Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według cytowanego przez portal Prawo.pl prof. Jarosława Fedorowskiego, prezesa Polskiej Federacji Szpitali, „ludzie się wystraszyli, uważają szpitale za największe ognisko koronawirusa i zakażenia, więc odkładają zabiegi”.
Dyrektorzy placówek nie wiedzą, czy będą musieli „nadrabiać” te operacje, skoro NFZ za nie płacił, a nie zostały wykonane - wyjaśnia portal.
Jednak dla szpitali zwiększenie wykonywania liczby zabiegów w ciągu doby będzie trudne do zrealizowania, o ile chorzy zechcą się w ogóle zgłaszać, zauważa Prawo.pl.
Według cytowanej przez portal Ewy Książek-Bator, prezes HMS Assistance i byłej dyrektor szpitala klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego „trzeba byłoby robić testy w kierunku COVID-19 większej liczbie pacjentów, a nie każdy szpital na to stać”.
Ekspertka dodaje, że „więcej pacjentów oznacza konieczność obecności większej liczby personelu medycznego, zaś w budynkach szpitalnych utrudnieniem będzie zachowanie reżimu co do odległości między poszczególnymi osobami”.
Portal donosi, że wśród zarządzających szpitalami pojawiają się wątpliwości, czy będą musieli nadrabiać zabiegi i doprowadzać do tego, aby bloki operacyjne pracowały 24 godziny na dobę.
Prawo.pl zapytało centralę NFZ czy i do kiedy szpitale będą musiały odrabiać świadczenia, których nie wykonały z powodu epidemii.
Według Sylwii Wądrzyk-Bularz, rzecznik prasowej NFZ, „rozważana jest możliwość przedłużenia terminu rozliczania ryczałtu”. W rozmowie z portalem rzecznik podkreśla także, że szpitale zostały zabezpieczone finansowo na czas epidemii, chociaż nie realizowały wszystkich procedur i nie wykonywały planowych operacji.
Więcej: https://www.prawo.pl/zdrowie/finansowanie-szpitali-w-czasie-epidemii-koronaiwrusa,500339.html
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.05.2020, 15:34 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |