Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W czerwcu 2024 r. ORLEN uruchomił w Poznaniu pierwszą w Polsce ogólnodostępną całodobową stację wodorową, na której regularnie tankuje m.in. 25 należących do miasta autobusów. Kolejne powstają w Katowicach i Wałbrzychu, a do 2030 r. koncern planuje budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji.
„Wodór to ważne w krajowym miksie paliwo przyszłości, które będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. W planach projektowych mamy budowę 56 stacji tankowania wodoru w całej Polsce. Chcemy to realizować zgodnie z harmonogramem i mam nadzieję, że terminy będą dotrzymane i że zostanie to uwzględnione w strategii Orlenu” - uważa Michał Grzybowski, kierownik Zespołu Analiz Projektów Wodorowych w ORLEN.
Ekspert zaznacza, że projekty wodorowe są kosztowne. Budowę poznańskiej stacji dofinansowano ze środków unijnych (w ramach instrumentu CEF - Connecting Europe Facility) oraz krajowych (z programu „Zielony transport publiczny”). W tym roku koncern otrzymał zgodę Komisji Europejskiej na dotację do budowy 16 stacji tankowania wodoru i hubu produkcyjnego, na kwotę 62 mln euro.
„Widzimy zainteresowanie ze strony samorządów i miejskich zakładów autobusowych technologiami wodorowymi i myślę, że oprócz napędów bateryjnych, biopaliw jak bio LNG, bio CNG, wodór będzie miał istotne miejsce w przyszłym miksie paliwowym” - podkreśla Michał Grzybowski, kierownik Zespołu Analiz Projektów Wodorowych w ORLEN.
Sieć hubów wodorowych ma być zasilana z odnawialnych źródeł energii oraz instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. Zakładana moc elektrolizerów w Grupie ORLEN do 2030 roku wyniesie około 1 GW, co w połączeniu z projektami typu waste-to-hydrogen umożliwi produkcję ponad 130 tys. ton wodoru rocznie.
ORLEN planuje także rozwój sieci logistycznej dostaw wodoru na stacje tankowania, bazujący na bateriowozach - cysternach jak dla paliwa konwencjonalnego, ale dostosowanych do przewożenia wodoru pod wysokim ciśnieniem.
Ważnym elementem transformacji energetycznej jest elektromobilność. Największa krajowa sieć stacji paliw dysponuje w Polsce także rozbudowaną infrastrukturą ponad tysiąca punktów ładowania pojazdów elektrycznych.
„Elektryfikacja transportu to zadanie rozpisane na pokolenia, wymagające zaangażowania i skoordynowania zasobów inwestycyjnych i organizacyjnych. To tworzenie całego ekosystemu elektromobilności” - uważa Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Transformacji Strategicznej ORLEN.
Ekspert dodaje, że w polskich warunkach rozwój elektromobilności zależy od szybkości modernizacji sieci elektroenergetycznych, która w jego ocenie, za sprawą nadmiernej biurokracji, dzieje się zbyt wolno.
„Polska jest krajem, gdzie klient oczekuje rozwiązań skutecznych i korzystnych ekonomiczne, jak LPG. Dlatego mówiąc o rozwoju elektromobilności, mówimy o całym łańcuchu - od wytwarzania zielonej energii. Inwestujemy w modernizację sieci, jednak to działanie wymaga czasu, dlatego potrzebujemy jako biznes - ale też regulatorzy, klienci - znaleźć takie tempo, które pozwoli na długofalowe szukanie rozwiązań najbardziej skutecznych i użytecznych” - zaznacza Karol Wolff.
Michał Grzybowski i Karol Wolff byli gośćmi 5. Kongresu Nowej Mobilności, który odbywał się w dniach 24-26 września w Łodzi. Wydarzenie skupiło polskich i międzynarodowych interesariuszy sektora zeroemisyjnego transportu oraz nowej mobilności.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 02.10.2024, 07:30 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |