Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak podkreślił prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha, jest to pierwsza tego typu partnerska umowa o współpracy podpisana przez spółkę. W jego ocenie, umowa z Enervigo oznacza wejście przez spółkę w kolejny etap rozwoju segmentu usług opartych na efektywności energetycznej.
„To dla nas nowa działalność, ale tego oczekują nasi klienci. Trzeba pamiętać, że kogeneracja i trigeneracja wymagają gazu, więc dla nas jest to oczywisty biznes. W przypadku takiej współpracy nie tylko sprzedajemy gaz, ale mamy możliwość zarabiania na współpracy partnerskiej, a także oferowania naszym klientom dodatkowych produktów” - powiedział Henryk Mucha.
Zaznaczył, że podpisana umowa jest pilotażem i obowiązuje do 2024 r.
„Przez ten okres chcemy się poznać i dać sobie szansę. Przed podpisaniem umowy zweryfikowaliśmy rynek i wybraliśmy Enervigo, ponieważ mielecka spółka ma wiedzę i kompetencje, na swoim koncie ma też wiele instalacji i ma bardzo dobre opinie wśród klientów” - mówił.
Zdaniem prezesa PGNiG Obrót Detaliczny, na razie trudno ocenić na konkretnych liczbach potencjał rynku ko- i trigeneracji w Polsce.
„Z całą jednak pewnością widać, że prawie każdy nasz bardzo duży lub duży klient, zwłaszcza wykonujący działalność produkcyjną, potrzebuje optymalizować swoje wydatki na energię. Stąd taka popularność poligeneracji” - mówił Henryk Mucha.
Wyraził też nadzieję, że po 2022 r. będzie możliwość uzyskania wsparcia finansowanego m.in. na instalacje kogeneracyjne.
„Tak, jak było to możliwe na mocy ustawy z końca stycznia 2019 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji” - przypomniał Henryk Mucha.
Prezes gazowej spółki zapowiedział również, że podobne umowy, jak ta z Enervigo, będą podpisywane także z innymi firmami działającymi w obszarze ko- i trigeneracji w kraju.
„Wiemy już teraz, że zainteresowanie tym produktem będzie rosnąć, dlatego musimy zaproponować naszym klientom odpowiedni czas realizacji inwestycji i najwyższą jakość. Dlatego musimy mieć kolejnych partnerów w tym obszarze” - argumentował Henryk Mucha.
Prezes PGNiG Obrót Detaliczny przypomniał, że firma dostarcza gaz do ponad 7 mln klientów, w tym również do dużego i średniego biznesu.
„Nasi najwięksi strategiczni i kluczowi klienci, dla których od 2020 roku realizujemy audyty energetyczne, pilnie poszukują optymalizacji. Chcą oszczędzać pieniądze na energii, ponieważ oszczędność, w naszych polskich warunkach, bardzo często oznacza większą konkurencyjność” - powiedział Henryk Mucha.
W ocenie szefa spółki, z przeprowadzanych przez firmę audytów energetycznych wynika, że coraz więcej firm potrzebuje kogeneracji lub trigeneracji.
Z kolei prezes Enervigo Piotr Andrusiewicz podkreślił, że umowa z PGNiG Obrót Detaliczny jest kamieniem milowym dla jego firmy.
„Da nam na pewno szerokie perspektywy rozwoju” - dodał.
Piotr Andrusiewicz zaznaczył, że w Mielcu powstają wszystkie urządzenia kogeneracyjne, które oferuje spółka. Jego zdaniem, dzięki umowie firma będzie mogła łatwiej i szybciej dotrzeć do klienta, który - jak powiedział prezes Enervigo - w obliczu rosnących cen energii szuka „alternatywy dla lepszego i oszczędniejszego zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych”.
„Jestem przekonany, że w najbliższych lata obie spółki na tej współpracy skorzystają. Siły sprzedażowe i rozpoznawalność marki PGNiG to jest coś, czego dziś nie mamy. I ta synergia tutaj będzie miała miejsce, bo my z kolei wnosimy mobilność i szeroki wachlarz technologii” - powiedział Piotr Andrusiewicz.
Zapowiedział wsparcie dla nowego partnera biznesowego w zakresie poszukiwania dla klientów rozwiązań technologicznych w celu obniżenia kosztów zapotrzebowania na energię.
Natomiast wiceprezes Enervigo Krzysztof Kapinos dodał, że w ramach umowy spółka będzie promować model kogeneracji i trigeneracji w całym kraju.
„Wierzymy, że dzięki współpracy z PGNiG Obrót Detaliczny staniemy się liderem na polskim rynku w obszarze kogeneracji i trigeneracji. To cel, jaki sobie postawiliśmy” - powiedział Kapinos.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.10.2021, 10:45 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |