Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIB informuje:
- Cieszę się, że trwa dialog ze środowiskiem inżynierów budownictwa, projektantów i architektów w sprawie prac nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk otwierając spotkanie z przedstawicielami samorządu zawodowego inżynierów budownictwa i architektów.
Członkowie centralnych i okręgowych władz Izby Architektów RP i Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa spotkali się w siedzibie MIB, żeby dyskutować o odpowiedzialności zawodowej, etyce zawodowej i projektowanym przez MIB w ramach prac nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym przyszłym wzmocnieniu samorządów zawodowych.
- Rola środowisk zawodowych, tych którzy "animują" proces inwestycyjno-budowlany i dialog jest nieoceniona. Dziś myślę, że poprawa relacji pomiędzy ustawodawcą, resortem odpowiedzialnym za budownictwo i środowiskami jest zauważalna. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się wypracować propozycje i zmienić - jeśli trzeba, relacje odpowiedzialności zawodowej. Liczymy przy tym na samorząd jako na naszych partnerów, z którymi realizujemy wspólne cele i jesteśmy w stanie je osiągnąć - mówił minister Andrzej Adamczyk.
Organizatorzy spotkania konsultacyjnego z samorządami - wiceminister Tomasz Żuchowski i główny inspektora nadzoru budowlanego Jacek Szer przypominali, że rolą samorządu zawodowego jest rozwiązywanie problemów związanych z wykonywaniem zawodu, odpowiadanie na pojawiające się wyzwania i dbanie o standard etyczny członków izb. Dyskutowano o założeniach nowej ustawy regulującej funkcjonowanie samorządów zawodowych, która będzie funkcjonować po wejściu w życie kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Wiceminister T. Żuchowski zachęcał też do wyrażania opinii na ile samorząd potrzebuje wzmocnienia ustawowego, a na ile i w jakich obszarach może jeszcze wykorzystać potencjał obowiązujących regulacji.
- Chciałbym, żebyśmy mogli prowadzić szczery dialog w sprawach, które nas czekają. Chodzi o działania i wyzwania, które można podjąć dla wzmocnienia zawodów zaufania publicznego. Żeby członkowie izb wiedzieli, że obowiązkowa przynależność jest nie tylko po to, żeby płacić składki i ubezpieczenie OC - że to coś więcej – podkreślił Tomasz Żuchowski.
Kodeks urbanistyczno-budowlany, opracowany przez MIB, kładzie duży nacisk na odpowiedzialność zawodową. Proponowane zapisy mają wzmocnić pozycję osób wykonujących samodzielne funkcje w budownictwie w procesie inwestycyjno-budowlanym.
Spotkanie w MIB to kontynuacja pogłębionych konsultacji projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego, w których aktywnie wzięły udział samorządy zawodowe. Spotkanie to wpisuje się także w działania zainicjowanej przez środowisko budowlane akcji "Chcemy uczciwego budownictwa". W tym roku, podczas konferencji zorganizowanej w ramach jubileuszu samorządu zawodowego inżynierów szeroko dyskutowano o etyce zawodowej w budownictwie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kka/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.05.2017, 21:16 |
Źródło informacji | MIB |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |