanie możliwości przystąpienia Prezesa URE do międzynarodowego stowarzyszenia Association of Issuing Bodies (AiB) czyli podmiotu zrzeszającego organy wydające gwarancje pochodzenia. Działanie to umożliwi synchronizację krajowego rejestru z tym prowadzonym przez AIB, a tym samym możliwość międzynarodowego obrotu polskimi gwarancjami pochodzenia.
Instalacja hybrydowa
Nowelizacja definicji instalacji hybrydowej powinna przyczynić się do bardziej efektywnego wykorzystania istniejących zasobów. Rozwiązanie to zyska dodatkowo na znaczeniu w momencie wdrożenia przepisów umożliwiających cable pooling, na co w dalszym ciągu czeka sektor energetyki wiatrowej.
Nowelizacja trafi teraz do prac w Senacie, a jeśli Senat zgłosi poprawki, zostaną one poddane pod głosowanie w Sejmie. Następnie nowe prawo zostanie przekazane do podpisu prezydenta.
Źródło informacji: PSEW
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.07.2023, 16:11 |
Źródło informacji | PSEW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Caterpillar zaprasza najzdolniejszych operatorów na świecie do tworzenia historii podczas trzeciego Global Operator Challenge
Operatorzy ciężkiego sprzętu z ponad 40 krajów rywalizują o tytuł mistrza świata w największym jak dotąd wyzwaniu.- 09.12.2024, 15:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Gwarancje de minimis BGK zabezpieczają firmom z sektora MŚP finansowanie dłużne do 300 tys. euro PAP
Gwarancje de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego od marca 2013 r. do końca października 2024 r. zabezpieczyły 730 tys. kredytów na łączną kwotę ponad 350 mld zł. Skorzystało z nich 288 tys. przedsiębiorców z sektora MŚP. „Odpowiadamy na zmieniające się uwarunkowania gospodarcze i potrzeby polskich przedsiębiorców” - mówi Mateusz Olszak, dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń w BGK.- 09.12.2024, 09:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Ultima Markets prezentuje przyszłość technologii CRM podczas szczytu FMLS:24
- 09.12.2024, 08:55
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire