Newsletter

MR: Mieszkanie Plus - Ponad 1,2 tys. mieszkań w budowie (komunikat)

03.07.2017, 14:52aktualizacja: 03.07.2017, 14:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ruszyły inwestycje w całej Polsce

– Program Mieszkanie Plus to impuls rynkowy stworzony przez państwo w celu zwiększenia dostępności mieszkań w Polsce – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas inauguracji budowy 172 nowoczesnych mieszkań na wynajem w Gdyni.

List intencyjny podpisany 3 lipca br., m.in. przez miasto Gdynia i BGK Nieruchomości, potwierdza gotowość do budowy w ramach programu Mieszkanie Plus kolejnych kilkuset dostępnych cenowo mieszkań na wynajem w gdyńskiej dzielnicy Wielki Kack.

Pierwsze łopaty zostały również wbite pod budowę 215 mieszkań w Wałbrzychu oraz 329 mieszkań w Pruszkowie. Wcześniej zainaugurowane zostały inwestycje w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Łącznie w przygotowaniu jest ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. jest już w budowie.

- 10 000+

mieszkań w przygotowaniu

Po trzech kwartałach od rozpoczęcia akwizycji potencjał trzykrotnie większy

niż w przypadku największych polskich deweloperów

- 1 200+

mieszkań w budowie

Zarówno metropolie, jak i mniejsze miasta, w których od dekad nie pojawiały się inwestycje mieszkaniowe

- 2+ mld zł

wartości inwestycji

Rozwój całej polskiej gospodarki – głównie małych i średnich firm, oferujących innowacyjne produkty i rozwiązania

W opinii wicepremiera Morawieckiego, Mieszkanie Plus to pierwszy kompleksowo zaprojektowany i realizowany program mieszkaniowy w Polsce, będący dla wielu społeczności lokalnych symbolicznym punktem zwrotnym w rozwoju.

– Naszym celem jest przełamanie barier ograniczających rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce w trzech najważniejszych wymiarach – zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów. – W wymiarze finansowym stawiamy na aktywizację inwestycyjną milionów Polaków, m.in. poprzez powszechnie znany na całym świecie system REIT-ów. W wymiarze technologicznym chcemy tworzyć zapotrzebowanie na innowacyjne produkty i tym samym zachęcać przedsiębiorców do kreowania bardziej konkurencyjnych rozwiązań. Z kolei w wymiarze regulacyjnym niezbędne jest uproszczenie procedur administracyjnych i zapewnienie sprawnego transferu nieruchomości publicznych na cele budownictwa mieszkaniowego.

Mieszkanie Plus służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych społeczności lokalnych. W ramach programu współpracują na przejrzystych i partnerskich zasadach instytucje państwowe, samorządy oraz inwestorzy prywatni, wspólnie tworząc wartość dodaną dla całej gospodarki.

– Po trzech kwartałach od rozpoczęcia akwizycji w ramach programu Mieszkanie Plus osiągnęliśmy liczbę mieszkań w przygotowaniu trzykrotnie przewyższającą potencjał największych polskich deweloperów. To inwestycje o łącznej wartości powyżej 2 mld zł, będące impulsem prorozwojowym dla polskiej gospodarki – podkreślił Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości. – W Polsce potrzeba działań, które w ciągu najbliższych kilkunastu lat zwiększą podaż mieszkań o około 60–70 tys. rocznie ponad to, co oferuje dziś rynek. Tylko poprzez szeroką i opartą na zaufaniu współpracę instytucji finansowych, deweloperów i samorządów, działających wspólnie na rzecz mieszkalnictwa dostępnego, możemy efektywnie wypełnić tę lukę.

W ramach programu Mieszkanie Plus budowane są dostępne cenowo mieszkania zarówno w największych metropoliach, jak i w mniejszych miastach, w których od dekad nie pojawiały się nowe projekty mieszkaniowe.

– Cieszę się, że Gdynia jest pierwszym dużym polskim miastem, w którym rozpoczyna się budowa w ramach programu Mieszkanie Plus. Dzisiejsza uroczystość to kolejny krok po podpisaniu jesienią ub.r. listu intencyjnego w tej sprawie. Już wtedy podkreślaliśmy, że oferta BGK Nieruchomości skierowana jest do niezwykle istotnej, z punktu widzenia rozwoju i życia miasta, grupy mieszkańców – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Gdyński przypadek jest szczególny na tle innych miast. Po raz pierwszy partnerem w programie jest prywatny inwestor. To czytelny sygnał, że model biznesowy programu jest korzystny dla rynku. Wierzę, że deweloperzy w innych miastach pójdą drogą zapoczątkowaną w Gdyni.

Realizacji dostępnych cenowo inwestycji mieszkaniowych służy m.in. konkurs na dom modelowy dla programu Mieszkanie Plus. Do konkursu zgłoszonych zostało 75 prac. Wyniki pierwszego etapu zostały przedstawione 30 czerwca, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ march/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.07.2017, 14:52
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ