Newsletter

Polski startup w walce z COVID-19

07.04.2020, 16:53aktualizacja: 07.04.2020, 16:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Mudita - logo
Mudita - logo
Mudita - polska firma technologiczna, założona przez Michała Kicińskiego, współtwórcę firmy CD Projekt, wspólnie z lekarzami z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, zaprojektowała prosty i niedrogi w produkcji wentylator dla pacjentów z COVID-19. Breath ma za zadanie dostarczać tlen do płuc pacjenta w sytuacji, gdy jego życie jest zagrożone, a lekarz nie ma możliwości skorzystania z profesjonalnego respiratora. Mudita szuka teraz partnerów, którzy pomogą w produkcji urządzenia.

Mudita, znana do tej pory z prac nad pierwszym polskim minimalistycznym telefonem, postanowiła wesprzeć służbę zdrowia w trudnym czasie walki z epidemią. Mając na pokładzie doświadczony zespół inżynierów, elektroników, mechaników i programistów, podjęła współpracę z transplantologiem dr hab. Michałem Wszołą, dr Dominikiem Drobińskim, anestezjologiem pracującym w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie i innymi lekarzami oraz personelem medycznym z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Razem uruchomili projekt pod roboczą nazwą Breath, aby pomóc szpitalom, które nie dysponują wystarczającą liczbą respiratorów. W ciągu tygodnia inżynierowie skonstruowali prototyp prostego w obsłudze i niedrogiego w produkcji wentylatora.

Firma Mudita poszukuje partnerów, którzy przyłączą się do projektu i pomogą w wyprodukowaniu urządzenia. Zaprasza do kontaktu na adres: covid19@mudita.com.

“Jako firma technologiczna mamy dziś możliwość wsparcia lekarzy lokalnie w Polsce i na świecie. To wyścig z czasem, ale postanowiliśmy działać” - mówi Michał Kiciński, założyciel Mudity.

Breath ma za zadanie dostarczać tlen do płuc pacjenta w sytuacji, gdy jego życie jest zagrożone, a lekarz nie ma możliwości skorzystania z profesjonalnego respiratora. W obecnej sytuacji szpitale często nie dysponują wystarczającą ich liczbą, a dokupienie nowego sprzętu jest trudne ze względu na jego wysokie koszty i ograniczoną dostępność.

Firma zdecydowała się oprzeć konstrukcję wentylatora na worku AMBU - to prosty zestaw do resuscytacji i wentylacji oddechowej, który jest na wyposażeniu każdej jednostki medycznej. Może dostarczać pacjentowi dodatkową ilość tlenu, jeśli jest podłączony do jego źródła, np. butli. Jest to jednak urządzenie manualne - wentylacja pacjenta wymaga więc, aby lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny uciskał worek siłą mięśni. Przy zwiększającej się liczbie pacjentów z COVID-19 nie jest możliwe, aby personel medyczny mógł pomóc w ten sposób każdemu choremu, który tego wymaga.

Mudita opracowała mechanizm, który uciskając worek AMBU, wtłacza tlen do płuc chorego. Lekarz nie musi robić tego manualnie, może natomiast ustawić parametry takie jak objętość powietrza wtłaczanego do płuc czy częstotliwość uciskania. Czujniki ciśnienia na bieżąco kontrolują mechanizm uciskający worek AMBU.

Na podstawie projektu przygotowanego wspólnie z lekarzami, inżynierowie z firmy Mudita stworzyli już w pełni funkcjonalny, pierwszy model urządzenia. Obecnie trwają przygotowania do uzyskania koniecznych certyfikacji oraz produkcji na masową skalę.

Adrian Krupowicz, szef zespołu inżynierów w firmie Mudita przygotował dla pozostałych osób zaangażowanych w projekt filmik pokazujący ich rozwiązanie i sposób jego działania – Mudita postanowiła go opublikować i na bieżąco informować o postępach w projekcie - na stronie internetowej firmy Mudita powstaje dedykowany mu serwis.

Link do video: https://youtu.be/2tdZVuedl7A

Firma Mudita poszukuje partnerów, którzy przyłączą się do projektu i pomogą w wyprodukowaniu urządzenia. Zaprasza do kontaktu na adres: covid19@mudita.com 

Partnerzy projektu Breath:

Mudita

Młoda polska firma technologiczna, założona przez Michała Kicińskiego, współtwórcę CD Projekt. Misją Mudity jest projektowanie elektroniki użytkowej, która pomaga zapewnić równowagę i jakość w życiu ludzi. Mudita to mieszczący się w Warszawie międzynarodowy zespół specjalistów ds. badań i rozwoju, inżynierów, programistów i ekspertów ds. marketingu, kierujący się misją tworzenia wysokiej jakości produktów, które stawiają zdrowie fizyczne i mentalne na pierwszym miejscu. Nazwa firmy pochodzi od buddyjskiego określenia radości, której źródłem jest pomyślność innych ludzi. Mudita zainicjowała projekt Breath. Dzięki włączeniu się do niego wyjątkowych partnerów z ogromną wiedzą i doświadczeniem, możliwe stało się nie tylko błyskawiczne opracowanie wymagań i prototypu, ale także przygotowanie urządzenia do wdrożenia i masowej produkcji. Jednocześnie zespół Mudity pracuje nad nawiązywaniem kontaktów z fundacjami, szpitalami i innymi partnerami, dzięki którym Breath może jak najszybciej pomagać lekarzom ratować życie pacjentów z COVID-19.

Fundacja Badań i Rozwoju Nauki

Organizacja od ponad 11 lat zajmuje się działalnością badawczą i edukacyjną w zakresie nauk medycznych oraz biochemicznych, promocją polskiej nauki w kraju i na świecie oraz wspieraniem działań dotyczących ochrony i promocji zdrowia. Flagowym projektem Fundacji jest biodrukowanie 3D bionicznej trzustki – narządu, który umożliwi osobom z cukrzycą typu 1 normalne funkcjonowanie, a także zastąpi konieczność przewlekłej insulinoterapii. Do zespołu ekspertów z ramienia Fundacji dołączyli: dr hab. med. Michał Wszoła , chirurg i transplantolog, a przede wszystkim oddany pacjentom lekarz oraz dr Dominik Drobiński, anestezjolog pracujący w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, na czas pandemii przekształconym w szpital zakaźny, leczący pacjentów z COVID-19. Ich wiedza i doświadczenie w pracy z pacjentami są niezwykle cenne na każdym etapie projektu Breath. Obecnie Fundacja prowadzi zbiórkę środków na badania naukowe oraz zakup sprzętu medycznego dla szpitali #walczymyzkoronawirusem #startujemyzpomaganiem – dołącz.

Dodatkowe informacje:

Zdjęcia i ilustracje:

https://www.dropbox.com/sh/kk124o7akxdfk1c/AACGS7b8-OUjCt1jOZC41Bs-a?dl=0

Video wyjaśniające działanie urządzenia: https://youtu.be/2tdZVuedl7A

Strona internetowa:

www.mudita.com

www.fundacjabirn.pl

Kontakt dla mediów:

Joanna Mazur-Kobylecka

e-mail: joanna.mazur.kobylecka@mudita.com

tel. +48 600 330 052

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.04.2020, 16:53
Źródło informacji Mudita
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ