Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zgodnie z nowymi przepisami mikrofirmy, (a więc przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 pracowników, w tym tzw. samozatrudnieni) od 2018 r. muszą przesyłać fiskusowi plik JPK czyli raport na temat zawieranych przez siebie transakcji VAT. Dokument musi być każdorazowo uwierzytelniony - np. kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Czasu na jego zakup jest niewiele - termin na pierwsze zeznanie mija już 26 lutego.
JPK czyli Jednolity Plik Kontrolny jest standardowym dla wszystkich przedsiębiorców dokumentem, w którym podatnik, przekazuje księgi podatkowe i dowody księgowe w ustrukturyzowanym formacie XML. Wprowadzono go, aby ułatwić kontrole skarbowe oraz zredukować koszty związane z obsługą dokumentacji papierowej. Dokument JPK aby był ważny, musi być każdorazowo opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym ePUAP.
„Zgodnie z prawem, kwalifikowany podpis jako równoważny podpisowi własnoręcznemu jest instrumentem uniwersalnym - co pozwala przedsiębiorcy wykorzystywać go nie tylko w innych kontaktach z administracją, ale przy wszystkich czynnościach biznesowych, które wymagają zachowania formy pisemnej. Chodzi tu o takie dokumenty jak umowy handlowe, zlecenia, oferty handlowe, dokumentację przetargową itd., do których nie można zastosować zaufanego profilu, ani innego rodzaju podpisu elektronicznego udostępnianego i stosowanego w sektorze publicznym - mówi Andrzej Ruciński z Pionu Usług Bezpieczeństwa i Zaufania Asseco Data Systems, lidera na polskim rynku podpisu elektronicznego. - Stosowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest dziś zresztą prostsze niż kiedykolwiek wcześniej odkąd wprowadziliśmy na rynek SimplySign - pierwszy zdalny podpis kwalifikowany. Dzięki zastosowaniu technologii chmury, dokumenty można już podpisywać w dowolnym miejscu i czasie, wystarczy smartfon lub tablet i dostęp do internetu” - dodaje.
Do niedawna złożenie podpisu elektronicznego wymagało konieczności użycia komputera z dodatkowym urządzeniem w postaci tokena lub czytnika i karty. Stosowanie e-podpisu przez urządzenia mobilne takie jak smartfon czy tablet było niemożliwe.
Warto pamiętać, że poza wprowadzeniem JPK, w tym roku wchodzą w życie kolejne przepisy eliminujące papier w obrocie gospodarczym, zastępując go dokumentem elektronicznym. Np. już od października br. nie będzie można złożyć w Polsce, ani w żadnym innym kraju UE papierowej oferty w zamówieniach publicznych, a postać elektroniczna wymaga użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
KONTAKT:
Asseco Data Systems SA
Ewa Balicka-Sawiak
Rzecznik prasowy
tel. kom. +48 508 002 009
e-mail: ewa.balicka@assecods.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.02.2018, 09:52 |
Źródło informacji | Asseco Data Systems S.A. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |