Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W Raporcie Walutomatu “Rola kobiet w gospodarce” autorzy dokładnie analizują znaczenie jakie kobiety odgrywają we współczesnej Polsce. Korzystając z najnowszych danych Spisu Powszechnego i danych GUS, można spojrzeć na statystyczne Polki, analizując wiele aspektów ekonomicznych. A warto przypomnieć, że kobiety w Polsce stanowią 51,5% społeczeństwa, co przekłada się na 19,68 mln osób.
Z pozytywnych wiadomości: aktywność zawodowa kobiet wciąż rośnie, są dobrze wykształcone i są świetnymi managerkami. Jeszcze w 2009 roku 55,6% kobiet w wieku 20-64 lata było zatrudnionych. W 2020 roku było to o 10 punktów procentowych więcej – 65,7%. Jednak ciągle Polki dotykają nierówności płacowe. Kobiety zarabiają ok. 8,5% mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Co ciekawe nierówności te są jednymi z niższych w Europie.
Problemem kobiet jest również brak przebicia się na najwyższe stanowiska firmowe. Optymistycznym akcentem jest to, iż z badań wynika, że firmy z większą równością płci na wyższych stanowiskach mają o 26% większe szanse na ponadprzeciętne zyski niż te, które mają najmniej kobiet wśród kadry zarządzającej lub nie mają ich wcale.
Także emerytura pań jest znacznie niższa niż mężczyzn, co wynika z niższych płac, ale przede wszystkim niższego wieku emerytalnego. W 2021 roku średnia emerytura mężczyzn wynosiła 3184,20 zł. Z kolei w przypadku kobiet było to zaledwie 2127,71 zł.
„Kobiety pracują krócej, a ponieważ wysokość emerytury zależy od wysokości wpłaconych składek ich świadczenia są dużo niższe” - mówi Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomatu.
Pandemia koronawirusa także nie pomogła kobietom, ponieważ, jak wynika ze statystyk, sporo z nich zrezygnowało z aktywności zawodowej w tym okresie.
O przyczynach i analizie tych wszystkich aspektów, można przeczytać w Raporcie Walutomatu “Rola kobiet w gospodarce”, dostępnym na www.walutomat.pl.
Źródło informacji: Currency One
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.03.2022, 10:07 |
Źródło informacji | Currency One |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE