Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Analitycy agregatora ofert pracy Jooble i systemu ATS do zarządzania rekrutacjami Traffit przeanalizowali zalety i bonusy pracy umysłowej, fizycznej i „różowej”. Jakie bonusy i korzyści są unikalne dla poszczególnych sektorów w Polsce, a co je łączy?
Pracownicy umysłowi to osoby pracujące w finansach, marketingu, zarządzaniu, dziedzinach prawnych i IT. Wśród ofert pracy opublikowanych w witrynie internetowej Jooble, 48% to oferty dla pracowników umysłowych, z czego 25% w branży IT. Specjaliści IT są poszukiwani, ale najbardziej pożądanymi rolami wśród pracowników umysłowych są stanowiska „zielonych kołnierzyków”. Zawody te są związane z ochroną środowiska, zrównoważonym rozwojem i technologiami przyjaznymi dla środowiska, takimi jak inżynierowie energii odnawialnej i specjaliści ds. gospodarki odpadami. Pracodawcy aktywnie poszukują tych specjalistów.
Pracodawcy przyciągają pracowników umysłowych pensjami na poziomie rynkowym, rekompensatą za edukację i szkolenia, bezpłatnym transportem i ubezpieczeniem zdrowotnym. W branży IT dodatkowe korzyści obejmują elastyczne godziny pracy, rekompensatę za sport i posiłki, dodatkowe dni urlopu na urodziny, bezpłatne sesje psychologiczne, dostęp do sal gier, brak dress code'u, możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie przez określony czas oraz ekobenefity dla pracowników korzystających z przyjaznego dla środowiska transportu (rowerów lub samochodów elektrycznych).
„Nie da się ukryć, że jednym z najatrakcyjniejszych czynników, który zachęci do zmiany pracy osoby z IT, jest rynkowe wynagrodzenie oraz możliwość pracy zdalnej. Praca zdalna często wiąże się również z oczekiwaniami elastycznych godzin pracy, które również są bardzo istotne przy wyborze pracodawcy. Jest jeszcze jeden ważny element, który może wpłynąć na zaakceptowanie oferty - możliwość rozwoju. Podczas rekrutacji jednym z najczęstszych powodów chęci zmiany pracy jest poszukiwanie miejsca, gdzie pracownicy będą mogli szlifować i zdobywać nowe umiejętności. Wynagrodzenie i forma pracy często jest na pierwszym miejscu, a dodając do tego gwarancję ścieżki rozwoju sprawi, że firma będzie jeszcze bardziej atrakcyjna” - dodaje Anika Osmólska, Head of People and Culture w Traffit.
„Lojalność pracowników wobec firmy zależy także w dużej mierze od tego, jak bardzo pracodawca dba o ich dobro. Zapewnianie świadczeń, takich jak ubezpieczenie zdrowotne, benefity edukacyjne i możliwości rozwoju zawodowego, pomaga budować lojalność zatrudnionych i zmniejszać ich rotację. To ważny aspekt dla zrównoważonego rozwoju biznesu, ponieważ duża rotacja może prowadzić do utraty cennej wiedzy i umiejętności, co w konsekwencji negatywnie wpłynie na działalność firmy” - mówi Nazar Danczuk, Country Manager w Jooble.
W przypadku „różowych kołnierzyków” popularne korzyści w opisach stanowisk obejmują elastyczne wynagrodzenie (np. cotygodniowe płatności), premie za jakość usług, możliwość elastycznych godzin pracy lub zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin oraz dodatkowe dni urlopu.
„Różowe kołnierzyki” są zatrudniane w sektorach usług i opieki, takich jak edukacja, opieka zdrowotna, usługi socjalne, handel detaliczny i hotelarstwo. Przykłady obejmują pielęgniarki, nauczycieli, pracowników socjalnych, sprzedawców i personel hotelowy.
„Niebieskie kołnierzyki” (pracownicy fizyczni) zazwyczaj pracują w branży produkcyjnej, budowlanej, naprawczej, transportowej i innych sektorach wymagających pracy fizycznej i stosowania specjalnego sprzętu. Przykłady obejmują pracowników budowlanych, mechaników, kierowców, spawaczy i pracowników fabryk. Najpopularniejsze bonusy i dodatki dla pracowników fizycznych obejmują premie za wyniki, wynagrodzenie za nadgodziny, dietę medyczną i rekompensatę za posiłki. Pracodawcy często wspominają również o premii świątecznej lub jednorazowej premii powitalnej, która jest powszechna w przypadku prac sezonowych, gdy firmy zatrudniają dodatkowych pracowników, aby poradzić sobie z obciążeniem pracą w okresie świątecznym.
Miasta, w których pracodawcy wymieniają najwięcej dodatków w ofertach pracy, to Warszawa, Kraków i Wrocław. W ofertach pracy za granicą, szczególnie w Niemczech i Holandii, często pojawiają się dodatkowe świadczenia. Przyciągają one Polaków wyższymi zarobkami niż w Polsce, trzynastą pensją, elastycznymi godzinami pracy, premiami za wyniki i bezpłatnym zakwaterowaniem.
O Jooble: Jooble jest globalną firmą IT oferującą produkty. Głównym produktem firmy jest międzynarodowa wyszukiwarka pracy, z której codziennie korzystają miliony użytkowników z 67 krajów. Na jednej stronie internetowej zebrano tysiące ofert pracy z różnych źródeł. Według serwisu SimilarWeb to jedna z 10 najpopularniejszych platform z ofertami pracy pod względem ruchu w sektorze pracy i zatrudnienia. Lokalna siedziba Jooble mieści się w Warszawie.
O Traffit: Traffit to najlepszy partner każdego rekrutera. Dzięki niemu ułożysz procesy rekrutacyjne, zbudujesz własną bazę kandydatów i zatrudnisz najlepsze talenty - wszystko w jednym, prostym w obsłudze systemie ATS (applicant tracking system). To idealne rozwiązanie, jeśli chcesz rekrutować szybciej, skuteczniej i efektywniej.
Źródło informacji: Jooble i Traffit
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.01.2025, 09:23 |
Źródło informacji | Jooble i Traffit |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
T-Mobile burzy bariery i zaprasza na dowolną kawę gratis w Żabce
Choć przełamywanie barier międzyludzkich nie jest skomplikowane, to czasem najtrudniej jest zacząć. A przecież nic tak nie sprzyja rozmowom, jak kawa! Dlatego zapraszamy wszystkich klientów, nie tylko tych, będących abonentami T-Mobile, do skorzystania z okazji – codziennie w Żabce dowolna kawa gratis, którą możesz obdarować drugą osobę.- 18.04.2025, 14:28
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: T-Mobile
-
Image
Już za tydzień XVII Europejski Kongres Gospodarczy - w rolach głównych energia, technologie, twórczy dialog biznesu i decydentów
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress) podąża agendą za dynamiką sytuacji geopolitycznej, która dostarcza wielu ważnych tematów do dyskusji. Co jest fundamentem bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie i jak rozwijać się gospodarczo adekwatnie do nowych wyzwań? Od 23 do 25 kwietnia 2025 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach toczyć się będą dyskusje na szczycie, z mocną reprezentacją biznesu, w międzynarodowym gronie decydentów i praktyków. 1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie uczestników - to wszystko zapowiada wyjątkową edycję największej tego typu imprezy w Europie Centralnej.- 18.04.2025, 12:18
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Biuro Prasowe EKG
-
Image
Prezes PSEW: dzisiaj wiatr wieje dla polskiej gospodarki PAP
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Janusz Gajowiecki, prezes zarządu PSEW, twierdzi, że kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku.- 18.04.2025, 09:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ