Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Już 31 mln klientów ma dostęp do bankowości internetowej, a 7 mln - korzysta z bankowych usług mobilnych (1) - wynika z badań. Jak zaznaczył Joao Bras Jorge podczas debaty "Cyfrowa gospodarka i cyfrowe społeczeństwo w Europie", digitalizacja sektora finansowego jest w Polsce wyjątkowo zaawansowana. "Przykładowo system BLIK - to nie tylko pierwsza uniwersalna mobilna forma płatności, ale dodatkowo jedyna, która obecnie funkcjonuje na świecie. Jest to przykład zdolności polskiego systemu bankowego" - podkreślił.
Według niego europejska agenda cyfrowa przekłada się bezpośrednio na realizację programu Polska Cyfrowa. W niej od samego początku, z dużym powodzeniem i znaczącymi nakładami finansowymi uczestniczą banki - to one ponoszą lwią część kosztów cyfryzacji polskiej administracji. Już teraz przy pomocy systemów transakcyjnych i mobilnych aplikacji bankowych e-Kowalski może załatwić różne sprawy bez wizyty w urzędzie - przykładowo podejrzeć punkty karne, złożyć wniosek w programie "Rodzina 500+", rozliczyć roczny PIT czy zarejestrować działalność gospodarczą.
Jak podkreślali uczestnicy czwartkowych debat w trakcie Kongresu, digitalizację można różnicować nie tylko w odniesieniu do sektorów gospodarki, ale również regionów. Analitycy Banku Millennium, partnera Europejskiego Kongresu Gospodarczego, opracowali "Indeks Millennium - Potencjał Innowacyjności Regionów 2017". Z rankingu wynika, że mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie oraz pomorskie to cztery województwa z największym potencjałem innowacyjności. Regiony te przyciągają najwięcej zdolnych i kreatywnych ludzi, bo mają dla nich najciekawszą ofertę: najlepsze w kraju uczelnie i ośrodki naukowo-badawcze. Z raportu wynika również, że województwa, które mają jeszcze sporo do zrobienia pod względem innowacyjności (są na ostatnich miejscach w zestawieniu), to: świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i lubuskie.
"Z tegorocznego rankingu wynika, że zmniejsza się dystans pomiędzy liderem i goniącym go peletonem - powiedział wiceprezes Banku Millennium Andrzej Gliński. - Regiony z kolejnych pozycji rankingu dbają o to, by być jeszcze bardziej innowacyjne. Źródłem zmniejszającego się dystansu jest m.in. wzmocnienie ośrodków akademickich współpracujących z przedsiębiorstwami" - dodał Gliński.
Jego zdaniem, wnioski z raportu bardzo łatwo przetransponować na firmy rodzinne. "Innowacyjność nie bierze się z bogactwa. Źródłem innowacyjności są ludzie i ich talenty, czyli potencjał ludzki. Jedną z głównych cech firm rodzinnych jest umiejętność przyciągania tych talentów, choćby przez sposób podejścia do pracowników - z gruntu pragmatyczny. Dzięki temu firmy rodzinne mogą szybko wprowadzać na rynek nowe rozwiązania" - wyjaśnił.
1. http://prnews.pl/raporty/raport-prnewspl-rynek-bankowosci-internetowej-iv-kw-2016-6554056.html
Materiał powstał we współpracy z Bankiem Millennium.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.05.2017, 16:40 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |