Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W znowelizowanej treści rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wymaga, by lokale mieszkalne miały minimum 25 metrów kwadratowych. Tymczasem, małe lokale, czyli tak zwane „mikroapartamenty” cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku nieruchomości. Ich zaletą są przede wszystkim niższe ceny.
Serwis Bankier.pl przeprowadził sondę, w której uzyskał ponad 2000 odpowiedzi na pytania dotyczące minimalnego metrażu lokalu mieszkalnego.
Na pytanie, które brzmiało „Czy na rynku powinny być dostępne mieszkania o powierzchni mniejszej niż 25 mkw”, przeszło 60% ankietowanych odpowiedziało, że takie lokale powinny być dostępne na rynku, a jedynie 36,7% była przeciwna dopuszczeniu mikroapartamentów do obrotu.
Z kolei na pytanie „Jaki powinien być minimalny metraż lokali sprzedawanych jako mieszkania?” najwięcej badanych odpowiedziało, że nie powinien on być w ogóle regulowany przepisami.
„Od samego początku kiedy pojawił się pomysł określenia w przepisach minimalnego metrażu mieszkania, Polski Związek Firm Deweloperskich postulował odejście od regulowania tej kwestii. Nie istnieje bowiem żadne logiczne uzasadnienie dla narzucania minimalnej powierzchni lokalu w sytuacji, kiedy dzisiaj takie mieszkania znakomicie się sprzedają, co z kolei oznacza, że ludzie są nimi zainteresowani - komentuje Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - To sami nabywcy powinni decydować, w jakich mieszkaniach chcą mieszkać i po prostu mieć wybór. Rozporządzenie powinno jedynie zapewnić warunki bezpieczeństwa. Uważamy, że decydowanie za obywateli o tym, co dla nich oznacza komfortowe mieszkanie, jest po prostu błędne” - dodaje Płochocki.
Polski Związek Firm Deweloperskich wystosował w tej sprawie pismo do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o uwzględnienie postulatów nie tylko branży deweloperskiej, ale także samych kupujących.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.08.2017, 14:51 |
Źródło informacji | Polski Związek Firm Deweloperskich |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Eksperci MIWO: Polacy spędzają w budynkach 90 proc. swojego życia, powinni tam mieć komfortowe warunki PAP
Polacy spędzają w budynkach nawet 90 proc. swojego życia, ale także 90 proc. wszystkich pożarów ma miejsce w budynkach mieszkalnych. 71 proc. osób odczuwa problem hałasu w swoich domach, a budynki zużywają ok. 40 proc. energii w skali całej gospodarki - wynika z raportu „Przyjazne mieszkanie. Jak zapewniać Polakom oszczędne, bezpieczne i komfortowe mieszkania na lata” opracowanego przez ekspertów MIWO. Raport zawiera także diagnozę, w jaki sposób zapewnić w nich oczekiwany komfort.- 16.01.2025, 16:06
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom