Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rośnie zainteresowanie
„W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania Polską ze strony fińskich firm” - mówi Kirsi-Maarit Poljatschenko, dyrektor warszawskiego biura FINPRO, fińskiej agencji handlu i inwestycji. „Napływa do nas więcej zapytań, więcej firm poszukuje dystrybutorów na polskim rynku, rośnie liczba misji gospodarczych przyjeżdżających z Finlandii” - dodaje Poljatschenko.
Ale wzrost zainteresowania Polską dotyczy nie tylko handlu. Jak informuje FINPRO, tylko w ostatnich miesiącach do warszawskiego biura agencji zgłosiły się dwie fińskie firmy zainteresowane inwestowaniem w Polsce. „Rozmowy trwają. Na tym etapie mogę tylko powiedzieć, że chodzi o firmy produkcyjne” - mówi, pytana o szczegóły, dyrektor warszawskiego biura FINPRO.
W tym roku Polska trafiła na listę kierunków priorytetowych fińskich programów High-performance buildings i Agrotechnology from Finland, zajmujących się propagowaniem wiedzy o fińskich technologiach w świecie.
Polską interesują się firmy z wielu branż - są wśród nich dostawcy czystych technologii dla energetyki i przemysłu, firmy informatyczne, dostawcy wysokoefektywnych technologii budowlanych (high-performance buildings), dostawcy maszyn i urządzeń rolniczych oraz firmy oferujące zaawansowane rozwiązania dla sektora zdrowia.
Przywożą wartość dodaną
„Finlandia od lat plasuje się w czołówce globalnych rankingów czystości środowiska oraz innowacyjnych technologii środowiskowych” - mówi Piotr Hajdecki z FINPRO, który odpowiada za organizację listopadowej misji dostawców technologii dla energetyki. „Firmy, które w listopadzie przyjeżdżąją do Polski chcą, by zastosowanie ich rozwiązań stało się dla polskich firm źródłem przewagi konkurencyjnej” - wyjaśnia Hajdecki.
Wiadomo, że w skład misji wejdą: Efirec Oy (technologie energetyczne i ochrony środowiska), Biofire Oy (kotły na biomasę), Aurelia Turbines Oy (wysokoefektywne turbiny gazowe), BioGTS Oy (biogazownie), Prometec Tools Oy (technologie dla energetyki biomasowej), Raumaster Oy (technologie dla energetyki), Efore Oy (elektotechnika dla przemysłu i energetyki), BMH Technology Oy (technologie dla energetyki i cementowni), Stalatube Oy (stal nierdzewna o szerokim spektrum zastosowań) i Marioff Corporation Oy (wysokoefektywne technologie przeciwpożarowe).
Fińska kompetencja
W ubiegłorocznym rankingu najczystszych krajów świata, sporządzonym przez uniwersytety Yale i Columbia wspólnie z World Economic Forum, Finlandia zajęła pierwsze miejsce. W ogłoszonym 13 czerwca br. najnowszym zestawieniu Global Cleantech Innovation Index 2017, kraj tysiąca jezior po raz kolejny uplasował się w ścisłej czołówce zajmując wysoką, drugą pozycję. Finlandia postawiła na cleantech - jedna trzecia publicznych nakładów na prace badawczo-rozwojowe przeznaczona jest właśnie na cleantech.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.11.2017, 17:03 |
Źródło informacji | FINPRO Finland Trade Center |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Hikvision publikuje wyniki finansowe za cały rok 2024 i pierwszy kwartał 2025 r.
- 12.05.2025, 16:59
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Hikvision publikuje raport ESG za rok 2024, wprowadzając filozofię THRIVE dla lepszej przyszłości
- 12.05.2025, 16:39
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Biogaz rolniczy umożliwia transformację energetyczną wsi z korzyścią dla mieszkańców PAP
Transformacja energetyczna na obszarach wiejskich może się odbyć z korzyścią dla mieszkańców wsi poprzez wykorzystanie bioodpadów z produkcji rolnej i przemysłu rolno-spożywczego do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej (prąd i ciepło z biogazu) lub paliwa odnawialnego (biometan). „Wykorzystanie materii organicznej z rolnictwa jako substratu na cel energetyczny stabilizuje dochody gospodarstw rolnych” - mówił Adam Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.- 12.05.2025, 14:41
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ