Newsletter

PETROLINVEST SA (21/2017) Przekazanie do publicznej wiadomości informacji poufnej o zawarciu umowy przelewu wierzytelności, stanie negocjacji w przedmiocie sprzedaży udziałów w spółce TOO OilTechnoGroup ("TOO OTG") art. 17 ust. 1 MAR oraz w innych obszar

19.05.2017, 01:04aktualizacja: 19.05.2017, 01:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 21/2017

Zarząd Spółki Petrolinvest spółka akcyjna z siedzibą w Gdyni ("Spółka") informuje, że w dniu 18 maja 2017 r. powziął wiedzę o zawarciu pomiędzy podmiotem wskazanym przez inwestora działającego w branży wydobywczej i paliwowej ("Inwestor") a Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim Spółką Akcyjną z siedzibą w Warszawie ("PKO BP") i Bankiem Gospodarstwa Krajowego z siedzibą w Warszawie ("BGK"), umowy przelewu na rzecz tych podmiotów przysługującej im wobec Spółki wierzytelności z tytułu zawartej w dniu 21 marca 2007 r. umowy kredytu na kwotę w wysokości równowartości w USD 300 mln zł. ("Umowa Przelewu Wierzytelności", "Umowa Kredytu PKO").

Zawarcie Umowy Przelewu Wierzytelności nastąpiło w ramach procesu negocjacji i realizacji warunków transakcji polegającej w szczególności na sprzedaży przez spółkę zależną od Spółki - Occidental Resources Inc. ("ORI") - udziałów w TOO OTG na rzecz spółki celowej ("Spółka Celowa") z grupy spółek działających w interesie Inwestora. O negocjacjach w przedmiocie powyższej transakcji Spółka informowała raportami bieżącymi nr 14/2017 z dnia 20 kwietnia 2017 r. i 15/2017 z dnia 20 kwietnia 2017 r.

Zgoda banków PKO BP i BGK na zawarcie omawianej transakcji stanowiła jeden z jej warunków zawieszających, zaś obecne zawarcie Umowy Przelewu Wierzytelności pozwala na przystąpienie do dalszej realizacji uzgodnień Spółki i Inwestora dokonanych w procesie dotychczasowych negocjacji.

Według informacji udostępnionych Spółce do przejścia wierzytelności na nabywcę wymagany jest konstytutywny wpis zmiany wierzyciela hipotecznego w księgach wieczystych prowadzonych dla nieruchomości stanowiących zabezpieczenie wierzytelności, zgodnie z Umową Kredytu PKO. Spółka nie posiada żadnych innych szczegółowych informacji dotyczących warunków, na jakich Umowa Przelewu Wierzytelności została zawarta.

W toku prowadzonych w oparciu o zawartą w dniu 13 grudnia 2015 r. umowę ramową negocjacji strony uzgodniły zasadnicze warunki transakcji, której kluczowe elementy stanowią:

(i) sprzedaż 100% udziałów w spółce TOO OTG na rzecz Spółki Celowej utworzonej w tym celu przez Inwestora;

Spółka zwraca uwagę, że zgodnie z aneksem nr 10 do Kontraktu OTG nr 993 na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów zawartym w dniu 30 czerwca 2016 r. pomiędzy TOO OTG a Ministerstwem Energetyki Republiki Kazachstanu, spółce TOO OTG przedłużono okres poszukiwawczy do dnia 18 marca 2019 r. ("Aneks"). Zawarcie Aneksu i przedłużenie okresu poszukiwawczego nastąpiło w celu wykonania oceny odkryć Koblandy i Shyrak oraz było możliwe dzięki uzyskaniu dobrych wyników dotąd przeprowadzonych prac poszukiwawczych, w tym przede wszystkim wyników odwiertów Koblandy K-3 oraz Shyrak 1. Integralną częścią Aneksu jest Program Roboczy szczegółowo określający zakres prac oceniających, jakie mają być wykonane w latach 2016 - 2019. Projekty prac oceniających dla obszarów Koblandy oraz Shyrak zostały zatwierdzone przez właściwe organy administracyjne Republiki Kazachstanu i stanowią podstawę prawną i techniczną do prowadzenia dalszych prac.

O powyższych okolicznościach Spółka informowała w raporcie bieżącym z dnia 1 lipca 2016 r. nr 19/2016.

(ii) w ramach Programu Roboczego (określającego zakres prac oceniających odwiert Shyrak 1 oraz kolejne odwierty, w tym odwierty K-4 na bloku Koblandy-Tamdy oraz Shyrak 2 na bloku Shyrak, i stanowiącego integralną część aneksu do Kontraktu OTG nr 993 na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów) przyjęto minimalne zobowiązania inwestycyjne TOO OTG w okresie poszukiwawczym w celu wykonania oceny odkryć, o której mowa wyżej w pkt. (i);

(iii) nabycie przez podmiot wskazany przez Inwestora zobowiązań Spółki z tytułu zawartej w dniu 21 marca 2007 r. przez Spółkę, jako kredytobiorcę, oraz bank PKO BP, a następnie także BGK, jako kredytodawców, umowy kredytu na kwotę w wysokości równowartości w USD 300 mln PLN (którego saldo na dzień 8 maja 2017 r. wynosi 29 485 691,30 USD) ("Umowa Kredytu PKO") wraz z wszelkimi prawami stanowiącymi zabezpieczenie tej Umowy Kredytu PKO;

Spółka zwraca uwagę, że jako konsekwencję nabycia, Inwestor wyraził zgodę na uznanie zobowiązania Spółki wynikającego z Umowy Kredytu PKO jako spłaconej w całości w zamian za przeniesienie prawa własności do niektórych aktywów stanowiących jej zabezpieczenia;

(iv) nabycie przez podmiot wskazany przez Inwestora wierzytelności Bank CenterCredit ("Bank BCC") wobec TOO OTG z tytułu umowy kredytu zawartej w dniu 13 kwietnia 2006 r. pomiędzy TOO OTG, jako kredytobiorcą, a Bank BCC, jako kredytodawcą w brzmieniu określonymi kolejnymi aneksami (którego saldo na dzień 31 marca 2017 r. wynosi 62 181 000,00 USD) ("Umowa Kredytu BCC") wraz ze wszystkim prawami stanowiącymi zabezpieczenia tej Umowy Kredytu BCC;

(v) przyznanie Spółce opcji "call" na 70 udziałów serii B Spółki Celowej (odpowiadających 7% prawu udziału w zysku Spółki Celowej) bez prawa głosu;

(vi) przeniesienie następujących aktywów i wierzytelności ORI i Spółki na rzecz Inwestora lub podmiotów wskazanych przez Inwestora: (a) wszystkich wierzytelności należnych ORI wobec TOO OTG; (b) wszystkich wierzytelności należnych Spółce od pana Bakhytbek Baiseitov; oraz (c) wszystkich zabezpieczeń, gwarancji lub zabezpieczeń udzielonych w związku z wierzytelnościami opisanymi w lit. (a) lub (b);

(vii) przejęcie przez podmiot wskazanych przez Inwestora zobowiązań TOO OTG wynikających z działalności operacyjnej (z wyłączeniem Umowy Kredytu BCC oraz pozycji wymienionych w punkcie (vi)), nie przekraczających 16 mln USD, w momencie zakończenia procesu nabywania TOO OTG.

Powyżej opisana transakcja będzie mogła zostać przeprowadzona w przypadku zrealizowania się ostatniego uzgodnionego pomiędzy Stronami warunku zawieszającego, to jest: uzyskania zgody Ministerstwa Energetyki Republiki Kazachstanu na zawarcie umowy sprzedaży 100% udziałów w TOO OTG.

Spółka poinformuje w oddzielnym raporcie o złożeniu wniosku o wyrażenie zgody przez Ministerstwo Energetyki Republiki Kazachstanu na zawarcie ze Spółką Celową umowy sprzedaży udziałów w spółce TOO OTG.

W celu ułatwienia realizacji Transakcji, Spółka przygotowała środki na spłatę niektórych wierzycieli i zobowiązań TOO OTG oraz środki na spłatę wymagalnych zobowiązań Spółki wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie ("ZUS") (w zawiązku z raportem z dnia 9 maja 2016 r. nr 9/2016 w sprawie opisu roszczeń ZUS).

W odniesieniu do przyznanych Spółce opcji "call" na udziały w Spółce Celowej, o których mowa w pkt. (v), Spółka informuje, że w przypadku, gdy nabycie TOO OTG przez Spółkę Celową zakończy się na uzgodnionych warunkach transakcji, Spółka otrzyma niezbywalną opcję "call" na 70 udziałów w Spółce Celowej bez prawa głosu, przy czym: (a) każdy z 70 nieposiadających prawa głosu udziałów serii B będzie miał prawo do 0,1% dywidend wypłaconych wspólnikom udziałów serii A i B Spółki Celowej łącznie, co odpowiada prawu do 7% dywidendy Spółki Celowej; (b) udziały serii B nie będą posiadały prawa głosu; (c) pod warunkiem uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych, Spółka może skorzystać z opcji "call" na 70 udziałów serii B do 31 grudnia 2018 r., oraz (d) cena nabycia 70 udziałów serii B zależy od wielu parametrów, co czyni ją obecnie niemożliwą do ustalenia. Jeżeli jednak transakcja zostanie w pełni przeprowadzona, w opinii Zarządu Spółki można rozsądnie oczekiwać, że Spółka będzie dysponować środkami umożliwiającymi skorzystanie z tej możliwości.

Zarząd Spółki podkreśla, że Spółka nie będzie ponosić jakichkolwiek wydatków związanych z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów przez TOO OTG po zakończeniu transakcji.

W przypadku realizacji zdarzeń opisanych powyżej oraz po zakończeniu transakcji Spółka zakończy restrukturyzację.

Zakładając, że transakcja zostanie sfinalizowana i Spółka skorzysta z opcji "call" na 70 udziałów serii B w Spółce Celowej, to w rezultacie Spółka i jej spółki zależne: (x) nie będą miały żadnych bezpośrednich zobowiązań wynikających z Umowy Kredytu PKO i Umowy Kredytu BCC; (y) będą posiadać 70 udziałów serii B nowego właściciela spółki TOO OTG z prawami do 7% łącznej dywidendy A i B Spółki Celowej; oraz (z) będą posiadać 79% udziałów w EmbaYugNeft, które to udziały mogą zostać sprzedane lub zagospodarowane z lokalnym partnerem.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.05.2017, 01:04
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii