Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Większość instrumentów zwrotnych (vel finansowych) Unii Europejskiej 2014-2020 realizowana zostanie z udziałem tzw. narodowych Pośredników Finansowych. Mogą nimi zostać instytucje finansowe (np. banki, fundusze pożyczkowe, przedsiębiorstwa leasingowe czy fundusze VC). Od jakości i konkurencyjności oferty kandydata na pośrednika zależy jego powodzenie w międzynarodowym konkursie na pośredników finansowych ww. programów UE i w efekcie dostęp do tych środków przedsiębiorców z danego państwa. Brak tu bowiem tzw. kopert narodowych.
Wygrywają tylko najlepsze projekty, bez względu na pochodzenie.
Pierwszym polskim Narodowym Pośrednikiem Finansowym Programu ramowego na rzecz badań naukowych i innowacji, na lata 2014-2020 „Horyzont 2020” i programów ramowych UE z nowego rozdania w ogóle, będzie: Idea Bank SA. W ostatnich tygodniach bank podpisał stosowną umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI).
"Od początku swojego istnienia Idea Bank konsekwentnie buduje ofertę finansowania przyjaznego dla rożnych grup przedsiębiorców. Naszym oczkiem w głowie są właściciele mikro i małych firm. Aby udostępnić im elastyczne i atrakcyjne cenowo finansowanie sięgamy zarówno do programów unijnych, jak i światowych rozwiązań stworzonych po to, by wspierać innowacyjne biznesy. Jestem przekonany, że połączenie tych dwóch potencjałów pozwoli na wprowadzenie nowej jakościowo oferty dla polskich innowatorów. Z doświadczenia wiem, że na rynku jest wiele bardzo interesujących biznesowo, ale i ryzykownych projektów, na które trudno pozyskać standardowe finansowanie. Nowy produkt, we współpracy z EFI, pozwoli nam szerzej otworzyć się na to wyzwanie” - powiedział Marcin Syciński, Członek Zarządu Idea Banku, odpowiedzialny za politykę kredytową, w tym właśnie za europejski projekt Banku.
UE udzieliła tu wsparcia w ramach Programu Horyzont 2020 - działania InnovFin pn. SME Guarantee, tj. gwarancji Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego na finansowanie dla innowacyjnych MSP i tzw. midcaps. EFI udzielił 50% gwarancji, bez limitu kwotowego (cap) na spłatę „innowacyjnych” kredytów (inwestycyjnych i obrotowych) polskich firm.
EFI jest częścią Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego z Luksemburga, wyspecjalizowaną w projektowaniu wsparcia finansowego przedsiębiorczości, innowacji i rozwoju. EFI jest największym europejskim operatorem kapitału VC i gwarancji dla MŚP (odpowiednio: 500 funduszy VC i 350 umów gwarancyjnych na 2014r.).
Beneficjentem europejskiego projektu Idea Banku będą MŚP oraz przedsiębiorcy niebędący MŚP, zatrudniający do 499 osób (tzw. midcaps), do których w okresie od 1 sierpnia 2015r. do 31 lipca 2017r. (lub do wcześniejszego wykorzystania środków), Bank skieruje ponad 80 mln PLN preferencyjnego kredytu. Bank zapewnia tu liczne korzyści dla klientów, jak m.in. zmniejszenie wymogów w zakresie zabezpieczeń własnych przedsiębiorcy, obniżenie ceny kredytu czy brak rygorów pomocy publicznej.
"Bardzo nas cieszy informacja, że polski bank skutecznie sięgnął po unijne wsparcie i przełoży się to na ułatwienie w dostępie do finansowania dla małych i średnich firm. Wydaje się że ten produkt odpowiada na dwie największe bolączki i bariery polskich przedsiębiorstw w dostępie do kredytu- tj. cenę i brak wystarczających zabezpieczeń jego spłaty" - powiedział Edward Tomasz Połaski, Prezes Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Program Horyzont 2020 - źródło wsparcia polskich przedsiębiorców
"Warto podkreślić, że po 10 miesiącach od uruchomienia instrumentów zwrotnych programu Horyzont 2020 następuje polska inauguracja pierwszej umowy pośrednictwa finansowego. W ramach programów ramowych na lata 2014-2020 Unia Europejska przeznaczyła ponad 4,5 mld euro na tworzenie instrumentów zwrotnych, wspierających dostęp do finansowania. Jest to odpowiedź na potwierdzone przez rynek zapotrzebowanie zarówno u przedsiębiorców, jak i instytucjach otoczenia biznesu” - powiedziała dr Ewa Synowiec, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Program ramowy Unii Europejskiej "Horyzont 2020" jest największym w historii UE programem w zakresie badań naukowych i innowacji. Swoim zakresem obejmuje m.in. badania, rozwój transfer technologiczny, innowacje dla przemysłu i przedsiębiorczości, w tym pobudzanie zaangażowania MŚP oraz generalnie - szerszego uczestnictwa sektora prywatnego. Budżet programu to blisko 80 mld euro, z czego prawie 3 mld euro przeznaczono na instrumenty finansowe (InnovFin) - wspierające dostęp do finansowania dla przedsiębiorców i innych podmiotów realizujących projekty badawcze bądź związane z innowacjami. Wartość preferencyjnego finansowania dla przedsiębiorców będzie wielokrotnie większa, dzięki dodatkowym środkom udostępnionym przez pośredników finansowych: instytucje korzystające z gwarancji oraz fundusze VC.
"Polski rząd oraz środowiska proinnowacyjne w naszym kraju dostrzegają szanse, jakie niesie program Horyzont 2020 i mają ambicje korzystać z niego dużo szerzej niż z wcześniejszych edycji programów ramowych. Szczególnie dotyczy to instrumentów dla przedsiębiorców, w tym instrumentów zwrotnych. Polski rząd uruchomił w tym celu dwa eksperckie wehikuły wsparcia: krajowe punkty kontaktowe - jeden ds. programów badawczych oraz drugi ds. instrumentów finansowych. Bardzo ważnym elementem skutecznego wykorzystania budżetu Horyzontu 2020 będzie zaangażowanie polskich instytucji finansowych" - powiedział Prof. Włodzisław DUCH, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
KE szacuje wartość preferencyjnego finansowania zwrotnego dla beneficjentów wygenerowanego w H2020 na ponad 48 mld euro. Skala tego finansowania wzrośnie dodatkowo w wyniku połączenia ww. środków z innymi, w ramach tzw. Planu Junckera. W Polsce obok BGK i PIR to właśnie KPK ds. Instrumentów Finansowych UE będzie także uczestniczył we wsparciu rynku w ramach tego Planu.
"Warto podkreślić, że inaugurowany dzisiaj projekt to po pierwsze - instrument zwrotny, po drugie - instrument łączący sektor publiczny i prywatny we wspólnym celu- rozwoju konkurencyjności gospodarki. Instrumenty rewolwingowe i planowana dźwignia finansowa pozwalają zwiększyć realne zaangażowanie sektora prywatnego na polu inwestycji i innowacji. Przykładem takiego zaangażowania z udziałem Grupy EBI jest również Plan Junckera, w ramach którego niniejszy projekt można także niejako zakwalifikować" - powiedział Artur Radziwiłł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów i przedstawiciel Polski w Radzie Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Idea Bank otrzymał wsparcie na etapie informacji i przygotowania wniosku ze strony Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE (KPK), który także współpracuje z narodowymi pośrednikami finansowymi w kampanii informacyjnej, mającej ułatwić szybkie dotarcie do środków przedsiębiorcom - głównym adresatom wsparcia. KPK świadczy przedsiębiorcom usługi bezpłatnie i na terenie całego kraju.
"Idea Bankowi należy pogratulować europejskiego sukcesu. Starł się z wieloma konkurentami - z innych państw, a także z Polski i udowodnił, że jest w stanie przebić ich ofertę i najszybciej wdrożyć innowacyjny produkt. Zainteresowanie instytucji finansowych nowymi instrumentami jest wysokie. Teraz czas na wdrożenie - aby jak najszybciej nowy program trafił do adresatów - przede wszystkim mikro i małych przedsiębiorców. Jako KPK będziemy wspierać naszych narodowych pośredników finansowych także na tym etapie” - powiedział Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.
KPK ustalił, że Idea Bank będzie dwunastą europejską instytucją finansową (na ponad trzydzieści aplikacji złożonych z 17 państw), której udało się uzyskać mandat InnovFin SME Guarantee (Horyzont 2020). Wcześniej dokonały tego przede wszystkim instytucje z państw o wysokim poziomie innowacyjności gospodarek (np. Danii, Szwecji, Niemiec, Luksemburga czy Wielkiej Brytanii). Z informacji KPK wynika, że grupa następnych umów pośredników z EFI znajduje się na finalnym etapie negocjacji, pośród nich znajdzie się także kolejna polska umowa.
KONTAKT:
KPK ds. Instrumentów Finansowych
Łukasz Bogusz
tel. +48 22 696 64 95
e-mail: programy@zbp.pl
-
Idea Bank
Klaudia Klimkowska
tel. +48 697 673 264
e-mail: klaudia.klimkowska@ideabank.pl
Działalność KPK jest realizowana w ramach rządowego Programu wieloletniego "Udział Polski w Programie na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw oraz w instrumentach finansowych programów UE wspierających konkurencyjność przedsiębiorstw, w latach 2015-2021" finansowanego przez Ministra Gospodarki
Więcej na: www.InstrumentyFinansoweUE.gov.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 01.07.2015, 18:06 |
Źródło informacji | KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
-
Komunikat prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach - apel PIIB o pilny przegląd poddaszy w Polsce
W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa składa wyrazy współczucia wszystkim poszkodowanym mieszkańcom oraz wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej.- 04.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. Podsumowanie i wnioski z raportu
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XIII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”. Wartość inwestycji w moce PV przekroczyła 12 mld zł. Pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku Polska zajęła 5. miejsce w UE i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP 10.- 04.07.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ