Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jak to jest z tym Bełchatowem?
To właśnie w Bełchatowie swoją siedzibę ma koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. W kompleksie wytwarza się ok. 22% energii elektrycznej w Polsce. Efektem ubocznym są wysokie emisje gazów cieplarnianych - elektrownia w Bełchatowie w 2005 r. po raz pierwszy została największym emitentem dwutlenku węgla w Unii Europejskiej i jest nim niemal nieprzerwanie do dziś (z jednym wyjątkiem w 2007 r.). Ale jednocześnie bełchatowski kompleks energetyczny jest najważniejszym pracodawcą w regionie - zatrudnia bezpośrednio prawie 8 tys. osób.
Nadchodzą zmiany
W 2020 r. spółka PGE zapowiedziała, że będzie stopniowo odchodzić od spalania paliw kopalnych, by w 2050 r. osiągnąć tzw. neutralność klimatyczną. Wydobycie węgla w Bełchatowie zbliża się ku końcowi. Pojawia się więc ogromny problem. Co zrobić z tysiącami pracowników? Pomóc w tym ma finansowany przez UE Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
„Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jedno z kluczowych narzędzi, jakie ma wesprzeć zakończenie wydobywania i spalania węgla w elektrowniach w całej Europie. Najwięcej pieniędzy ma trafić do Polski, z czego do regionu bełchatowskiego - ok. 1,4 mld zł. Problem w tym, że o ile niektóre regiony finansowanie mają już zapewnione, tak w przypadku trzech przyszłość jest niepewna. To Małopolska Zachodnia, region lubelski i właśnie region bełchatowski. W zaproponowanych planach brakuje m.in. szczegółów dotyczących wygaszania bloków energetycznych oraz konkretnych deklaracji o nowych miejscach pracy” - mówi Szymon Bujalski, specjalista ds. sprawiedliwej transformacji w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródła”, realizującym projekt Bełchatów 2050.
Bełchatów musi skorzystać z doświadczeń transformacji Zagłębia Ruhry
Dobrym drogowskazem dla władz województwa łódzkiego, jak i samych mieszkańców jest niemieckie Zagłębie Ruhry, gdzie początkowo proces transformacji był sterowany odgórnie. Pod koniec lat 80. i 90. wprowadzono jednak bardziej oddolne podejście. Zarządzanie procesem w coraz większym stopniu przenoszono na landy, władze regionalne i miejskie. Uwzględniono też partycypację i włączenie w transformację lokalnych podmiotów. Bazując na zaangażowaniu miejscowej ludności, wraz z władzami wypracowano kompromis, którego celem było stopniowe wycofywanie węgla, społecznie akceptowalna redukcja personalu oraz kompleksowy pakiet dla poszkodowanych górników.
Dziś Zagłębie Ruhry jest jednym z najpopularniejszych ośrodków kulturalnych w Niemczech. Trzy czwarte wszystkich zatrudnionych pracuje m.in w usługach i logistyce. Niezwykle rozwinięty jest także sektor branży IT i oprogramowania, co przełożyło się na utworzenie wielu ośrodków akademickich.
Bełchatowskie społeczeństwo musi mieć świadomość, że jeśli należycie wykorzysta swoją szansę, aktywnie włączając się w proces sprawiedliwej transformacji, region bełchatowski może tylko zyskać. Poza zaangażowaniem społeczeństwa i zapewnieniem odpowiednich środków finansowych kluczowym elementem transformacji jest także zapewnienie bezpieczeństwa obecnym pracownikom, którzy muszą otrzymać możliwość obsadzania przyszłych stanowisk. Proces ich przekwalifikowania powinien trwać w obecnym miejscu pracy. W tym wszystkim pomóc ma projekt Bełchatów 2050, którego celem jest rozpoczęcie i prowadzenie dyskusji publicznej w zakresie zielonej i sprawiedliwej transformacji dla obszaru i pracowników kopalni odkrywkowej.
Źródło informacji: Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.11.2021, 09:43 |
Źródło informacji | Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Main sponsor Schüco thrilled by sporting success. Schüco dresses Germany's tallest statue in a football jersey of Arminia Bielefeld
Bielefeld. Schüco, the specialist in windows, doors and façades, has kitted out the tallest statue in Germany in the football jersey of DSC Arminia Bielefeld. It is the long-time sponsor's way of giving a gift to all the fans upon the team reaching the final of the German Cup. In fact, Arminia Bielefeld has reached the final of the German Cup for the first time in the club's 120-year history - and has done so as a third division team.- 19.05.2025, 13:39
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Image
W ramach współpracy z Meteomatics KISTERS wprowadza sprawdzony w USA system wykrywania gradu do Europy
- 19.05.2025, 10:50
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Huawei prezentuje rozwiązanie dla centrów danych AI, wprowadzając branżę w nową erę inteligentnego przetwarzania danych
- 19.05.2025, 10:12
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ