Newsletter

MPiT/ 29. Forum Ekonomiczne w Krynicy: wiceszef MPiT Marek Niedużak zapowiedział Zieloną Księgę nt. fundacji rodzinnej (komunikat) (korekta)

04.09.2019, 19:23aktualizacja: 04.09.2019, 19:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Sukcesja firm rodzinnych i zapowiedź publikacji Zielonej Księgi nt. fundacji rodzinnej, dwie dekady rynku e-commerce w Polsce, innowacyjność przedsiębiorstw, sukces na globalnych rynkach - to najważniejsze tematy debat z udziałem wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marka Niedużaka na Forum Ekonomicznym w Krynicy. To już 29. edycja wydarzenia, które gromadzi osobistości świata polityki i biznesu z Europy Środkowo-Wschodniej.

– W resorcie trwają prace związane z problematyką sukcesji w spółkach oraz fundacji rodzinnej, której wprowadzenie postulują przedstawiciele środowisk firm rodzinnych. Przygotowujemy Zieloną Księgą nt. fundacji rodzinnej, w której chcielibyśmy przedstawić rozwiązania obowiązujące w innych krajach oraz propozycje rozwiązań w naszym kraju. Dokument, który zamierzamy opublikować do połowy września, będzie punktem wyjścia do dyskusji i dalszych prac – poinformował wiceszef MPiT Marek Niedużak.

Rozwiązanie dotyczące fundacji rodzinnej funkcjonuje w wielu krajach europejskich. Na fundację przenosi się majątek firmy. Należy to zrobić jeszcze za życia, a najpóźniej w testamencie. Generalnym celem jest nie tylko sukcesja, ale też akumulacja i ochrona kapitału, niedopuszczenie do rozdrobnienia firmy.

Debaty o sukcesji i sukcesach firm rodzinnych

W pierwszym dniu swojego pobytu (3 września), wiceminister wystąpił w dwóch debatach: "Firmy rodzinne" oraz "Czy rodzinę można uznać za siłę napędową systemu gospodarczego?".

- MPiT podejmuje aktywne działania na rzecz firm rodzinnych. Przygotowaliśmy ustawę o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Z jej rozwiązań chętnie korzystają przedsiębiorcy. Od 1 stycznia 2019 r. do kosztów uzyskania przychodów mnożna zaliczać koszty pracy małżonka i małoletniego dziecka. To rozwiązanie z tzw. Pakietu MŚP – powiedział wiceszef MPiT Marek Niedużak.

Znaczenie firm rodzinnych w polskiej gospodarce na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie wzrosło. Z badania PARP z 2009 r. wynika, że takie przedsiębiorstwa wytwarzały ponad 10% polskiego PKB (ponad 121 mld zł). W 2017 r. odpowiadały już za 18% polskiego PKB, co przełożyło się na ok. 322 mld zł. To, że firmy rodzinne są ważnym filarem przedsiębiorczości w Polsce potwierdzają również przeprowadzone w 2019 r. analizy Fundacji Firmy Rodzinne. Wynika z nich, że blisko 60% firm prywatnych założonych w 1989 r. funkcjonuje z powodzeniem do dziś. Obecnie jest ich dokładnie 15 376.

Sukcesja firm jednoosobowych https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/sukcesja-firm-jednoosobowych

Pakiet MŚP https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/pakiet-msp

- Również w Pakiecie Przyjazne Prawo, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. wprowadziliśmy kolejne zmiany ułatwiające sukcesję firm. Jest to na przykład zasada przejęcia koncesji, zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela przedsiębiorstwa osoby wpisanej do CEIDG – dodał wiceminister. Rozwiązuje ona dotychczasowy problem braku możliwości korzystania z decyzji administracyjnych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, gdy przedsiębiorca sprzedaje przedsiębiorstwo albo przekazuje je nieodpłatnie swojemu następcy.

Pakiet Przyjazne Prawo https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/prezydent-rp-podpisal-pakiet-przyjazne-prawo

Rozmowy drugiego dnia

W drugim dniu Forum Ekonomicznego w Krynicy (4 września) wiceminister Marek Niedużak wziął udział najpierw w panelu poświęconym innowacjom, a następnie w debacie pt. „20 lat Allegro: technologiczna ewolucja w handlu - co zmieniła w życiu Polaków?” oraz w debacie o tym, jak osiągnąć sukces na rynkach globalnych.

W unijnych statystykach dostrzec można wyraźny postęp w tworzeniu środowiska przyjaznego innowacjom w Polsce (wzrost o 60,3%), co daje naszemu krajowi 8. lokatę w całej UE. Polska znalazła się na siódmym miejscu na świecie w rankingu państw najbardziej przyjaznych startupom, sporządzonym przez amerykański CEOworld Magazine. W porównaniu z ubiegłym rokiem, to awans o sześć pozycji.

- W ostatnich latach udało nam się wprowadzić wiele rozwiązań, służących rozwojowi naszego ekosystemu innowacji. Należą do nich m.in. ustawy o innowacyjności i wprowadzona dzięki nim ulga na B+R, program Start in Poland czy ulga IP Box,– podkreślił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak. Niedługo zacznie działać Prosta Spółka Akcyjna. Dla wzrostu innowacyjności w naszym kraju, istotne znacznie będzie mieć też nowe Prawo Zamówień Publicznych. – Na zamówienia publiczne wydajemy ponad 200 mld zł rocznie. Dzięki nowej ustawie te pieniądze mogą być wydawane z pożytkiem dla innowacji – zaznaczył wiceszef MPiT. Również dzięki Polskiej Strefie Inwestycji, premiujemy przedsięwzięcia innowacyjne, oparte na nowoczesnych technologiach, czy współpracy biznesu i nauki.

W tym roku mijają dwie dekady od powstania pierwszych sklepów internetowych w Polsce.. W 2006 r. na naszym rynku funkcjonowało ok. 2,8 tys. tego typu sklepów, a w 2010 było ich już ok. 10 tys. Obecnie szacuje się, że liczba sklepów internetowych może wahać się w okolicach 30 tys. Od 2013 r. odnotowuje się regularny wzrost liczby takich sklepów (ok. 3 tys. rocznie). Wraz ze wzrostem usług e-commerce wzrasta liczba kupujących. Według danych z kwietnia 2019 r., blisko 60% internautów kupuje w polskich e-sklepach (na łączną liczbę 27,5 mln internautów), co stanowi wzrost o 6 p.p. w stosunku do roku poprzedniego. To oznacza, że zbliżyliśmy się do średniej europejskiej.

- Firmy sprzedające swoje towary w sieci muszą się na bieżąco rozwijać i dostosowywać do potrzeb klientów, ponieważ zmienia się ich styl życia i oczekiwania. Nawet firmy, które do tej pory skupione były na sprzedaży stacjonarnej, coraz częściej dostrzegają znaczenie kanału online w procesie sprzedaży – zauważył wiceszef MPiT. Polacy kupują najczęściej odzież, dodatki, akcesoria, ale także obuwie, książki, płyty, filmy oraz kosmetyki/perfumy.

Z kolei na panelu o osiąganiu globalnego sukcesu wspominał, że Polska coraz lepiej radzi sobie na rynkach zagranicznych. – Małe firmy odgrywają w gospodarce dużą rolę. Naszym zadaniem jest tworzyć przyjazne środowisko prawne i instytucjonalne. To m.in. Konstytucja Biznesu. Reszta należy do przedsiębiorców i wierzę, że sobie poradzą – mówił.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ plp/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.09.2019, 19:23
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii