Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Główną ideą Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu jest stworzenie nowej platformy wymiany myśli i poglądów dotyczących rozwoju gospodarczego, a także wspólne wypracowanie wizji polskiego społeczeństwa w dynamicznie zmieniającym się świecie. Patronat honorowy nad kongresem objął premier Mateusz Morawiecki.
„Inicjatywa została zorganizowana w wyjątkowym dla Polski momencie. Codzienne życie wszystkich obywateli – pracowników, pracodawców, konsumentów, wciąż przebiega w cieniu pandemii koronawirusa, uderzającej w nasze poczucie bezpieczeństwa oraz, dotychczas nienaruszalne, reguły życia społecznego i gospodarczego. Z drugiej strony jesteśmy świadomi ogromu wyzwań, przed którymi stoi nasz kraj, związanych m.in. z transformacją energetyczną” – podkreśla Artur Beck, prezes zarządu Fundacji Pozytywnych Idei, współorganizatora kongresu ESG.
Nazwa wydarzenia nawiązuje do obecnie powszechnie wdrażanych, bądź realizowanych w przedsiębiorstwach, standardów ESG (ang. environmental, social and corporate governance, czyli środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny). Każdemu z tych zagadnień poświęcony będzie jeden dzień debat podczas rozpoczętego 3 listopada wydarzenia.
Podczas przemówienia inaugurującego kongres Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej wyraziła nadzieję, że wydarzenie będzie okazją nie tylko do refleksji, ale również wypracowania nowych rozwiązań służących dalszemu podnoszeniu standardu życia Polaków i rozwojowi gospodarczemu kraju.
„Kongres ESG stanowi unikalną platformę dialogu pomiędzy biznesem a stroną społeczną. Wierzę, że okaże się on kamieniem węgielnym pod budowę szerokiej koalicji rządu, samorządu, organizacji pozarządowych i pracodawców, której celem będzie trwała zmiana filozofii zarządzania państwem. Życzę wszystkim uczestnikom kongresu, aby wnioski, które wypłyną z szeregu dyskusji, zostały przekute się w konkretne ustawy i zrealizowane” – mówiła Marlena Maląg.
Tematem pierwszego dnia kongresu jest szeroko pojęte społeczeństwo. Kolejne debaty w tym segmencie poświęcone są m.in. roli aktywności fizycznej i sportu w poprawie kondycji zdrowotnej Polaków, kulturze jako fundamentowi budowania tożsamości obywatelskiej oraz synchronizacji programów edukacji wyższej i zawodowej z potrzebami biznesu.
„W centrum naszych wysiłków zawsze musi stać człowiek – jego potrzeby, aspiracje, poczucie godności. Nie zbudujemy innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki bez zapewnienia w pierwszej kolejności bezpieczeństwa socjalnego wszystkim obywatelom. Temu służą realizowane od sześciu lat przez rząd programy socjalne, takie jak >>Rodzina 500 plus<< czy dodatkowe świadczenia dla seniorów. Jednocześnie wsłuchujemy się również w postulaty przedsiębiorców, czego dowodem jest ponad 270 miliardów złotych, które zainwestowaliśmy w pomoc finansową dla firm i ratowanie miejsc pracy podczas pandemii” – podkreśliła minister.
Na wagę i aktualność problemów poruszanych podczas Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu wskazywał także Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Największa i najstarsza organizacja zrzeszająca właścicieli przedsiębiorstw różnych branż i wielkości została oficjalnym patronem wydarzenia.
„W związku z pandemią podejmujemy dziś tematy, które jeszcze kilkanaście miesięcy temu nie funkcjonowały w debacie publicznej. Stawiamy czoła kryzysowi na wielu płaszczyznach – epidemiologicznej, gospodarczej czy związanej z wydolnością systemu ochrony zdrowia. Nakładają się on na problemy rozpoznane już wcześniej, takie jak degradacja środowiska naturalnego czy proces starzenia się społeczeństwa” – wskazywał Andrzej Malinowski.
W opinii prezydenta Pracodawców RP efektem tej kumulacji wyzwań jest wyraźne przyspieszenie zmian cywilizacyjnych, do których tak indywidualnie, jak i zbiorowo, musimy się przygotować.
„Naszym wspólnym zadaniem jest wypracowanie rozwiązań, które pogodzą odpowiedzialność biznesu wobec społeczeństwa i środowiska z rozwojem gospodarczym - w sposób racjonalny i zrównoważony. Czas na dywagacje minął i już w tym momencie musimy przystąpić do tworzenia kompleksowego planu rozwoju Polski nie tylko na najbliższe lata, ale na całe dekady” – podkreślił Andrzej Malinowski.
Organizatorami Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu są Fundacja Pozytywnych Idei oraz Fundacja Czyste Powietrze, które wspólnie przygotowały dwie edycje Szczytu Klimatycznego TOGETAIR. Wszystkie debaty można oglądać na bieżąco na stronie internetowej organizatora.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.11.2021, 13:20 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |