Newsletter

Nowe perspektywy na poprawę poziomu kompetencji finansowych Polaków - powstaje Krajowe Centrum Edukacji Ekonomicznej

16.01.2025, 10:01aktualizacja: 16.01.2025, 12:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Warszawski Instytut Bankowości (1)
Fundacja Warszawski Instytut Bankowości (1)
W Senacie Rzeczypospolitej Polskiej doszło do podpisania porozumienia przez przedstawicieli 10 organizacji pozarządowych działających na rzecz poprawy kompetencji finansowych społeczeństwa. Tym samym potwierdzono powołanie Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej (KCEE) – pierwszej tego typu inicjatywy w Polsce poświęconej długofalowemu, międzyśrodowiskowemu rozwojowi współpracy w zakresie edukacji ekonomicznej w Polsce. To także jeden z efektów oficjalnie podsumowanego z udziałem m.in. Marszałek Senatu oraz wysokich reprezentantów ministerstw finansów, edukacji narodowej i społeczeństwa obywatelskiego - Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 (REE).

Krajowe Centrum Edukacji Ekonomicznej (KCEE) pozwoli na długoterminową kontynuację idei i działań REE w zakresie rozwoju i popularyzacji edukacji finansowej, ekonomicznej i przedsiębiorczości. KCEE będzie również dbać o dziedzictwo Władysława Grabskiego i Janusza Korczaka w zakresie edukacji ekonomicznej oraz zainicjuje utworzenie Koalicji na Rzecz Edukacji Ekonomicznej, która skupi szerokie grono instytucji wspierających edukację ekonomiczną w Polsce. Siedzibą KCEE będzie Klub Bankowca w Warszawie, który został w tym celu udostępniony przez Związek Banków Polskich.

W planach KCEE oprócz prowadzenia bezpośrednich działań edukacyjnych jest również wsparcie w realizacji i rozwoju celów Krajowej Strategii Edukacji Finansowej przyjętej przez Radę Ministrów w 2024 r., wspieraniu wdrażania nowego przedmiotu „biznes i zarządzanie” w szkołach ponadpodstawowych oraz rozwoju edukacji ekonomicznej w szkołach podstawowych. Dzięki współpracy ze środowiskiem akademickim będą prowadzone badania i analizy diagnozujące potrzeby w zakresie edukacji ekonomicznej, a ich wnioski i rekomendacje szeroko promowane i udostępniane. KCEE będzie platformą współpracy i inspiracji dla osób i instytucji do rozwoju edukacji finansowej, ekonomicznej i przedsiębiorczości w Polsce.

Jak wskazuje Fundacja Warszawski Instytut Bankowości - jeden z głównych inicjatorów porozumienia, w 2024 roku w ramach obchodów REE w całym kraju zrealizowano ponad 500 różnych inicjatyw i wydarzeń. Uczestniczyło w nich ponad 750 tys. osób, w tym ponad 100 tys. uczniów wzięło udział w lekcjach i warsztatach poświęconych edukacji ekonomicznej. Odbyło się ponad 150 wydarzeń: kongresów, konferencji i seminariów z prezentacją idei REE 2024 (m.in. Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości czy Krajowe Forum Edukacji Ekonomicznej), a o roli edukacji ekonomicznej rozmawiano m.in. podczas najważniejszych konferencji gospodarczych w Katowicach, Sopocie, Karpaczu i Krynicy oraz w trakcie Dnia Edukacji Finansowej na GPW. Wydarzenia i inicjatywy odbywały się w całym kraju, o czym świadczy ponad 500 lokalnych i regionalnych projektów edukacyjnych, jak np. 16 regionalnych konferencji „Impulsy Edukacyjne” zorganizowane przy wsparciu Funduszu Edukacji Finansowej, 56 lokalnych i regionalnych wystaw czy liczne projekty organizowane przez samorząd, szkoły i biblioteki.

Ponadto, powstało ponad 20 analiz i badań dotyczących m.in. poziomu wiedzy edukacji ekonomicznej Polaków. Wyniki tych badań oraz wielu raportów i artykułów dotyczących edukacji ekonomicznej w Polsce, znajdą się już wkrótce w specjalnie przygotowywanym repozytorium na stronie www.kcee.edu.pl.

Wśród sukcesów REE organizatorzy wymieniają także przywrócenie na listę lektur szkolnych powieści Janusza Korczaka pt. „Bankructwo Małego Dżeka” - jednej z najważniejszych książek w zakresie praktycznej i powszechnej edukacji ekonomicznej w Polsce oraz rozpoczęcie prac legislacyjnych nad ułatwieniami w tworzeniu i funkcjonowaniu spółdzielczości uczniowskiej w polskich szkołach.

Wśród sygnatariuszy porozumienia o powołaniu Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej znalazły się: Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Czepczyński Family Foundation, Fundacja GPW, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacja im. Lesława A. Pagi, Fundacja Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży - Trampki na giełdzie, Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

Źródło informacji: Fundacja Warszawski Instytut Bankowości

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.01.2025, 10:01
Źródło informacji Fundacja Warszawski Instytut Bankowości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ