Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Nowe bloki są o jedną trzecią wydajniejsze niż starsze jednostki, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w Grupie o 2,5 mln ton rocznie w skali kraju” – powiedział Henryk Baranowski, prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Budowa kosztowała ponad 11,5 mld złotych i jest największą inwestycją w polskiej gospodarce od 1989 roku. W wyniku uruchomienia nowych bloków opolska elektrownia stanie się trzecim dostawcą prądu w Polsce – po Bełchatowie i Kozienicach.
„Dzięki nowej inwestycji, Opole staje się centrum energetycznym Polski. To tutaj będzie produkowane osiem procent zapotrzebowania naszego rynku energii” – mówił podczas uroczystości zakończenia budowy minister energii Krzysztof Tchórzewski. Według niego, nowe bloki nr 5 i 6 to najnowocześniejsze tego typu jednostki węglowe w Europie.
„To wielka inwestycja, która w bardzo istotny sposób umacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz narodowy potencjał przemysłowy” – podkreślił w specjalnie przesłanym liście prezydent Andrzej Duda.
Według ministra Tchórzewskiego, zakończenie budowy nowych bloków Elektrowni Opole, oznaczać będzie mocniejsze zainteresowanie Polskiej Grupy Energetycznej realizacją nowych projektów w odnawialne źródła energii (OZE).
„Dzięki budowie nowoczesnych elektrowni węglowych możemy pozwolić sobie na duży zryw w innych dziedzinach i otwieramy się na energetykę odnawialną” – podkreślił minister. Wskazywał w tym kontekście na decyzję PGE o wejściu w energetykę na morzu oraz zaangażowanie Grupy w projekty związane z fotowoltaiką.
Według wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marcina Ociepy, nowoczesna inwestycja w elektrowni w Opolu wpisuje się w realizację rządowej strategii zrównoważonego rozwoju. „To dowód, że duże inwestycje mogą być realizowane w takich miastach jak Opole, tak aby nie tylko Warszawa, ale i cała Polska mogła przyczyniać się do rozwoju gospodarczego” – powiedział Ociepa.
Prezes Henryk Baranowski podkreślał, że nowe bloki w Opolu spełniają wszelkie najwyższe dostępne standardy wydajności i ochrony środowiska. „Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii możliwe jest bardziej efektywne wykorzystanie paliwa węglowego” – mówił szef PGE.
Norbert Grudzień, wiceprezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ds. inwestycji i zarządzania majątkiem dodał, że inwestycja w opolskiej elektrowni „jest doskonałym przykładem, jak można godzić środowiskowe cele redukcji emisji i poprawy efektywności, jakie stawia przed nami Unia Europejska, z bezpieczeństwem energetycznym kraju, rozwojem rodzimego przemysłu i stabilizacją w górnictwie.”
„Nowoczesne jednostki wytwórcze zostały zaprojektowane na 35 lat ciągłej pracy i z zapasem spełnią zaostrzone normy emisyjne, dając nam – jako wytwórcom energii i pracodawcom – perspektywę działania na kilkadziesiąt lat” – powiedział Grudzień.
Inwestycja o wartości 11,5 mld zł zrealizowana została przez konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który był generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.
Prezes GE Power w Polsce Sławomir Żygowski zapewnił podczas uroczystości oddania do użytku nowych instalacji, że koncern GE jest gotowy kontynuować wsparcie transformacji polskiej energetyki. Z kolei Jorge Calabuig Ferre, wiceprezes ds. produkcji w Mostostal Warszawa powiedział, że zrealizowana w Opolu, przy udziale jego firmy, inwestycja była jedną z największych w całej historii spółki.
Agnieszka Wasilewska-Semail, wiceprezes Rafako zwróciła uwagę, że znaczna część kwoty wydanej na budowę nowych bloków zasiliła lokalną gospodarkę, a uczestnicy projektu zyskali szansę na zdobycie wyjątkowego doświadczenia, które będzie mogło zostać wykorzystane w kolejnych projektach.
Mariano Munoz Carpena, szef biura ds. ekonomicznych i handlowych ambasady Hiszpanii podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat projekt „wygenerował bezpośrednio do dwóch tysięcy miejsc pracy, przyczyniając się do rozwoju lokalnych dostawców”.
W ocenie konsula generalnego USA w Krakowie Patricka T. Slowinskiego, projekt w Opolu to kolejny dowód na aktywne zaangażowanie kapitału i myśli technicznej jego kraju w Polsce. Jak powiedział Slowinski, Stany Zjednoczone stały się ósmym partnerem gospodarczym Polski. Według niego, Amerykanie zainwestowali w Polsce 43 mld dolarów, co stanowi 31 proc. wszystkich inwestycji w polskim sektorze produkcyjnym. Konsul zwrócił także uwagę, że technologie zastosowane w opolskiej elektrowni zostały zaprojektowane w fabrykach GE ulokowanych w Polsce – w Elblągu i we Wrocławiu.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.10.2019, 16:34 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |