Newsletter

Prawo.pl: nietypowy czas pracy - utrata dofinansowania?

03.07.2020, 15:11aktualizacja: 03.07.2020, 15:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Minister pracy potwierdza, że przedsiębiorca musi zwrócić dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników za tę część miesiąca, w której pracownik przekroczył obniżony wymiar czasu pracy – podaje Prawo.pl.

Stanowisko to budzi kontrowersje ekspertów, których cytuje portal, w kontekście przepisów Kodeksu pracy i rozliczania czasu pracy w dłuższych okresach rozliczeniowych.

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zapytał Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czy pracodawca, który w czasie obowiązywania umowy o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych skróci okres przestoju ekonomicznego w stosunku do jednego pracownika albo przywróci obowiązujący jednego pracownika wymiar czasu pracy, będzie zobowiązany do zwrotu całości otrzymanych środków. Czy tylko ich części, którą otrzymał na dofinansowanie wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne tego pracownika?

Według Prawo.pl resort pracy odpowiedział, że dopuszczalne jest czasowe świadczenie pracy przez pracownika objętego przestojem ekonomicznym lub czasowe przywrócenie obowiązującego danego pracownika czasu pracy w danym miesiącu.

„W takim przypadku pracodawca (w terminie 30 dni od dnia zakończenia okresu pobierania przez pracowników świadczeń) musi zwrócić dofinansowanie za okres świadczenia pracy przez pracownika objętego przestojem lub za okres, w którym pracownik świadczył pracę w niezmniejszonym wymiarze czasu pracy, na wynagrodzenie, którego otrzymał dofinansowanie” – cytuje portal informację MRPiPS.

Zdaniem wypowiadającej się dla Prawo.pl Katarzyny Siemienkiewicz, eksperta ds. prawa pracy Pracodawców RP, stanowisko MRPiPS jest korzystne dla przedsiębiorców.

„Zgodnie z nim, gdy przedsiębiorca otrzymał już dofinansowanie, ale postanowił skrócić okres przestoju lub przywrócić pracownikowi obowiązujący go wymiar czasu pracy, nie musi zwracać środków za cały okres dofinansowania, lecz wyłącznie za okres, w którym pracownik powrócił do pracy w normalnym trybie" – wyjaśnia Siemienkiewicz.

Pełen tekst artykułu na https://www.prawo.pl/kadry/tarcza-antykryzysowa-jak-firma-moze-obnizyc-wymiar-czasu-pracy,501407.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.07.2020, 15:11
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ