Newsletter

Krynica Forum: specjaliści od prądu i ciepła ruszają z kampanią „Energia naprawdę”

18.09.2023, 09:25aktualizacja: 18.09.2023, 09:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - Kadr z filmu
PAP - Kadr z filmu
Czy potrafimy odczytać wszystkie informacje zawarte w rachunkach za prąd? Dlaczego wierzymy na słowo, że ceny ogrzewania w innych krajach są niższe niż w Polsce? Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) inauguruje kampanię społeczno-edukacyjną „Energia naprawdę”, która ma zwiększyć wiedzę Polaków na temat energetyki i ciepłownictwa, a przede wszystkim przeciwdziałać rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji na ich temat.

Fałszywe informacje, także na temat kluczowej gałęzi polskiej gospodarki, jaką jest energetyka, szybko, czasem w sposób celowy i zorganizowany, rozpowszechniane są w internecie oraz w innych mediach. Ich wpływ na opinię publiczną może być duży, co powoduje problemy w funkcjonowaniu państwa. 

Podczas briefingu w trakcie Krynica Forum poinformowano, że z badania przeprowadzonego na zlecenie PTEZ wynika, iż ponad pół miliona sprawdzonych wpisów w internecie na temat sektora energetycznego powielało nieprawdę.

„Jednym z najczęściej powielanych wątków jest przedstawianie mapek, które pokazują ceny energii na rynku SPOT. Mają one obrazować rzekome obciążenie Polaków kosztami zakupu energii, chociaż w Polsce, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, mamy jedne z najniższych cen prądu przeznaczonego dla gospodarstw domowych” - mówi Dorota Jeziorowska, dyrektor PTEZ. 

Wyszukiwanie i dementowanie fałszywych informacji to domena Polskiej Agencji Prasowej (PAP), która w ramach projektu #FakeHunter od kilku lat zajmuje się ściganiem fake newsów. PAP wraz z Agencją Rynku Energii i Polskim Komitetem Energii Elektrycznej pomoże PTEZ poprzez stworzenie specjalnej platformy na stronie Energianaprawde.pl, za pomocą której będzie można zgłaszać fałszywe informacje. 

Drugi aspekt kampanii to działania edukacyjne. 

„Wiedza na temat rynku elektroenergetycznego jest niezwykle ważna, aby miała miejsce społeczna akceptacja tego, co się na nim dzieje. Chociażby faktura za prąd. Mało użytkowników jest w stanie powiedzieć, o co chodzi w różnych pozycjach na niej wymienionych. Podobnie rzecz się ma z technologiami, które są stosowane w firmach z tego sektora” - mówi Przemysław Kołodziejak, wiceprezes ds. operacyjnych PGE i przewodniczący Rady Kampanii. 

Pracy w tym zakresie jest dużo, bo - jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia - jedynie 25 proc. Polaków potrafi odpowiedzieć na pytanie, czym jest pakiet Fit for 55, kluczowy dokument dla przyszłości energetyki w krajach UE. 

Również 25 proc. badanych nie wie, jakie są główne źródła energii w Polsce, a 34 proc. respondentów nie jest w stanie określić, ile energii elektrycznej średnio zużywa rocznie gospodarstwo domowe. 

PTEZ od ponad 30 lat wspiera i integruje branżę wytwórców ciepła i energii elektrycznej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 18.09.2023, 09:25
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ