Newsletter

Prawo.pl: kto skorzysta z rządowego projektu uelastycznienia czasu pracy

27.03.2020, 13:57aktualizacja: 27.03.2020, 13:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przygotowany przez rząd projekt nowelizacji specustawy dotyczącej walki z koronawirusem przewiduje kilka rozwiązań mających ułatwić pracodawcom stosowanie elastycznego czasu pracy. Portal Prawo.pl zwraca uwagę, że podobne zapisy już istnieją w Kodeksie Pracy, a zmiana może ograniczyć krąg podmiotów uprawnionych do ich stosowania.

Pracodawcy mają m.in. uzyskać możliwość łatwiejszego niż dotychczas wprowadzania systemu równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego czasu pracy do 12 godzin.

Kolejną zmianą jest również możliwość zawierania porozumień o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż te wynikające z ich umów o pracę. (Obecnie jest to możliwe tylko w wypadku pracodawcy nieobjętego układem zbiorowym pracy lub zatrudniającego mniej niż 20 osób).

Prawo do skorzystania z tych rozwiązań ma przysługiwać pracodawcom, u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie epidemii COVID-19 (pod warunkiem niezalegania z podatkami, składkami na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczeniami zdrowotnymi oraz innymi zobowiązaniami do końca III kwartału 2019 r.).

„Wprowadzenie systemu równoważnego i dłuższego, 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego czy stosowanie mniej korzystnych warunków zatrudnienia jest dopuszczalne już obecnie, na podstawie ogólnych przepisów Kodeksu pracy” – zauważa cytowany przez Prawo.pl Robert Stępień, radca prawny, partner w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter.

Zdaniem cytowanego przez Prawo.pl eksperta, nie jest jasne, czy nowe przepisy, które znacząco ograniczają krąg podmiotów uprawnionych do skorzystania z tych rozwiązań, wyłączają ogólne reguły, czy też jedynie precyzują, że w szczególności w przypadkach w nich określonych będzie można skorzystać z tych rozwiązań.

Prawo.pl podkreśla również, że przedsiębiorcy oczekują jeszcze większej elastyczności czasu pracy. Według rządowego projektu, wprowadzenie w zakładzie pracy proponowanych rozwiązań w zakresie elastycznego czasu pracy wymaga zawarcia porozumienia z organizacją związkową lub przedstawicielstwem pracowników.

„Pracodawca – jako podmiot organizujący pracę – powinien mieć możliwość samodzielnego ustalenia kwestii dotyczących uelastycznienia czasu pracy, w razie gdyby negocjacje ze stroną społeczną okazały się niemożliwe” – podkreśla cytowana przez Prawo.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.

Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/kadry/elastyczny-czas-pracy-tylko-dla-wybranych-proponuje-rzad-w,499038.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.03.2020, 13:57
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ