Newsletter

Prezes BGK: tylko miks środków z UE i Funduszu Trójmorza może zaspokoić potrzeby inwestycyjne regionu

01.06.2021, 15:41aktualizacja: 01.06.2021, 15:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Do uzupełnienia infrastruktury w regionie Trójmorza na osi północ południe łączącej Bałtyk, Adriatyk i Morze Czarne oraz na inwestycje w ochronie zdrowia i edukacji w regionie potrzeba ok. 1 bln EUR – wskazała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK w rozmowie z prezesem PAP Wojciechem Surmaczem. Według niej do osiągniecia tego celu niezbędne jest finansowanie pochodzące z dwóch źródeł: Unii Europejskiej i Fundusz Trójmorza.

Fundusz Trójmorza powstały z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego i skupiający obecnie 9, a wkrótce 12 państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej stanowił temat rozmowy z cyklu „Gość Specjalny PAP”.

„Jest to unikatowe na skale światową przedsięwzięcie skupiające 12 państw” – podkreślała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak podkreślała prezes BGK, jednym ze strategicznych zadań Funduszu Trójmorza jest budowa infrastruktury łączącej zrzeszone w nim kraje, ze szczególnym uwzględnienie infrastruktury transgranicznej. Wymaga to jednak ogromnych nakładów finansowych.

„Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko trzy sektory, na których jest skupiony fundusz, czyli transport i logistykę, energetykę oraz sektor cyfrowy, to te potrzeby związane z budową infrastruktury w tym regionie - to jest 600 mld EUR – mówiła Daszyńska-Muzyczka. - Ale to jest infrastruktura, która jakością będzie tylko dorównywać temu, co już dzisiaj funkcjonuje w Europie Zachodniej” - zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że wszystkie państwa, które wchodzą w skład inicjatywy Trójmorza, są członkami UE. Jednak – według rozmówczyni prezesa Wojciecha Surmacza – wyrównywanie szans wszystkich członków nie osiągnęło jeszcze pożądanego poziomu, dlatego takie inicjatywy jak Fundusz są bardzo potrzebne.

„To jest potężne narzędzie do myślenia wspólnie i posiadania wspólnego głosu na forum Unii Europejskiej – podkreśliła Beata Daszyńska-Muzyczka. - Jeśli mówimy, ze są środki europejskie na infrastrukturę w naszym regionie, to dlaczego drogi w Czechach, Rumuni Bułgarii czekają po 20 lat na to finasowanie” - zauważyła.

W jej opinii zaspokoić tak ogromne potrzeby może jedynie miks różnych rozwiązań finansowych, w tym środki z nowej perspektywy unijnej czy z Krajowego Planu Odbudowy, a także pieniądze zgromadzone w Funduszu Trójmorza (potencjał finansowy FT oceniany jest na ponad 1 bln EUR), a także pochodzące z budżetów państw członkowskich.

Podczas roku pandemii Fundusz Trójmorza przygotował ponad 140 projektów inwestycyjnych, które są w trakcie analizy oraz wdrożył trzy: pierwszy był realizowany w Polsce i dotyczył logistyki, drugi w Estonii w zakresie digitalizacji i kolejny – to inwestycja sektorze energetycznym dotycząca odnawialnych źródeł energii.

„Każda z tych inwestycji musi łączyć co najmniej dwa państwa. Nam zależy na łączeniu i budowaniu korytarza bardzo ważnego dla globalnej ekonomii - otwarcia wrót tych trzech mórz: Bałtyckiego, Adriatyckiego i Czarnego” – zaznaczyła prezes BGK.

W jej opinii region Trójmorza stwarza ogromne możliwości ekonomiczne dla inwestorów z całego świata. „Dzisiaj prowadzimy rozmowy z dużymi funduszami kanadyjskimi, zachęcamy inwestorów z Japonii, Korei Płd, Australii. Poprzez te trzy morza otwieramy ogromny potencjał dla globalnej gospodarki” – podkreśliła Daszyńska-Muzyczka.

„Cieszę się, że jesteśmy na takim etapie, że wiele ministerstw, w tym infrastruktury, cyfryzacji, energii, rozmawia o projektach łączących państwa Trójmorza i szuka rozwiązań, które pomogą budować lepsze środowisko, bardziej komfortowe życie, wyższą jakość funkcjonowania społeczeństw tego regionu, ale co ważniejsze musimy myśleć o tym, że budujemy to też dla kolejnych pokoleń” – podsumowała prezes BGK.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 01.06.2021, 15:41
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ