Pobierz materiał i Publikuj za darmo
LONDYN, 22 kwietnia 2025 r. /PRNewswire/ -- Badanie przeprowadzone wśród członków kadr zarządzających przedsiębiorstw w 15 krajach wskazuje na przełom w postawie biznesu wobec transformacji energetycznej - przytłaczająca większość ankietowanych opowiada się za szybkim odchodzeniem od paliw kopalnych na rzecz źródeł odnawialnych.
Wyniki ankiety pokazują, że jesteśmy u progu przełomu. Aż 97% liderów średnich i dużych przedsiębiorstw popiera odchodzenie od węgla i innych paliw kopalnych, a 78% opowiada się za tym, by najpóźniej do 2035 r. nastąpiło przestawienie systemu energetycznego na źródła odnawialne.
W kontekście dobiegających końca prac nad kolejną rundą krajowych planów klimatycznych (NDC) komunikat płynący ze środowiska biznesu jest jednoznaczny - energia ze źródeł odnawialnych to najlepsza droga ku wzrostowi gospodarczemu, bezpieczeństwu energetycznemu i długoterminowej konkurencyjności.
Badanie ankietowe, obejmujące kluczowe gospodarki i rynki wchodzące, przeprowadziła pracownia Savanta na zlecenie E3G, Beyond Fossil Fuels oraz We Mean Business Coalition. Pokazuje ono dobitnie, że w biznesie coraz szybciej rośnie przekonanie o potrzebie rezygnacji z paliw kopalnych na rzecz źródeł odnawialnych. Raport z badania, zatytułowany Powering up: Business perspectives on shifting to renewable electricity („Więcej mocy: transformacja energetyczna z perspektywy biznesu”), zawiera również ostrzeżenie - większość przedsiębiorstw rozważa przeniesienie działalności w przypadku bezczynności rządów w tym obszarze.
Ankieta objęła liderów biznesu z Australii, Brazylii, Kanady, Niemiec, Indii, Indonezji, Włoch, Japonii, Meksyku, Polski, RPA, Korei Południowej, Turcji, Zjednoczonego Królestwa oraz Stanów Zjednoczonych.
Główne ustalenia:
- Stawką konkurencyjność: połowa ankietowanych liderów biznesu wskazuje na plany przeniesienia - w perspektywie kolejnych pięciu lat - działalności (52%) i łańcuchów dostaw (49%) swoich przedsiębiorstw na rynki zapewniające lepszy dostęp do systemów energetycznych opartych na źródłach odnawialnych.
- Bezpieczeństwo energetyczne jest najważniejsze: trzem czwartym respondentów (75%) źródła odnawialne kojarzą się z większym bezpieczeństwem energetycznym. W opinii 78% liderów biznesowych w Niemczech przyspieszenie transformacji energetycznej sprawi, że kraj ten stanie się mniej podatny na niestabilność związaną z koniecznością importowania energii.
- Wzrost gospodarczy i miejsca pracy: 77% respondentów dostrzega związek między źródłami odnawialnymi i wzrostem gospodarczym, a 75% uważa, że odgrywają one kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy.
- Sprawne odejście od węgla: blisko dziewięciu na dziesięciu (87%) ankietowanych oczekujących od ich rządów priorytetowego traktowania inwestycji w źródła odnawialne chce, by w perspektywie kolejnej dekady przestały one korzystać z energii z węgla. Ponad dwie piąte (43%) średnich i dużych przedsiębiorstw planuje do 2030 r. zrezygnować z energii produkowanej z węgla na potrzeby wewnętrzne, a przeszło jedna czwarta (27%) zamierza zrealizować ten cel do 2035 r.
- Brak miejsca na nową infrastrukturę gazową: dwie trzecie (67%) członków kadr zarządzających chce wygaszenia produkcji energii z węgla i zastąpienia jej energią ze źródeł odnawialnych wraz z utworzeniem odpowiedniej infrastruktury sieciowej i magazynowej przy jednoczesnej rezygnacji z inwestowania w nową infrastrukturę gazową.
Uwagi dla redaktorów
Raport z badania, jego tłumaczenia oraz pełną wersję komunikatu prasowego z wypowiedziami przedstawicieli przedsiębiorstw można znaleźć tutaj.
Źródło: We Mean Business Coalition
KONTAKT:
e-mail: ppalmer@wmbcoalition.org
tel. +44 7432533080
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.04.2025, 10:13 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |