Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Według strategii ORLEN fundamentem osiągnięcia neutralności klimatycznej jest zrównoważona transformacja energetyczna, ograniczanie emisji oraz rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii oraz paliw - przy jednoczesnym zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego oraz cenowej przystępności produktów dla klientów indywidualnych i biznesowych.
„ORLEN dąży do osiągniecia celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Jednocześnie podkreślamy konieczność stałego dialogu unijnych instytucji z sektorem energetycznym i przemysłowym. Tylko w ten sposób możliwe będzie prowadzenie procesów dekarbonizacyjnych w zrównoważony sposób” - stwierdził Jakub Ruszel, dyr. wykonawczy ds. Zarządzania Ryzykiem i Zgodnością w ORLEN.
Jak zapisano w dokumentach strategicznych ORLEN, neutralność klimatyczna w perspektywie 2050 r. powinna być realizowana w tempie uwzględniającym: ekonomiczną specyfikę poszczególnych krajów, kontekst geopolityczny, uwarunkowania technologiczne oraz koszty społeczne. Dopuszczenie pełnego katalogu zero- i niskoemisyjnych technologii pozwoli na obniżenie kosztów transformacji i zwiększenie jej efektywności - przy jednoczesnym utrzymaniu produkcji i miejsc pracy na terytorium Unii Europejskiej.
„Mamy okres gigantycznych wyzwań związanych z potrzebą zachowania bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także wyzwań, na które musimy patrzeć z perspektywy tak mocnej firmy jak ORLEN, a także całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Traktujemy to łącznie jako dwa równolegle, wielokrotnie przecinające się, ogromne procesy” - powiedział Jakub Ruszel z ORLEN.
Jak podkreślali wielokrotnie analitycy ORLEN, projekty wykorzystujące technologie dekarbonizacyjne, będące często na wczesnym etapie rozwoju, są niezwykle kapitałochłonne, a ich rentowność niepewna. Według ekspertów ORLEN regulacje powinny stwarzać zachęty do inwestowania w pełen wachlarz technologii zero- i niskoemisyjnych.
„Widząc, jak ewoluuje proces związany z transformacją energetyczną, ORLEN ogłosił nową strategię do 2035 roku, która pokazuje jak w sposób pragmatyczny i uczciwy podejść do dekarbonizacji. Naszą rolą jest współpraca z sektorem publicznym, pokazanie, jakie otoczenie regulacyjne jest ważne dla realizacji tej strategii w sposób odpowiedzialny, w sposób bezpieczny dla kraju i dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej” - zaznaczył dyr. Ruszel.
Unijne regulacje wprowadzają kary za brak realizacji założonych wymogów. Dla przedsiębiorstw ich wdrażanie wiąże się często z wysokimi i nieproporcjonalnymi ekonomicznymi kosztami, co może mieć negatywny wpływ na wyniki przedsiębiorstw, wzrost gospodarczy i dobrobyt obywateli. Dlatego - według analiz wielkiego biznesu - potrzebne są regulacje uwzględniające racjonalność ekonomiczną i zawierające zachęty inwestycyjne.
„Na najbliższe 10 lat założyliśmy inwestycje na poziomie 180 miliardów złotych w tzw. zielone dekarbonizacje. Z naszej perspektywy jasne jest, że kierunki ewolucji grupy ORLEN nie są już wyznaczane tylko przez koncepcje i pomysły jakże kreatywnych komórek biznesowych, ale w dużej mierze są formułowane przez regulacje - z poziomu nie krajowego ale unijnego” - powiedział Damian Fogel, dyr. Biura Regulacji Międzynarodowych ORLEN.
Pandemia COVID-19 i pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę potwierdziły konieczność budowania łańcucha wartości na terytorium Unii i współpracy tak ogromnych koncernów jak ORLEN z wiarygodnymi partnerami. Strategie zakładają więc wspieranie krajowej produkcji paliw i budowy łańcucha wartości biopaliw, jak również wydobycia surowców kontrybuujących do transformacji energetycznej.
„Widzimy ten trend i dlatego nasza organizacja stara się w niego wpasować. Trend europejski pokrywa się również z trendem globalnym. I z naszej perspektywy jasne jest, że powinniśmy dążyć do neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 roku” - dodał dyr. Fogel.
Podczas gdańskiego kongresu PowerConnect Energy Summit podkreślano, że przyjęte regulacje wymagają uzupełnienia o fundusze dedykowane poszczególnym regionom Unii Europejskiej. Powinny one wspierać budowę infrastruktury energetycznej oraz możliwości produkcyjnych dla kluczowych paliw i technologii dekarbonizacyjnych.
„Dziś inwestujemy ogromne kwoty w bezpieczeństwo, w niezależność, w autonomiczność. Interesuje nas energia oparta o własne zasoby. Będzie miało to wielki wpływ na gospodarkę. Polska energia wiatrowa to nie tylko mniejszy koszt dla odbiorców, ale także możliwość potężnego koła zamachowego dla wszelkich sektorów gospodarki” - stwierdził Janusz Bil, prezes ORLEN Neptun.
Jak przekazał prezes ORLEN Neptun, morskie farmy będą miały duży wpływ na cenę energii. „Pojawiają się różne analizy i niektóre odnoszą się do kosztów produkcji, do cen hurtowych, do odbiorców finalnych. Ale my dziś nie rozmawiamy tylko o cenach energii. Rozmawiamy przede wszystkim o bezpieczeństwie energetycznym, o niezależności” - dodał Janusz Bil.
W ocenie analityków grupy ORLEN niezbędna jest analiza skutków społecznych wdrażania wymogów wpływających na sytuację gospodarstw domowych w zakresie mobilności, ciepłownictwa indywidualnego czy dostępu do energii - szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich zdaniem proces dekarbonizacyjny powinien być prowadzony w duchu sprawiedliwej transformacji. Uważają, że uzasadnione są postulaty ograniczenia nadmiernej sprawozdawczości, unikania regulacji o nakazowym i zbyt szczegółowym charakterze, zapewnienia regulacyjnej spójności oraz dostosowania do technologicznych i ekonomiczno-społecznych realiów poszczególnych krajów.
Kluczowe postulaty regulacyjne to - według ekspertów ORLEN - wdrożenie polityki konkurencyjności w celu ochrony miejsc pracy oraz uwzględnienie wpływu kosztów emisji i cen energii na konkurencyjność unijnego przemysłu, a także uwzględnienie roli niskoemisyjnych paliw wspierających procesy dekarbonizacyjne.
ORLEN to zintegrowany koncern multienergetyczny, prowadzący działalność głównie w Europie Środkowej. Dostarcza energię i paliwa dla ponad 100 mln ludzi, a jego produkty są sprzedawane w blisko 100 krajach na sześciu kontynentach. Działalność firmy obejmuje zarówno wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, jak i przetwórstwo i sprzedaż produktów naftowych, a także wytwarzanie i dystrybucję energii. ORLEN chce być liderem procesu transformacji energetycznej w regionie poprzez wdrażanie innowacyjnych i zrównoważonych technologii, koncentrując się w szczególności na nisko- i bezemisyjnym wytwarzaniu energii.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.03.2025, 16:04 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
T-Mobile burzy bariery i zaprasza na dowolną kawę gratis w Żabce
Choć przełamywanie barier międzyludzkich nie jest skomplikowane, to czasem najtrudniej jest zacząć. A przecież nic tak nie sprzyja rozmowom, jak kawa! Dlatego zapraszamy wszystkich klientów, nie tylko tych, będących abonentami T-Mobile, do skorzystania z okazji – codziennie w Żabce dowolna kawa gratis, którą możesz obdarować drugą osobę.- 18.04.2025, 14:28
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: T-Mobile
-
Image
Już za tydzień XVII Europejski Kongres Gospodarczy - w rolach głównych energia, technologie, twórczy dialog biznesu i decydentów
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress) podąża agendą za dynamiką sytuacji geopolitycznej, która dostarcza wielu ważnych tematów do dyskusji. Co jest fundamentem bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie i jak rozwijać się gospodarczo adekwatnie do nowych wyzwań? Od 23 do 25 kwietnia 2025 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach toczyć się będą dyskusje na szczycie, z mocną reprezentacją biznesu, w międzynarodowym gronie decydentów i praktyków. 1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie uczestników - to wszystko zapowiada wyjątkową edycję największej tego typu imprezy w Europie Centralnej.- 18.04.2025, 12:18
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Biuro Prasowe EKG
-
Image
Prezes PSEW: dzisiaj wiatr wieje dla polskiej gospodarki PAP
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Janusz Gajowiecki, prezes zarządu PSEW, twierdzi, że kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku.- 18.04.2025, 09:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ