Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIB informuje:
– Dziś oddajemy do użytku, dwa miesiące przed planowanym terminem, długo wyczekiwaną przez mieszkańców Gniezna obwodnicę. Nowa droga ekspresowa pozwoli im odetchnąć od natłoku pojazdów oraz znacząco poprawi jakość i bezpieczeństwo komunikacji w mieście oraz w regionie. Gratuluję i dziękuję wszystkim, dzięki którym było możliwe sprawne przeprowadzenie inwestycji – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.
Udostępniony 4 maja 2017 r. kierowcom 18,5 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od węzła Mieleszyn do węzła Gniezno Południe pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Gniezna. W 2012 roku do ruchu został oddany 35 kilometrowy odcinek S5 łączący autostradę A2 z Gnieznem.
W drugiej połowie 2019 r. planowane jest ukończenie dalszych odcinków S5, aż do połączenia z autostradą A1 w okolicach Grudziądza. Dzięki temu powstanie szybkie i bezpieczne połączenie autostrady A1 z autostradą A2, a za jej pośrednictwem z S11 oraz S5 w kierunku Wrocławia.
Dwujezdniowa ekspresowa droga uwolni Gniezno od ruchu ciężkiego, a kierowcom podróżującym tranzytem umożliwi szybką i bezpieczną podróż. Nowa trasa ekspresowa jest doskonale skomunikowana z innymi drogami poprzez węzły Mieleszyn, Gniezno Północ i Kłecko. Komunikację lokalną zapewniają nowe drogi dojazdowe, a bezpieczeństwo ruchu bezkolizyjne rozwiązania komunikacyjne. W ramach inwestycji powstało 19 obiektów inżynierskich: 4 mosty w ciągu drogi S5, 5 wiaduktów w ciągu S5, 9 wiaduktów nad S5, 1 przejście dla zwierząt. Wybudowane zostały dwa miejsca obsługi podróżnych, powstały urządzenia związane z ochroną środowiska, a także urządzenia zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego, oświetlenie i sprawne odwodnienie jezdni. Przeprowadzono badania archeologiczne na 15 stanowiskach archeologicznych o łącznej powierzchni ok. 9 ha. Badania objęły obszar o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego i stanowiły uzupełnienie wiedzy o przeszłości Polski.
Wartość robót budowlanych to ponad 500 mln zł z czego 85% to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.05.2017, 14:13 |
Źródło informacji | MIB |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |