Newsletter

PGE POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA SA (29/2017) PGE i EDF podpisały Warunkową Umowę Sprzedaży Akcji dotyczącą sprzedaży aktywów EDF w Polsce

19.05.2017, 13:42aktualizacja: 19.05.2017, 13:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 29/2017

W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 26/2017 z dnia 11 maja 2017 r., Zarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. ("PGE", "Spółka") informuje, że 19 maja 2017 r. PGE oraz EDF International SAS i EDF Investment II B.V. (razem "EDF") podpisały Warunkową Umowę Sprzedaży Akcji ("Umowa") dotyczącą sprzedaży aktywów EDF w Polsce.

Umowa dotyczy w szczególności ("Transakcja"):

- nabycia 99,51% akcji EDF Polska S.A.,

- nabycia 100% akcji EDF Investment III B.V.,

- pośredniego nabycia 50% i 1 akcji ZEW Kogeneracja S.A. (akcje w posiadaniu EDF Polska S.A. i EDF Investment III B.V.), oraz

- nabycia akcji w spółkach zależnych od EDF Polska S.A. prowadzących działalność pomocniczą.

W wyniku wykonania Umowy, PGE nabędzie szereg konwencjonalnych aktywów wytwórczych, w tym:

- 4 elektrociepłownie tj. Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń, sieci dystrybucji ciepła w Toruniu oraz Elektrowni Rybnik (obecnie kontrolowanych przez EDF Polska S.A.),

- 4 elektrociepłownie tj. Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu (obecnie kontrolowanych przez EDF Polska S.A. i EDF Investment III B.V.).

Wartość Transakcji (ang. Enterprise Value - wartość przedsiębiorstwa) dla wszystkich aktywów nabywanych od EDF została ustalona wg formuły Locked-Box Date ("Data ustalenia ceny") na dzień 31 grudnia 2016 r. i wynosi ok. 4,51 mld złotych, z czego ok. 2,45 mld złotych przypada na wartość kapitałów własnych a ok. 2,06 mld złotych przypada na zadłużenie netto.

Całkowite wydatki jakie PGE poniesie w związku z Transakcją będą uwzględniały:

- wartość kapitałów własnych w wysokości ok. 2,45 mld złotych własnych ("Wartość kapitałów własnych"),

- koszty odsetek od Wartości kapitałów własnych rozliczane pro rata licząc od 1 stycznia 2017 r. do dnia zamknięcia Transakcji w kwocie nie wyższej niż ok. 107 mln złotych z tytułu osiągnięcia przez Spółkę korzyści ekonomicznych z działalności przedmiotu Transakcji po Dacie ustalenia ceny,

- wewnątrzgrupowy dług na dzień zamknięcia Transakcji w maksymalnej kwocie ok. 1,68 mld złotych oraz ok. 40 mln USD ("Zadłużenie wewnątrzgrupowe"),

- pozostające do zapłaty na dzień zamknięcia Transakcji odsetki od Zadłużenia wewnątrzgrupowego.

Po zamknięciu Transakcji, w myśl polskich przepisów dotyczących rynku kapitałowego, w konsekwencji nabycia akcji ZEW Kogeneracja S.A., Grupa PGE będzie zobligowana do ogłoszenia wezwania na sprzedaż akcji ZEW Kogeneracja S.A. w liczbie powodującej osiągnięcie 66% ogólnej liczby głosów w ZEW Kogeneracja S.A. Koszt wezwania nie jest uwzględniony w wartości Transakcji.

Zamknięcie Transakcji planowane jest nie później niż 2 stycznia 2018 r. Płatność za aktywa będzie miała miejsce w momencie zamknięcia Transakcji.

Zamknięcie Transakcji zostanie dokonane pod warunkiem spełnienia poniższych warunków:

- uzyskania przez PGE zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,

- uzyskania przez PGE zgody Ministra Energii zgodnie z Ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji,

- uzyskania przez PGE odstąpienia od prawa pierwokupu przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych,

- uzyskania przez EDF zgody na transakcję od odpowiednich władz rządowych we Francji dotyczących nadzoru nad spółkami skarbu państwa i transakcjami na ich udziałach.

Aktywa EDF nabywane przez PGE posiadają moc zainstalowaną 3,3 GWe oraz 4,4 GWt (uwzględniając opalaną gazem elektrociepłownię Toruń oddaną do eksploatacji w 2017 r.) i wyprodukowały 12,4 TWh energii elektrycznej netto oraz 32,8 PJ ciepła w 2016.

Zgodnie z najlepszą wiedzą Spółki, skonsolidowany zysk EBITDA wygenerowany przez te aktywa wyniósł ok. 1,1 mld złotych w 2016 r.

Dla porównania, aktywa wytwórcze PGE posiadały moc zainstalowaną 12,75 GWe (w tym 10,61 GWe w segmencie Energetyki Konwencjonalnej) oraz 3,55 GWt na dzień 31 grudnia 2016 r. i wyprodukowały 53,67 TWh energii elektrycznej (w tym 51,70 TWh przez segment Energetyki Konwencjonalnej) oraz 18,57 PJ ciepła w 2016 r. Skonsolidowany zysk EBITDA Grupy PGE wyniósł ok. 7,38 mld złotych w 2016 r.

W opinii Zarządu PGE, Transakcja wpisuje się w zaktualizowaną Strategię Grupy PGE i wyprowadzi PGE na pozycję lidera na rynku produkcji ciepła w Polsce. Nabywane aktywa ciepłownicze doskonale pasują do profilu biznesowego PGE, zwiększając udział stabilnych przychodów z regulowanej działalności i - poprzez wielokierunkową dywersyfikację - ograniczając ogólne ryzyko działalności Spółki. Ponadto, aktywa ciepłownicze posiadane obecnie i przejmowane stanowią solidny fundament do dalszego rozwoju tej działalności, koncentrując się na jednostkach kogeneracyjnych, słabo rozwiniętych i niedokapitalizowanych instalacjach ciepłowniczych, jak również sieciach ciepłowniczych.

Spółka poinformuje odrębnym raportem o kolejnych działaniach w ramach Transakcji.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.05.2017, 13:42
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ