Newsletter

PKP Intercity: neutralność dla klimatu to inwestycje w tabor i odnawialne źródła energii

07.06.2023, 11:39aktualizacja: 07.06.2023, 12:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/kadr z filmu
PAP/kadr z filmu
„Neutralność dla klimatu to nowy tabor elektryczny” - uważa Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity, który wziął udział w Kongresie Rozwoju Kolei w Warszawie. Dodał, że spółka inwestuje też w odnawialne źródła energii. „Odpowiedzią na pogodzenie ekonomii i ekologii są też programy eco driving i eco parking” - powiedział.

W opinii Krzysztofa Świerczka dyrektywy unijne, które nakładają na spółkę obowiązek zmniejszenia emisji oraz rosnące ceny energii sprawiają, że pogodzenie ekonomii i ekologii jest bardzo trudnym wyzwaniem. Dlatego spółka od trzech lat wdraża działania wyprzedzające, które pozwalają efektywniej wykorzystywać posiadane zasoby. PKP Intercity inwestuje też w nowy tabor i zaplecze techniczne.

Jednym z elementów, które mają na celu zmniejszenie zużycie energii trakcyjnej jest program eco driving. Program ten pozwala jednocześnie budować bazę informacji, dotyczącą zapotrzebowania na energię na konkretnych trasach w zależności od tego, który maszynista i w jaki sposób prowadzi skład.

„Wyłoniliśmy liderów wśród tych maszynistów, których sposób prowadzenia jest bardziej ekonomiczny od pozostałych. Bazując na ich doświadczeniu, bazując na ich umiejętnościach, przekazujemy ich wiedzę pozostałym” - wyjaśnił Krzysztof Świerczek.

Zaznaczył też, że dzięki programowi eco driving PKP Intercity realizuje też program eco parking dotyczący wykorzystania energii oraz zasobów ludzkich w miejscach, gdzie tabor przygotowywany jest do jazdy. 

„PKP Intercity to docelowo 52 stacje postojowe, gdzie nasze składy kończą bieg i tam właśnie musimy zorganizować proces przygotowania naszych składów, by był on najbardziej ekonomiczny. Ten proces jest procesem zarządczym, czyli niewymagającym nakładów. To raczej czynnik ludzki decyduje o tym, jak najlepiej ekonomicznie wykorzystywać czas i zużycie energii w tym miejscu” - zaznaczył Świerczek. 

Spółka PKP Intercity, aby poprawić balans pomiędzy dbałością o środowisko a rosnącymi kosztami zużycia energii, inwestuje też w nowy tabor elektryczny oraz zaplecze techniczne. 

„Mamy coraz mniej sprzętu, który jest sprzętem spalinowym. 85 proc. sprzętu, który eksploatujemy to tabor elektryczny. Inwestujemy również w odnawialne źródła energii i jesteśmy po montażu pierwszych takich instalacji” - zaznaczył członek zarządu PKP Intercity. 

Dodał, że spółka realizuje modernizację bocznic kolejowych, dzięki czemu uda się ograniczyć zużycie energii cieplnej. W tym roku zaplanowano też oddanie do użytku trzech myjni nowej generacji, które będą w pełni ekologiczne i zautomatyzowane. Zostaną też wyposażone w instalacje fotowoltaiczne.

„I to będzie rok, który będziemy mogli nazwać również rokiem myjni w PKP Intercity” - powiedział Krzysztof Świerczek.

Wszystkie inwestycje związane z modernizacją zaplecza są realizowane w oparciu o program przebudowy gospodarki energetycznej w PKP Intercity do roku 2030 z opcją do roku 2040 roku, który spółka przygotowała we współpracy z Politechniką Warszawską.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 07.06.2023, 11:39
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ