Newsletter

Konferencja PSEW 2024: energia z wiatru to główny filar transformacji energetycznej kraju

05.06.2024, 15:45aktualizacja: 05.06.2024, 15:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PSEW (1)
PSEW (1)
Rosnący udział energetyki wiatrowej w miksie wytwórczym podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski - wskazują uczestnicy konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), która odbywa się w dniach 4-6 czerwca w Świnoujściu. Energia wiatrowa i jej pozytywny wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy na poziomie lokalnym i centralnym to wiodący temat tego kongresu.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zdecydowało się oszacować obecny potencjał energetyki wiatrowej na lądzie, w ślad za rosnącymi oczekiwaniami względem transformacji energetycznej Polski oraz koniecznością aktualizacji strategicznych dokumentów, które wyznaczają jasny kierunek zmian. Niemal 20 GW wynosi różnica w potencjale energetyki wiatrowej w zależności od tego, czy pojawią się zmiany w ustawie wiatrakowej. Nowy raport wskazujący potencjał wiatru na lądzie został zaprezentowany podczas Konferencji PSEW 2024 w Świnoujściu. PSEW w swojej analizie wskazuje potencjał ekonomiczny dla wariantu oczekiwanej, społecznie uzgodnionej odległości (500m) na poziomie 41,4 GW, natomiast biorąc pod uwagę aktualne ograniczenia lokalizacyjne (700m) - 22,19 GW do roku 2040.

Należy mieć na uwadze, że oszacowany wyżej potencjał ekonomiczny trzeba pomniejszyć o istniejące już farmy wiatrowe, których łączna moc zainstalowana wynosi ponad 10 GW - pozostawiając tym samym możliwy do realizacji potencjał LEW na poziomie 12 GW (wariant 700m) lub 31 GW (wariant 500m) w perspektywie 16 lat.

„Uzyskane wyniki jasno pokazują, jak pilne jest procedowanie zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, szczególnie w kontekście zapisów dotyczących odległości. Ta długo wyczekiwana zmiana pozwoli na szybkie udrożnienie inwestycji w lądową energetykę wiatrową, pozwalając tym samym na odblokowanie korzyści płynących z taniej, zielonej energii, a także umożliwi realizację ambitnych celów unijnych w zakresie OZE. Nie możemy pozwolić sobie na dalszą zwłokę - działa ona na niekorzyść społeczeństwa, gospodarki i klimatu” - tłumaczy Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej to największe wydarzenie branżowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone energetyce wiatrowej. Tegoroczna, 19. edycja, po raz pierwszy odbywa się na Pomorzu Zachodnim, w Świnoujściu - jednym z kluczowych miejsc na energetycznej mapie Polski. Jak co roku konferencja poświęcona jest odnawialnym źródłom energii (OZE) i rozwojowi rynku energii pod kątem wdrażania i eksploatacji technologii OZE w Polsce. Wydarzenie zgromadziło ponad dwa tysiące uczestników z kilkudziesięciu krajów. To trzy dni pełne merytorycznych wystąpień, warsztatów, spotkań networkingowych, bankietów oraz atrakcyjnych wydarzeń towarzyszących.

„Energia z wiatru to klucz do transformacji energetycznej kraju - tak brzmi hasło tegorocznej konferencji” - mówił Janusz Gajowiecki podczas sesji „Cała prawda o klimacie - czy uda się ocalić świat, jaki mamy?” otwierającej spotkanie branżowe. „Energetyka wiatrowa będzie filarem zmian” - zaznaczył.

200 tys. nowych miejsc pracy, 75 proc. udziału polskich firm w zapleczu usługowym i produktowym oraz wzrost PKB o 450 mld zł - tyle może, według analiz PSEW, przynieść Polsce w najbliższych dekadach energetyka wiatrowa na lądzie i morzu.

Eksperci wspominali, że ten rok przyniósł rekordowe 10 GW mocy w energetyce wiatrowej na lądzie (onshore), jednak potencjał Polski jest znacznie większy. Branża wiatrowa, samorząd i przemysł wyczekują nowych zapisów prawa, m.in.: zmiany odległości minimalnej wiatraka od zabudowań na 500 m z obowiązujących 700 m.

Z kolei, według PSEW, polski offshore (morskie farmy wiatraków) wart około 40 mld zł to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie nawet 178 mld zł wartości dla polskiej gospodarki i ponad 100 tys. miejsc pracy. Polski onshore i offshore mają ogromne szanse, by stać się konkurencyjnym rynkiem dla wiatru w Europie, potrzeba jednak działań, które stworzą przestrzeń na kolejne inwestycje. Ułatwienie rozwoju OZE stało się priorytetem KE, jednak barierą w Polsce wciąż pozostają m.in. sieci, które wymagają efektywnej modernizacji i rozbudowy.

„Energetyka jest filarem dla suwerennej energetycznie Polski. Uważam, że dobra współpraca z rządem i jego zapowiadane odważne decyzje przybliżą nas do nowych lokalizacji na wodzie” - przekonywał Janusz Gajowiecki.

Województwo zachodniopomorskie jest kolebką polskiej energetyki wiatrowej.

„Pierwsze farmy wiatrowe powstały tu w 2001 r. Czekamy na zmianę regulacji prawnych, żeby mocniej rozwijać energetykę wiatrową na lądzie i na morzu. Mamy gigantyczny potencjał w zakresie budowy i eksploatacji farm wiatrowych na morzu. Możemy stać się hubem dla morskich farm wiatrowych” - ocenił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Świnoujście to ważne miejsce na energetycznej mapie Polski, tu powstaje terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych.

„Może on w przyszłości gwarantować obsługę serwisową różnych inwestycji, na przykład na wodach niemieckich czy duńskich” - wskazał Arkadiusz Mazepa, zastępca prezydenta Miasta Świnoujście.

Giles Dickson, CEO, WindEurope, przekonywał o potrzebie budowy niezależności energetycznej. Jego zdaniem Polska musi wybudować jak najwięcej farm wiatrowych na lądzie i morzu. Sprzyja temu rozwój branży komponentów energetyki wiatrowej w wielu krajach europejskich. W UE powstały fabryki łopat, turbin, słupów do wiatraków. W ten sposób Europa reaguje na problemy z łańcuchami dostaw, widoczne np. podczas pandemii.

„Zielona energia to nie wybór światopoglądowy. Dziś jest to tańsze rozwiązanie, które gwarantuje wyższy poziom wzrostu gospodarczego. Transformacja energetyczna to lepsze życie” - stwierdził Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy.

Prof. dr hab. Szymon Malinowski, przewodniczący zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego PAN, przekonywał, że w sprawach klimatu można panikować, czyli należy poważnie traktować zmiany. Według niego jesteśmy spóźnieni z inwestycjami o ćwierć wieku lub więcej.

„Jeżeli widzimy wszystko osobno: finansowanie, zmiany, prace i ich efekty - to możemy mówić o umiarkowanym optymizmie. Jednak, gdy na transformację energetyczną spojrzymy całościowo, różowo nie jest” - zauważył prof. Szymon Malinowski.

Agnieszka Wojnarowska, członek zarządu RWE Renewables Poland, przekonywała, że transformacja musi być przeprowadzana świadomie, tak żeby korzyści odnieśli wszyscy uczestnicy rynku.

„Niezbędna jest współpraca firm z administracją i światem nauki, aby nie powstawało nic na pokaz, a żeby mieć przemyślane działania i ich efekty” - apelowała Agnieszka Wojnarowska.

Z tą opinią zgodziła się Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Nie doceniamy kroku planowania strategicznego w transformacji energetycznej. A bez tego nie będziemy wiedzieć, dokąd idziemy. Energetyka wiatrowa odegra ważną rolę w zmianach miksu energetycznego” - podsumowała Dorota Zawadzka-Stępniak.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.06.2024, 15:45
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ