Pobierz materiał i Publikuj za darmo
List intencyjny został podpisany podczas XIV Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w Kielcach. W imieniu PGNiG Obrót Detaliczny podpisy złożyli: prezes spółki Henryk Mucha i wiceprezes Marcin Szczudło, z kolei ze strony MPK w Kielcach list podpisała prezes zarządu Elżbieta Śreniawska.
„Obecnie po ulicach polskich miast jeździ około 400 autobusów napędzanych gazem ziemnym. W przyszłym roku ta liczba ma się zwiększyć do 600 - powiedział Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny. - Dwa lata temu, kiedy analizowaliśmy rynek w Polsce, nie wyglądało to najlepiej. Widzieliśmy jednak potencjał rozwoju dlatego postawiliśmy na promocję gazomobilności. Teraz przynosi to konkretne efekty” - dodał.
Przypomniał, że wtedy zaczęła się współpraca PGNiG Obrót Detaliczny z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej, a także przedsiębiorstwami miejskimi. „Są to bardzo wymagający klienci, którzy liczą każdą złotówkę. Poznając ich potrzeby i problemy, jako członek Izby, zrozumieliśmy jak budować ten biznes i co zaoferować, by być konkurencyjnym” - mówił prezes Henryk Mucha.
Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło podkreślił, że gazomobilność nie jest konkurencją dla elektromobilności, a jedynie jej uzupełnieniem. Jak dodał, gazomobilność ma duże znaczenie w walce ze smogiem. „Świadomość społeczna smogu wzrosła; problem jest szeroki. W zależności od lokalizacji, przyczyny smogu są różne, a w centrach miast jedną z głównych przyczyn jest właśnie transport. Według danych WHO 33 najbardziej zanieczyszczone na świecie miasta są w Polsce” - poinformował Marcin Szczudło.
Prezes MPK w Kielcach Elżbieta Śreniawska podkreśliła, że modernizacja taboru pojazdów publicznych jest priorytetem spółki. „Zmieniamy się; zmierzamy w kierunku zrównoważonego transportu. Pojazdy zasilane gazem CNG ze względów ekologicznych i ekonomicznych są optymalnym rozwiązaniem dla Kielc. Współpraca z PGNiG zagwarantuje nam pewne i bezpieczne dostawy przyjaznego dla środowiska paliwa” - oświadczyła. Dodała, że obecnie większość autobusów miejskich w Kielcach spełnia normy UE, ale do 2025 r. MPK chce wymienić 30% taboru na niskoemisyjne autobusy na CNG. „W styczniu 2020 r. pierwsze autobusy zasilane gazem wyjadą na ulice Kielc” - dodała.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, podkreślił, że miastu bardzo zależy na transporcie publicznym. „Robimy bus pasy, inwestujemy w tabor, spółka MPK bardzo dobrze się rozwija. Nie chcemy tworzyć smogu” - zaznaczył.
Według PGNiG koszt przejechania 100 km pojazdem miejskim zasilanym CNG jest o 10% niższy niż w przypadku autobusu zasilanego olejem napędowym. Spółka przewiduje, że w najbliższych latach oszczędności w tym zakresie wrosną o kolejne 20%, w związku ze zniesieniem akcyzy na gaz ziemny CNG do celów napędowych. W sierpniu br. Prezydent RP podpisał ustawę w tej sprawie; obecnie oczekuje ona na zatwierdzenie przez Komisję Europejską.
Według danych, wymiana taboru napędzanego olejem napędowym na rzecz CNG pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń: tlenków azotu do 50%, dwutlenku węgla do ok. 15% oraz pyłów PM do 99%.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.10.2018, 18:06 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu