Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MRiRW informuje:
"Przywracamy normalność. Polski rolnik będzie mógł tak samo funkcjonować, jak jego koledzy w innych krajach Unii Europejskiej" – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkań z rolnikami w województwie kujawsko-pomorskim.
Szef resortu rolnictwa wczoraj i dziś odbył kilka spotkań z rolnikami m.in. w Dobrzyniu nad Wisłą, Chrostkowie, Zakrzewie, Kowalewie Pomorskim i Grucie. Przedstawiał przede wszystkim to, co zostało zrealizowane z Programu Rolnego Prawa i Sprawiedliwości oraz zamierzenia tegoroczne.
"Podstawowym założeniem jakie przyjąłem, jest to, aby głównym źródłem dochodów rolników były środki uzyskane z sprzedaży produkcji pochodzącej z własnego gospodarstwa" – podkreślił minister.
Szef resortu rolnictwa przypomniał, że zostało zlikwidowanych szereg barier biurokratycznych, które hamowały możliwości rozwoju małych i średnich gospodarstw.
"Dobrze rozwija się rolniczy handel detaliczny. Bez żadnych sztucznych przeszkód rolnik może przetwarzać żywność we własnym gospodarstwie i ją sprzedawać. Wreszcie sytuacja stała się normalna" – podkreślił szef resortu. Korzysta z tej możliwości już ok. 5 tys. gospodarstw.
Dodał również, że rozwija się także produkcja marginalna, ograniczona i lokalna. Wzrasta także zainteresowanie sprzedażą bezpośrednią, czyli sprzedażą żywności nieprzetworzonej. Zajmuje się tą formą sprzedaży ok. 10 tys. rolników.
"Nie było żadnych wymogów unijnych, to były nasze wewnętrzne wymysły, które hamowały inicjatywę rolników" – przypomniał szef resortu.
Minister zwrócił uwagę, że wprowadzone przepisy pokazały, jak duże zainteresowanie jest wśród rolników możliwościami sprzedaży.
"To pokazało, że nie zaginęła wśród nas rolników przedsiębiorczość i inicjatywa" – podkreślił minister.
Szef resortu zapowiedział także, że zostaną przywrócone w szkołach kuchnie, które będą przygotowywały pełne obiady dla uczniów korzystając z produktów od najbliższych rolników.
Minister zapowiedział także przywrócenie jeszcze w tym roku możliwości uruchomienia małych ubojni w gospodarstwie. Oczywiście uboju dokonywać będzie mogła osoba posiadające odpowiednie przeszkolenie.
Minister Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił ponadto uwagę na problem związany z budynkami gospodarskimi i podnoszeniem ich uciążliwości dla otoczenia.
"Rolnictwo musi się rozwijać i wieś jest przede wszystkim miejscem produkcji rolnej" – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Minister poinformował, że w ramach przygotowywanych przepisów dopiero obiekty gospodarskie, których wielkość będzie przekraczała 210 Dużych Jednostek Przeliczeniowych będą musiały być oddalone od budynków mieszkalnych sąsiadów. W przypadku dużych hodowli w odległości co najmniej 500 metrów od budynków mieszkalnych. Mniejszych obiektów dotyczyć będą regulacje zawarte w Prawie budowlanym, które określa odległość od granicy działek.
Potwierdził także utrzymanie uboju rytualnego, gdyż 80% wołowiny eksportujemy.
"Jesteśmy krajem o nadwyżce produkcji żywności, co oznacza, że musimy eksportować, ale nie mamy szans na konkurowanie pod względem ilości, więc chcemy konkurować jakością" – podkreślił minister.
Szef resortu zwrócił także uwagę na zmieniające się warunki na poszczególnych rynkach światowych. Na zmiany związane np. z rozwojem produkcji rolnej w Rosji, czy w innych regionach świata.
"Dlatego musimy postawić na to, co nas wyróżni. W naszym przypadku jest to najwyższa jakość żywności. Jeżeli tego nie będzie, to przegramy konkurencję" – przestrzegał minister.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.05.2019, 23:01 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |