Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Cyberbezpieczeństwo, 5G, najnowsze technologie z obszaru telekomunikacji i łączności oraz ich wykorzystanie m.in. w przemyśle czy rolnictwie – to główne tematy wtorkowej wizyty ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego w stolicy Finlandii. Jutro drugi przystanek – Sztokholm.
Kierunek wizyty szefa Ministerstwa Cyfryzacji nie jest przypadkowy. Kraje skandynawskie są europejskimi pionierami w rozwoju sieci 5G, do której wprowadzenia przygotowuje się cała Unia Europejska, także Polska.
Druga Finlandia
Nokia Executive Experience Centre – to tam odbyły się najważniejsze wtorkowe rozmowy. Minister cyfryzacji spotkał się m.in. z CEO Nokii – Rajeevem Suri.
"Polska jest dla Nokii drugą Finlandią. Zatrudnia u nas tyle samo osób, co tutaj. Cieszy nas, że jesteśmy postrzegani jako wartościowy rynek do inwestycji" – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Patrząc w przyszłość mam nadzieję, że będziemy wspólnie rozwijać najnowsze technologie" - dodał szef MC.
Tylko we Wrocławiu Nokia zatrudnia ponad 3600 osób. Jej dolnośląskie Centrum jest największą instytucją badawczo-rozwojową w sektorze ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) w Polsce i pełni kluczową funkcję w globalnej strukturze firmy.
Świadczą o tym liczby oraz ranga projektów prowadzonych przez Wrocław, który jest jednym z trzech największych centrów technologicznych Nokii na świecie i jedną z dwóch jednostek firmy zajmujących się głównie rozwojem oprogramowania.
Polscy programiści Nokii uczestniczą zarówno w procesie wytwarzania produktów, jak i rozwoju technologii, począwszy od koncepcji aż po procesy wdrożenia.
Test na 5
Fińska Nokia we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej przeprowadziła w Polsce udane testy sieci piątej generacji, które w ubiegłym roku zaprezentowano w Sopocie. "Polska musi mieć 5G po to, by nasza gospodarka w jeszcze większym stopniu wykorzystywała dane" - podkreśla Marek Zagórski. "Jeżeli nie będziemy gotowi, świat będzie nam uciekał. 5G jest czymś więcej, niż tylko kolejnym standardem telefonii mobilnej. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. rozwój Internetu rzeczy, przetwarzanie dużej liczby danych, stabilne wykorzystywanie sygnału bez zakłóceń, co w praktyce da impuls do rozwoju np. pojazdów autonomicznych" – dodaje minister cyfryzacji.
O naszej determinacji we wdrażaniu sieci piątej generacji świadczy choćby to, że ma ono umocowanie m.in. w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Narodowym Planie Szerokopasmowym. Przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i procedowana obecnie przez Sejm megaustawa likwiduje bariery administracyjno-prawne dla wprowadzenia 5G w Polsce. "Po wejściu w życie tych przepisów będziemy mieli lepszy zasięg i łatwiejszy dostęp do szerokopasmowego Internetu. Z perspektywy korzyści rozbudowa nowoczesnej sieci telekomunikacyjnej to nie tylko walka z wykluczeniem cyfrowym, ale także tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju biznesu i nowych inwestycji, a co za tym idzie rozwój naszego kraju" – mówi minister Marek Zagórski.
Kolejny przystanek – Sztokholm
Rozwój sieci 5G to także temat wizyty ministra cyfryzacji w Szwecji. Marek Zagórski w środę w Sztokholmie spotka się m.in. ze swoim szwedzkim odpowiednikiem - Andersem Ygemanem oraz przedstawicielami firmy Ericsson.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.06.2019, 20:25 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |